مزایای باورنکردنی واکسن آنفلوآنزا

واکسن

آنفلوآنزا یک بیماری به شدت مُسری در سیستم تنفسی است که توسط ویروس آنفلوآنزا ایجاد می‌شود. هر ساله تعداد زیادی از مردم واکسن آنفلوآنزا را برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری تزریق می‌کنند.

این واکسن عموماً به شکل تزریقی و یا اسپری بینی در دسترس است و پزشکان توصیه می‌کنند که همه، علی‌الخصوص کسانی که در معرض خطرات بیشتری هستند مانند کودکان، افراد مسن و افرادی که بیماری‌های مزمن دارند، باید سالانه در برابر این ویروس واکسینه شوند. واکسینه شدن احتمال ابتلا به آنفلوآنزا را کمتر می‌کند و در صورتی که فرد واکسینه شده به آنفلوآنزا مبتلا شود، شدت بیماری در وی کمتر خواهد بود. از طرف دیگر افرادی که واکسینه شده‌اند با احتمال کمتری باعث شیوع ویروس می‌شوند.

اخیراً محققین دانشگاه کلگری کانادا، دریافته‌اند که واکسن آنفلوآنزا می‌تواند خطر بروز سکته را نیز در افراد بزرگسال کاهش دهد. محققین برای رسیدن به این نتیجه، جمعیت ۴ میلیون نفری آلبرتا را به مدت ۹ سال تحت نظر داشته‌اند. آن‌ها با جمع‌بندی نتایج مطالعه‌ی خود پیشنهاد کرده‌اند که واکسن آنفلوآنزا باید برای همه اجباری شود. در حال حاضر این واکسن برای افرادی که دچار بیماری‌های قلبی هستند به‌صورت اجباری تزریق می‌شود.

در کسانی که مشکلات قلبی دارند، واکسن آنفلوآنزا باعث می‌شود احتمال حمله‌ی قلبی در آن‌ها کاهش یابد و در صورت ابتلا به آنفلوآنزا احتمال بستری شدن در بیمارستان نیز کمتر می‌شود. محققین در این مطالعه در نظر داشتند بفهمند که آیا این واکسن برای کسانی که در خطر سکته مغزی هستند نیز مفید است یا خیر؟ نتایج این مطالعه نشان داد که واکسن آنفلوآنزا نه تنها خطر بروز سکته در افراد پُرریسک را کمتر می‌کند؛ بلکه برای کسانی که در معرض خطر سکته نیستند نیز این واکسن می‌تواند مزایای زیادی در جلوگیری از بروز سکته داشته باشد.

محققین در این مطالعه عوامل متعددی مانند سن و استفاده از داروهای ضدانعقادی را نیز در نظر گرفته‌اند. بررسی‌ها نشان داده است که تا شش ماه پس از تزریق واکسن، احتمال بروز سکته کاهش جدی خواهد داشت. نتایج این مطالعه در مجله‌ی The Lancet Public Health منتشر شده است.

از نقاط قوت این مطالعه می‌توان به جمعیت بسیار زیاد افراد تحت بررسی و همچنین گذشت ۱۰ فصل آنفلوآنزا اشاره کرد.

در تحقیقات گذشته اثبات شده بود که بیماری دستگاه تنفسی فوقانی می‌تواند حمله‌ی قلبی و سکته‌ی مغزی را در پی داشته باشد و اکنون مشخص شده است که واکسیناسیون در برابر آنفلوآنزا می‌تواند تا حدود زیادی از بروز این عواقب خطرناک جلوگیری کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *