معایب شرط‌بندی در زندگی انسان‌ها چیست؟

 شرط‌بندی

شرط‌بندی

 شرط‌بندی در سال‌های اخیر تغییرات زیادی را به خود دیده است. اپلیکیشن‌های موبایلی دسترسی نامحدودی به شرط‌بندی‌های جهانی فراهم کرده‌اند و در هر زمان و هر مکان می‌توان در این قمارهای وحشتناک شرکت کرد.

همچنان که تعداد کسانی که در این نوع شرط‌بندی شرکت می‌کنند بیشتر می‌شود، سود گردانندگان این سیستم افزایش پیدا می‌کند و مشکلاتی که این نوع شرط‌بندی در جامعه ایجاد می‌کند، افزایش پیدا می‌کند. البته هنوز با اطمینان نمی‌توان رابطه‌ی شرط‌بندی و مشکلات اقتصادی را به وضوح شرح داد.

در بریتانیا تعداد حساب‌های کاربری فعال در شرط‌بندی از ۱۶ میلیون در سال ۲۰۰۸ به ۳۰ میلیون در سال ۲۰۱۹ افزایش پیدا کرده است. کمیسیون شرط‌بندی که در انگلیس، اسکاتلند و ولز به عنوان ناظر این صنعت فعالیت می‌کند، تخمین زده است که در این کشورها حدود ۳۰۰ هزار نفر به مشکلات شرط‌بندی دچار هستند و شرط‌بندی به زندگی آن‌ها آسیب زده است. در دیگر کشورها نیز چنین الگویی قابل مشاهده است.

بررسی‌های انجام شده در زمینه‌ی شرط‌بندی، کمیسیون شرط‌بندی را به این نتیجه رسانده تا قوانین جدیدی در این زمینه وضع کند. آن‌ها شرط‌بندی‌های آنلاین را محدود کرده‌اند و تبلیغات آن‌ها را نیز ممنوع کرده‌اند. این محدودیت‌ها همان چیزهایی هستند که زمانی صنایع دخانی با آن‌ها روبه‌رو شدند.

البته هنوز اثراتی از شرط‌بندی‌ها وجود دارند که ما از آن‌ها ناآگاه هستیم. مصاحبه گرفتن از قماربازان کاری زمان‌بر و سخت است و تا کنون تنها افرادی مورد بررسی قرار گرفته‌اند که به شدت درگیر این اعتیاد هستند.

انجام مطالعه بر روی این قشر نمی‌تواند گویای واقعیات اصلی شرط‌بندی‌ها باشد، زیرا این افراد تنها گروه معدودی از قماربازان هستند. محققین حدس می‌زنند که سطوح پایین‌تر شرط‌بندی نیز دارای ایرادات خاص خود هستند.

درک اثرات اجتماعی شرط‌بندی نیاز به داده‌های گسترده‌تر دارد تا بتوان مضرات این کار را به خوبی تشریح کرد. در مطالعه‌ی جدیدی که در انگلیس انجام شده، محققین داده‌های مربوط به ۶.۵ میلیون نفر را به مدت ۷ سال بررسی کرده‌اند که از این تعداد ۴۰ درصد سابقه‌ی شرط‌بندی داشته‌اند.

محققین دریافته‌اند که اگر افراد حتی با بودجه‌ی کمی ماهانه شرط‌بندی کنند، دچار مشکلاتی در برنامه‌ریزی مالی ماهانه‌ی خود می‌شوند. هر چه بودجه‌ی بیشتری صرف شرط‌بندی شود، مشکلات مالی فرد نیز بیشتر خواهد بود.

البته مشکلاتی که شرط‌بندی ایجاد می‌کند، تنها مالی نیست. این افراد با احتمال بیشتری نیمه شب از خواب می‌پرند که نشان دهنده‌ی سلامت روان ضعیف‌تر آن‌ها است. احتمال از دست دادن کار در این افراد نیز بیشتر است. محققین دریافته‌اند که حتی نرخ مرگ و میز در بین کسانی که به شرط‌بندی اعتیاد دارند بیشتر است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *