منتظر سریع‌ترین رایانه‌های تاریخ باشید

محققان می‌گویند باید منتظر رایانه‌هایی باشیم که سرعت عمل آنها ۲۰ برابر قدرتمندترین لپ‌تاپ‌هایی است که در دست داریم.
طی چهار دهه گذشته صنعت الکترونیک‌سازی دنیا همواره متأثر از قانون «مور» بوده است که می‌گوید سرعت و قابلیت تجهیزات الکترونیکی هر دو سال یک بار دو برابر می‌شود. همچنین هر شرکت فعال در حوزه فناوری گجت‌های بهتر، هوشمندتر و سریع‌تری را ارایه می‌کند.
گوردون مور، از بنیانگذاران شرکت اینتل که قانون مور را پایه‌گذاری کرد، می‌گوید که شمار ترانزیستورهایی که در تراشه‌ها قرار می‌گیرد تقریبا هر ۲۴ ماه یک بار دو برابر می‌شود.
ترانزیستورها در واقع ریز سوئیچ‌های الکتریکی هستند که در ساخت تمامی گجت‌های الکترونیکی ساختار اساسی و غیرقابل چشم‌پوشی محسوب می‌شوند. در حالی که روز به روز ابعاد ترانزیستورها کوچک‌تر می‌شود شاهد تولید نسل سریع‌تر با مصرف برق کمتری نیز هستیم.

در این راستا همواره این پرسش مطرح می‌شود که ترانزیستورها تا چه حد قابلیت کوچکتر شدن را دارند؟ این سؤال را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین پرسش‌های قرن ۲۱ دانست. برخی این پرسش را مطرح می‌کنند که آیا می‌توان برای این روند، نقطه توقفی تصور کرد یعنی جایی که دیگر نتوان ترانزیستورها را کوچک‌تر کرد؟ پاسخ به این پرسش چالشی اساسی است به خصوص که کارشناسان درآمد کسب شده از تولید و فروش ترانزیستورها در سراسر جهان را سالانه بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار عنوان می‌کنند.
درحال حاضر شرکت‌هایی همچون اینتل درحال تولید انبوه ترانزیستورهایی به ضخامت تنها ۱۴ نانومتر هستند یعنی تنها ۱۴ بار عریض تر از مولکول‌های DNA
این محصولات از سیلیکون ساخته می‌شوند که دومین عنصر فراوان در زمین به حساب می‌آید. ابعاد اتمی سیلیکون تنها دو دهم نانومتر است. ترانزیستورهای فعلی حدود ۷۰ نانومتر ضخامت دارند و به همین می‌توان انتظار داشت که همچنان شاهد تولید نمونه‌های کوچکتر هم باشیم. بدین ترتیب می‌توان گفت که به محدودیت مطرح شده در ساخت کوچک‌ترین تراتزیستورها نزدیک می‌شویم.
کارشناسان معتقدند با استفاده از این نسل آتی ترانزیستورها می‌توان رایانه‌های نوری ساخت که سرعت عملکردشان فراتر از تصورات فعلی است یعنی رایانه‌هایی مبتنی بر نور که تا ۲۰ برابر سریع‌تر از لپ‌تاپ‌های قدرتمند فعلی کار می‌کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *