موجودات فضایی می‌توانند تمدن بشری را از ۲۹ سیاره رصد کنند

دانشمندان در بررسی‌های جدید خود دریافتند موجودات فضایی می‌توانند تمدن بشری را از ۲۹ سیاره بالقوه قابل سکونت رصد کنند.

در حالی که انسان‌ها از قرن‌های گذشته تا به امروز همواره با رصد آسمان به دنبال کشف نشانه‌ای از حیات فرازمینی هستند، اکنون دانشمندان اعلام کردند موجودات فضایی می‌توانند حداقل از ۲۹ سیاره تمدن بشری را رصد کنند.

رصد تمدن بشری از ۲۹ سیاره توسط موجودات فضایی

علا ئم ربوده شدگان توسط بیگانگان
دانشمندان برای این که بفهمند سیاره زمین در چه نقطه‌هایی توسط سیاره‌های فرازمینی قابل رصد است، ابتدا از تکنیک نوری استفاده کردند؛ یعنی با وجود اینکه این سیاره‌ها به شکل مستقیم با تلسکوپ‌ها قابل رصد نیستند، اما هنگامی که آنها از جلوی ستاره خود می‌گذرند، باعث می‌شوند تا نور ستاره کمتر از حالت عادی به ما برسد. از این رو دانشمندان می‌توانند به وجود چنین سیاره‌هایی پی ببرند.

اخترشناسان با روش ترانزیت، مداری را با یک ترازبندی دقیق میان مکان سیاره عبوری، ستاره آن سیاره و جایگاه خورشید منظومه شمسی ترسیم کردند که طبق آن می‌توان متوجه شد سیاره زمین در چه نقطه‌هایی توسط سیاره‌های فرازمینی قابل رصد است. در همین راستا دانشمندان از این طریق توانستند ۲۰۳۴ منظومه ستاره‌ای را در منطقه‌ای به وسعت ۳۲۶ سال نوری کشف کنند که قادرند در بازه زمانی ده هزار ساله زمین را رصد کنند؛ این بازه ۱۰ هزار ساله در واقع از ۵ هزار سال قبل تا ۵ هزار سال بعد را شامل می‌شود.

طبق اعلام محققان، از این تعداد حدود ۱۷۱۵ منظومه ستاره‌ای در کهکشان راه شیری وجود دارد که از میان آنها سیارات ۴۶ سامانه به دلیل نزدیکی به منظومه ما می‌توانند سیگنال شفافی از وجود تمدن بشری در سیاره زمین را رصد کنند. گفتنی است این سیگنال‌ها همان سیگنال‌های رادیو و تلویزیونی است که بشر اولین بار آن را حدود ۱۰۰ سال قبل منتشر کرده است.

لباس بچه گانه ارزان و با کیفیت

در مقاله این اخترشناسان آمده است ۲۹ سیاره بالقوه قابل سکونت از ۴۶ منظومه نزدیک به سیاره زمین می‌توانند به خوبی امواج رادیویی رادیو و تلویزیونی منتشر شده از سوی بشر را رصد کنند. از این رو کشف وجود انسان در منظومه شمسی برای موجودات فضایی کار چندان دشواری نخواهد بود. البته باید به این موضوع توجه داشت که آیا تمدن پیشرفته احتمالی خواهان برقراری تماس با انسان است یا خیر؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *