ملزومات مراقبت از ساقه مو که اغلب نادیده گرفته می شوند

مو

زیبایی

 

آنچه برای مراقبت از ساقه مو باید انجام دهیم؟

مراقبت از ساقه مو نیاز به یک روتین مناسب روزانه و هفتگی دارد و کمک میکند تا موهایتان درخشان و خوش حالت بمانند.

یک روتین خوب مراقبت از مو شامل مراقبت از ریشه مو و مراقبت از ساقه مو و مراقبت از پوست سر می شود. مشکلاتی از جمله کدر شدن ، شکننده شدن موها یا ایجاد موخوره نشان دهنده آسیب به ساقه مو است ولی ریزش مو و شوره نشان دهنده آسیب به ریشه مو است.

 

نحوه مراقبت از ساقه مو به نوع مو ، سبک زندگی ، جنس موها و روش آراستان موها بستگی دارد. همانطور که طبیعت موی چرب با موخشک و موی فر با موی صاف فرق میکند ، مراقبت از آن ها هم میتواند با هم متفاوت باشد.

 

روی سر ما در حدود صد هزار تار مو وجود دارد که مراقبت درست از آنها باعث زیبایی دو چندان موی سر و زیبایی کلی ظاهری خواهد شد.

تارهای مو بسیار فراتر از رشته های بی جان و ساده هستند. هر تار مو از سه لایه تشکیل شده است. لایه بیرونی یا کوتیکول از دو لایه داخلی مو محافظت میکند. زمانی که که کوتیکول مو صاف و سالم باشد ، ساقه موها درخشان ، شاداب و براق دیده می شوند.

 

چرا باید از ساقه مو مراقبت کنیم؟

کوتیکول مو حالتی فلس مانند دارد که بدون فاصله روی هم می خوابند و از لایه های داخلی مو در مقابل نور خورشید و آلودگی های محیطی و مواد شیمیایی محافظت میکنند.

زمانی که ساقه مو آسیب می بیند، لایه های کوتیکول از هم فاصله می گیرند و دیگر نمیتواند از دو لایه داخلی مو محافظت کند و موها خشک میشوند ، می شکنند و ظاهری کدر پیدا میکنند.

 

حالت موها هر چه صاف تر باشد، بهتر میتواند نور را منعکس کند و سبوم طبیعی پوست سر بهتر سطح موها را می پوشاند و به همین دلیل موهای صاف تر ، درخشان تر به نظر می رسند.

 

اگر موهایتان را بلند نگه دارید ، انتهای ساقه موها عمر چند ساله خواهد داشت و زمان زیادی را در معرض نور خورشید ، آب شور دریا یا کلر استخر ، هوای سرد و خشک یا آلودگی های محیط و مواد شیمیایی بوده است.

ساقه مو درست از همان زمانی که از ریشه بیرون می زند برای این که سلامت و شاداب و درخشان بماند نیاز به مراقبت دارد.

 

سشوار کشیدن موها

با موی خیس و مرطوب باید با ملایمت بیشتری برخورد کنید. موهای خیس حالت کشسان بیشتری پیدا میکنند و بنابراین مستعد آسیب بیشتر به کوتیکول هستند.

استفاده از وسایل حرارتی با دمای بالای از جمله سشوار روی موهای خیس باعث آسیب دیدن بیشتر موها می شود.

حرارت بالا و طولانی مدت روی موهای خیس باعث ایجاد حباب هایی در ساقه مو و درنتیجه شکستن موها می شود.

 

این مشکل در موهای خشک و فر بیشتر به چشم می آید چون این موها هنگام شستشو آب بیشتری به خود جذب می کنند.

آکادمی درماتولوژی آمریکا پیشنهاد می دهد که اگر میخواهید موهایتان آسیب نبیند به جای سشوار کشیدن اجاره دهید هوا موهایتان را خشک کند.

 

شستشوی موها

شستشوی موها باید با توجه به خشکی یا چربی موها انجام شود مسلما موهای چرب و صاف بیشتر به شستشو نیاز پیدا میکنند تا موهای خشک و فر.

معمولا موهای چرب را هفته ای ۱ – ۲ بار میتوانید با شامپو مخصوص موهای چرب بشویید.

اگر موهای چربی دارید و هر روز موهایتان را می شویید بهتر است از شامپوی ملایم روزانه استفاده کنید.

شامپوی معمولی مخصوص موهای چرب برای شتشوی روزانه بیش از حد قوی است و باعث تحریک پوست سر و خشکی ساقه موها خواهد شد.

 

شستشوی موهای خشک با توجه به شرایط میتواند بسیار کمتر از موهای چرب باشد و بین ۷ – ۱۰ روز شستن موها با شامپو مخصوص موهای خشک کفایت میکند مگر این که در فصل گرم قرار گرفته باشید یا فعالیت روزانه زیادی داشته باشید و تعریق پوست سر شما را مجبور کند برای حفظ تمیزی موها و بهداشت پوست سر هفته ای ۲ بار موهایتان را بشویید.

از شامپو به اندازه ای استفاده کنید که موها را بپوشاند نه بیشتر.

 

موها را با آب ولرم بشویید نه داغ.

 

موهای خیس ۳ برابر آسیب پذیرتر می شوند بنابراین با ملایمت با آنها رفتار کنید.

هنگام خشک کردن موها ، آنها را با حوله ماساژ ندهید.

موی خیس را نباید زیاد شانه بزنید ، گره موهای خیس را با شانه دندانه درشت باز کنید.

شامپوهای حاوی سولفات خیلی قوی هستند بنابراین اگر موهایتان آسیب دیده است ، از شامپو حاوی سولفات استفاده نکنید.

شامپو برای شستن پوست سر است و نباید ساقه موها را زیاد با شامپو بشویید تا رطوبت و شفافیتش از بین برود.

 

آراستن موها

یکی از روش هایی که برای آراستن موها بسیار پرطرفدار است ، اتو کشی موها برای صاف کردن مو یا فر کردن مو با اتو و بابلیس است. استفاده بیش از حد از وسایل حرارتی برای حالت دهی موها باعث خشک شدن موها می شود.

هرگز از این وسایل با حرارت بالا و روی موی خیس استفاده نکنید.

حتما قبل از استفاده از ماسک ها و اسپرهای محافظ حرارتی مو استفاده کنید.

هر چند روز یک بار اجازه دهید موهایتان استراحت کند و از این وسایل استفاده نکنید.

 

استفاده از مواد شیمیایی

با وجودی که در هر صورت ، استفاده از مواد شیمیای روی موها برای صافی دائم ، فر دائم یا رنگ کردن موها باعث خشک و ضعیف شدن ساقه مو می شود ولی سپردن این کارها به یک آرایشگر حرفه ای باعث می شود که آسیب کمتری به موها برسد.

 

صاف کننده های دائم و فر کننده های دائم :

صاف کننده های دائم در صورت ترکیب اشتباه یا ماندن طولانی میتوانید باعث سوختن موها یا تحریک پوست سر شود. برای استفاده از صاف کننده مو دائم بهتر است بین جلسات حداقل ۶ هفته زمان بگذارید تا موها فرصت کافی برای رشد داشته باشند و در جلسه دوم فقط روی موهایی که به تازگی روییده اند از مواد صافی استفاده کنید.

 

استفاده مجدد مواد شیمیایی روی موهایی که قبلا صاف شده اند باعث آسیب زیادی به موها می شود. استفاده طولانی مدت از صاف کننده ها در هر صورت باعث شکستگی موها می شود. استفاده از اتوی صاف یا فر کننده و رنگ مو روی موهایی که با مواد شیمیایی صاف شده اند خطر آسیب مو را بیشتر میکند.

خطر استفاده از مواد شیمیایی فر دائم هم مانند صافی دائم است، شاید در ابتدا موها سالم و زیبا به نظر بیایند ولی با گذشت زمان متوجه آسیب موها خواهید شد.

 

رنگ مو :

رنگ مو چه دائمی ، چه موقت و چه طبیعی در برخی افراد ایجاد حساسیت ، سوزش ، قرمزی و تحریک پوست سر می شود بنابراین قبل از استفاده حتما باید تست حساسیت انجام دهید. رنگ موها به طور کلی باعث خشکی بیش از حد مو می شوند به خصوص اگر قبل از آن از دکلره استفاده کرده باشد. در صورت استفاده از رنگ مو بهتر است حتما از انواع ماسک های ابرسان و سرم مو برای بازگرداندن رطوبت و شادابی به موها به صورت هفتگی یا روزانه استفاده نمایید.

 

ترمیم ساقه موهای آسیب دیده

اگر موهایتان به صورت طبیعی خشک یا وز است یا در اثر استفاده از مواد شیمیایی یا دستگاه های حرارتی ، آسیب دیده است و خشک و بی حالت شده است باید ساقه موها را ترمیم و تقویت کنید تا دوباره درخشان و حالت پذیر شوند.

 

برای مراقبت از موهای خشک و وز ، کدر یا آسیب دیده محصولات زیادی تولید شده است که باید با توجه به نیاز موهایتان آنها را انتخاب کنید.

از جمله : محافظ حرارتی مو ، کرم مو ، ماسک مو آبرسان و تغذیه کننده ، نرم کننده مو ، اسپری مو ، سرم مو و غیره.

 

بعد از حمام از نرم کننده مناسب که دارای عناصر آبرسان باشد استفاده کنید.

اگر موهایتان اسیب دیده است بهتر است به جای نرم کننده از ماسک مو استفاده کنید. ماسک مو از ذرات کوچکتری تشکیل شده است که توانایی نفوذ بهتری به ساقه مو دارند.

 

کوتاه کردن موها : کوتاه کردن منظم موها یکی از راحتترین روش ها برای داشتن موهایی سالم است. کوتاهی مو از موخوره جلوگیری میکند و به رشد بهتر موها کمک میکند و مانع از شکستگی ساقه موها به مرور زمان می شود.

 

رژیم غذایی برای سلامت موها

اگر میخواهید ساقه موهایتان سالم ، شاداب و درخشان باشند و موهایی ضخیم و پرپشت داشته باشید باید مواد مغذی مورد نیازشان را برای تقویت فولیکول مو و رشد بهتر و ضخیم تر ساقه موها از طریق رژیم غذایی تامین کنید.

تغذیه مناسب در کنار ورزش میتواند به خونرسانی، اکسیژن رسانی و تغذیه بهتر فولیکولهای مو کمک کرده و باعث شود موهایی ضخیم و درخشان داشته باشید.

 

مهم ترین مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و سلامت ساقه موها عبارتند از:

آهن : برای بهبود جریان خون اطراف فولیکولهای مو نیازبه آهن دارید که میتوانید آن را از طریق مصرف گوشت قرمز ، اسفناج ، حبوبات و غلات کامل تامین کنید.

 

ویتامین ث : ویتامین ث پیش نیاز تولید کلاژن در بدن است که به تقویت پوست و موها کمک میکند. برای تامین ویتامین ث میتوانید از انواع فلفل ها ، مرکبات و توت ها استفاده کنید.

 

ویتامین آ : ویتامین آ به شما کمک میکند موهایی بلند تر و درخشان تر داشته باشید. ویتامین آ مورد نیاز بدنتان را میتوانید با مصرف سیب زمینی شیرین ، هویج و میوه ها و سبزیجاتی که رنگ زرد و نارنجی دارند تامین کنید. کاروتوئید به تولید سبوم که نرم کننده طبیعی موها است ، کمک میکند و از سویی دیگر ویتامین آ باعث می شودموهایی ضخیم تر و پرپشت تر داشته باشید.

 

اسیدهای چرب امگا ۳ : امگا۳ به خفظ درخشندگی و پرپشتی موها کمک میکند شما میتوانید این چربی مفید را در ماهی های چرب ، مغزها ، دانه ها و آووکادو پیدا کنید.

 

ویتامین ب ۷ یا بیوتین : بیوتین به تولید طبیعی کراتین در بدن کمک میکند. کمبود بیوتیندر بدن میتواند باعث ریزش موها شود. این ویتامین را میتوانید با مصرف گوشت ، تخم مرغ و ماهی سالمون بدست آورید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *