‘مرد طلایی’ قزاقستان با کپسول زمان دفن خواهد شد

تلویزیون قزاقستان می‌گوید بقایای جسد یک جنگجوی قدیمی را در کپسول زمان دفن می‌کنند و مقام‌های این کشور امیدوارند به این طریق نسل‌های بعدی قادر به کشف هویت این جنگجو باشند.

باستان‌شناسان بقایای این جنگجو را به همراه زره طلایی و چندین قطعه گرانبهای دیگر در سال ۱۹۶۹ در اکتشافات خود در کورگان ایسیک که یک گورتپه است در جنوب شرقی قزاقستان کشف کردند و به او لقب مرد طلایی دادند.

از زمان استقلال قزاقستان در سال ۱۹۹۱، مرد طلایی به نماد میراث ملی این کشور تبدیل شده است. زره او در موزه ملی شهر آستانه به نمایش در آمده و در موزه‌هایی در سراسر جهان نشان داده شده است.

اما اطلاعات کمی در باره این جنگجو وجود دارد و محققان به قدری از کشف جواهرات همراه او شگفت زده شده بودند که به بقایای جسدی که کشف کرده بودند، توجه چندانی نکردند.

البته معمای حل نشده‌ای در باره هویت این فرد وجود دارد و آزمایش‌های دی‌ان‌ای جواب آن را خواهد داد: اینکه مرد طلایی آیا واقعا مرد است یا زن طلایی.

برخی باستان‌شناسان احتمال زن بودن او را مطرح کرده‌اند.

استخوان‌های جنگجو اخیرا در یک موسسه پزشکی قانونی کشف شد. این استخوان‌ها در جعبه‌ای انبار شده بودند و رویش نوشته بود “مرد طلایی، خدا بیامرزدش.”

دوسیم زکریا، محقق به تلویزیون قزاقستان گفته است “ما می‌دانیم این جنگجو چند ساله بوده و از موقعیت اجتماعی او هم باخبریم. آزمایش‌های دی‌ان‌ای می‌تواند اطلاعات بی‌شماری در اختیار ما قرار دهد.”

اما یرمک ژاشبایف از موزه ایسیک چندان خوشبین نیست و می‌گوید استخوان‌های موجود در وضعیت خوبی نیستند. او می‌گوید این استخوان‌ها در این ۵۰ سال‌ در معرض انواع ویروس‌ها و باکتری‌ها بوده‌اند و نمی‌توان آزمایش کامل دی‌ان‌ای روی آنها انجام داد.

محققان می‌گویند تنها امید آنها این است که بقایای این جنگجوی قدیمی را در کپسول زمان نگه دارند تا مانع از خرابی بیشتر آن شوند تا شاید آیندگان با پیشرفت تکنولوژی بتوانند اطلاعات بیشتری در این باره به دست بیاورند.

قرار است این کپسول در مراسمی نمادین و رعایت تشریفات باستانی به خاک سپرده شود.

باستان‌شناسان معتقدند این بقایا متعلق به قرن دوم یا سوم پیش از میلاد مسیح و در زمان سکونت مردم ساکا از قوم سکاها در قزاقستان امروزی بوده است. ساکاها با ورود قبچاق‌ها، کوچ‌نشینان ترک، از این منطقه رفتند.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *