مقاله عملکرد کرم های ضد آفتاب

 

مقاله عملکرد کرم های ضد آفتاب

در ماه‌های گرم تابستان، اکثر ما به فکر استفاده از کرم‌های ضد آفتاب می‌افتیم و برای خریدشان هم، دلایلی درست و حسابی داریم. در تحقیق جدیدی که نتایجش در ژورنال پزشکی Annals of Internal Medicine منتشر شده است، گفته شده که استفاده از کرم ضد آفتاب، میزان سالخوردگی پوست را تا ۲۴ درصد کاهش می‌دهد!

درست است که متخصصین بیماری‌های پوستی، سال‌ها به مردم اخطار داده‌اند که قرار گرفتن در معرض تابش نور آفتاب، به روند سالخوردگی پوستشان سرعت می‌دهد؛ اما این تحقیق، اولین تحقیق جدی برای اثبات این موضوع است که ضد آفتاب‌ها می‌توانند چین و چروک را کاهش دهند.

تحقیق یاد شده، با کمک ۹۰۰ شرکت کننده، که همگی کمتر از ۵۵ سال سن داشتند و در نزدیکی سواحل آفتابی استرالیا زندگی کرده و ضد آفتابی با SPF 15 استفاده می‌کردند صورت گرفته است.

نیمی از این جمعیت، هر روز ضد آفتاب استفاده کرده و همیشه پس از شنا کردن، تعریق زیاد، یا حتی پس از چند ساعت در معرض آفتاب بودن، ضد آفتابشان را تمدید می‌کرده اند. نیمه‌ی دیگر این جمعیت هم، گهگاه از کرم ضد آفتابشان استفاده می‌کرده‌اند، نه بصورت منظم.

نحوه‌ی اندازه‌گیری نتایج نیز در این تحقیق، بدین صورت بود که در ابتدا و انتهای زمان تحقیق یعنی پس از گذشت ۴ سال، از پشت دست شرکت کنندگان نمونه برداری شده، و تفاوت ضخامت و الگوی خطوط پوستشان بررسی گشته است.

پس از بررسی نتایج تحقیقات، روشن شد پوست آن دسته از شرکت کنندگانی که هر روز از ضد آفتاب استفاده می‌کرده اند، نسبت به بقیه، ۲۴ درصد کمتر سالخورده شده بود! بسیار خب خانم‌ها، اگر این نتیجه تنها پس از ۴ سال بدست آمده باشد، تصور کنید که استفاده‌ی منظم از ضد آفتاب پس از ۱۰ یا ۲۰ سال، چقدر شما را جوان‌تر نگاه خواهد داشت؛ واو!

نتیجه اینکه، کرم‌های ضد آفتاب نه تنها به شما کمک می‌کنند سالیان بیشتری جوان بنظر برسید، بلکه باعث خواهند شد تا پوستتان خیلی کمتر چین و چروک بردارد. فراموش هم نکنید که به پشت دست‌هایتان نیز ضد آفتاب بمالید، چرا که همانند صورت، به سرعت سن حقیقی شما را فاش خواهند کرد.

اما یک ضد آفتاب خوب، باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

انتخاب یک ضد آفتاب مناسب، نسبت به استفاده از آن، اهمیت بیشتری دارد! بنابراین نکاتی کلیدی را به شما خواهیم گفت تا به ذهنتان سپرده و هنگام خرید، بهترین ضد آفتاب را انتخاب کنید:

. از وجود محافظت در برابر UVA مطمئن شوید

معمولاً تمام ضد آفتاب‌ها محافظت در برابر UVB را دارا هستند، اما محافظت در برابر UVA که نفوذ بیشتری در پوست داشته و باعث پیری زودرس و بوجود آمدن تومور بدخیم ملانوما می‌شود، چیزی است که اکثر آن‌ها در موردش کوتاه می‌آیند! پس برچسب محصول مورد نظرتان را بخوانید و از وجود محافظت در برابر UVA مطمئن شوید.

. حداقل، ضد آفتابی با SPF 30 یا بالاتر انتخاب کنید

تحقیقات نشان داده‌اند که اکثر مردم، تنها یک چهارم از مقدار ضد آفتاب مورد نیاز برای محافظت در برابر اشعه‌های مضر را به پوستشان می‌مالند! در نتیجه زمانی که از کرمی با SPF 15 استفاده می‌کنید، در حقیقت محافظتی با درجه‌ی SPF 5 نصیبتان خواهد شد! از اینرو پیشنهاد می‌کنیم حداقل کرمی با SPF 30 انتخاب کنید تا خیالتان راحت باشد.

. به SPF مواد آرایشی یا مرطوب کننده‌تان اتکا نکنید

معمولاً اکثر خانم‌ها به اندازه‌ای آرایش نمی‌کنند که کل سطح صورتشان پوشانده شود. از طرفی، مطابق با آزمایشی که در شرایط آب و هوایی معمول، یعنی دمای ۲۳ درجه و رطوبت ۴۰٪ انجام شده است، آرایش شما پس از چند ساعت گسترده شده و دیگر تمام سطح پوستتان را پوشش نمی‌دهد. پس پیشنهاد می‌کنیم SPF مواد آرایشی‌تان را به کرم‌های ضد آفتاب ترجیح ندهید و همیشه پیش از آرایش، اول ضد آفتاب بزنید.

. تصور نکنید که برای ضد آفتاب باید مبلغ زیادی پرداخت کنید

مگر در شرایطی که بسته‌بندی یا بوی یک کرم ضد آفتاب خاص، شما را محو خودش کرده باشد، هیچ دلیلی وجود ندارد که بخاطر خرید ضد آفتاب حساب بانکی‌تان را خالی کنید!بنابراین تا زمانی که کرم ضد آفتاب مورد نظر شما، محافظت در برابرUVAوUVBرا برای شما فراهم کند، می‌توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.از سوی دیگر، قیمت منصفانه‌ی یک ضد آفتاب به شما اجازه خواهد داد تا در استفاده از آن خساست نورزید!

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *