مضرات چند همسری

مشکلات و آفات دوران نامزدی و روابط قبل از ازدواج

چند زنی مردان باعث بیماری روانی زنان میشود،زیرا طبیعی است که زنان هم مانند مردان دوست ندارند شوهرشان با زن دیگری رابطه جنسی داشته باشد.مطابق تحقیقاتی که در سال ۱۹۸۵ در کویت صورت گرفت،شدّت آثار روانی چندهمسری تا جایی بود که زنان در خانواده های چندزنه به عنوان بیمارروانی در بیمارستان بستری شده بودند.این تحقیق در انجمن روانشناسی آمریکا،مرکز ملی زیست فناوری آمریکا وشبکه علمی اجتماعی ریسرچ گیت،منتشر شد.

مطابق تحقیقی که در سال ۲۰۱۲ از “دانشگاه کمبریج” منتشر شد،بیماری روانی در زنانی که در خانواده های چندهمسری هستند،وجود دارد.تحقیقات شناسایی شده،کیفیت متدولوژیکی مخلوطی دارند،ولی به صورت کلّی رواج ِبیشترِ مشکلاتِ روانی در زنانی که شوهرشان چندهمسر دارد نسبت به زنانی که تنها همسر شوهرشان هستند، را نشان میدهد.تحقیقات نشان از ،افسردگی،اضطراب،خصومت،
دیوانگی و اختلالات روانی همچنین رضایت کم از زندگی و مشکلات خانواده و عزّت نفس کم در بین این زنان را دارد.اظهاریه متداول تحقیق با اطمینان معتدل رواج چمشگیر مشکلات سلامت روان در زنانی که شوهرشان چندین همسر دارد،نسبت به زنانی که تنها همسر شوهرشان هستند، را نشان میدهد.

چندزنی علاوه بربیماری های روانی عامل از هم پاشیدگی خانواده ها و طلاق است.مطابق آماری که از دانشگاه شاه سعود در ریاض منتشر شد،گرفتن زن دوّم توسط مردان دلیل ۵۵ درصد طلاق ها در کشور پادشاهی عربستان است

علاوه بر اینها مطابق مقاله ای که در “ژورنال نیچر”(معتبر ترین ژورنال علمی جهان) منتشر شد، در “حال حاضر”،چندزنی برای گونه انسان مناسب نیست؛و تک همسری بهترین نوع ازدواج و به نفع انسان است.

مطابق مطالعات “دانشگاه بریتیش کلمبیا”،چندزنی باعث ترویج خشونت،جنایت،فقر و نابرابری جنسیتی میشود. به همین دلیل دیگر طرفدار زیادی ندارد و اکثر جهان ازدواج های تک همسره را پذیرفته اند.

چندهمسری(چندزنی) همچنین به عنوان یک ازدواج کثیف یاد میشود، زیرا ریسک ابتلا به ایدز را افزایش میدهد،مطابق مقاله ای که در “دانشگاه کرنل” آمریکا گذاشته شد، چندهمسری بر،روان،روابط جنسی و سلامت اندام های جنسی بر روی زنهای مشترک،به طور ویژه متمرکز بر افزایش ریسک ابتلا به اچ آی وی /ایدز است و تاثیر میگذارد.

داشتن چندزن همزمان معایب و مضرات بسیاری دارد و یکی دیگر از این معایت افزایش خشونت خانگی است. بر اساس تحقیق “انجمن جامعه شناسی آمریکا” بر روی چهار کشور متفاوت انجام شد، زنان آفریقایی که شوهرشان چندزن دارد،به طور چشمگیری در خطر بسیار بیشتر قرار دارند که تحت سواستفاده فیزیکی قرار بگیرند،نسبت به زنانی که تنها همسر یک مرد هستند.این مطالعه در کشور های غنا،مالاوی،کنیا و زیمباوه صورت گرفته است.

چندهمسری همچنین باعث افسردگی زنان میشود.بر اساس تحقیقی که در “مرکز ملی زیست فناوری آمریکا” منتشر شد، خواسته شد با بررسی(بر روی چندهمسری) به تفاوت های اجتماعی-آماری  بر روی خانواده های چندزنه و تک زنه‌بپردازند،و رابطه بین افسردگی و ازدواج های‌چندزنه بپردازند.هفتاد و نه نفر از زن ها که شوهرشان بجز خودشان زن یا زنان دیگری دارد( polygamous )و هفتاد و سه زن که تنها همسر شوهرشان هستند از کاهرامانماراس،واقع شده در جنوب ترکیه،با آنها مصاحبه شد.بعد از مرور اطلاعات و داده ما فهمیدیم که به صورت آماری تفاوت چشمگیری در خصوص (BDI) وجود دارد.

(توضیحات در مورد BDI:پرسش خودآزمایی چندگزینه ای،یکی از رایج ترین آزمون های روانسنجی برای اندازه گیری شدّت افسردگی است.نتایج بسیاری از مفاهیم  برای عمل بالینی و برلی تحقیقات آینده روشن کرد.یعنی چندهمسری باعث افسردگی زنان شده است.

چند همسری آمارخودکشی زنان را افزایش میدهد و بخاطر آثار مخرب روانی که دارد،باعث خودکشی زنان شده است.

طبق گفت “دانشگاه ستون هال” چندزنی برای سلامت روان و احساس رفاه زنان و کودکان بسیار مضر است.

در مقاله تخصصی که در “ژورنال علمی پلاس” منتشر شد،که مخصوصاً در خصوص اختلالات روانی در منطقه مدیترانه شرقی بود،یکی از دلایل اختلالات روانی در این منطقه را رواج کمابیش چندهمسری دانسته بود و همانطور که اختلالات روانی در این مطقه را مورد بررسی قرار داده بود،چندزنی را از دلایل مهم دانسته بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *