موزیلا، مروگر فینکس را جایگزین فایرفاکس در اندروید خواهد کرد

موزیلا قصد دارد با پایان‌دادن به پشتیبانی از مرورگر فایرفاکس در اندروید، مرورگری جدید با نام فینکس را جایگزین برادر بزرگ‌ترش کند.

در ماه‌های اخیر، موزیلا توجه چندانی به نسخه اندرویدی فایرفاکس نکرده است. اکنون به‌نظر می‌رسد که دلیل موجهی پشت این تصمیم قرار دارد که خط‌مشی این شرکت را در آینده ترسیم می‌کند.

طبق اخباری که جدیداً به بیرون درز پیدا کرده، موزیلا روی مرورگری جدید با نام فینکس (Fenix) کار می‌کند تا درنهایت آن را جایگزین فایرفاکس در اندروید کند. از آنجایی که بخش اعظمی از تیم فایرفاکس روی این مرورگر جدید کار می‌کنند، فایرفاکس در ماه‌های اخیر کمتر به‌روزرسانی دریافت کرده است.

سند جدیدی که به‌تازگی توسط موزیلا منتشر شده، برنامه‌های این شرکت را برای جایگزینی فایرفاکس با فینکس مشخص می‌کند. نسخه ۶۷ و ۶۸ فایرفاکس طبق برنامه قبلی در تاریخ مذکور منتشر خواهند شد؛ اما پس از آن، مرورگر یاشده تنها به‌ به‌روزرسانی‌های جزئی اکتفا خواهد کرد؛ بدین‌ترتیب نسخه ۶۸.۱ در ۱۲ شهریور و نسخه ۶۸.۲ در ۳۰ مهرماه سال جاری منتشر خواهند شد.

موزیلا در این سند اشاره کرده که آن‌ها به‌طور پیوسته اعضاء تیم فینکس را برای برطرف‌کردن باگ‌ها و مشکلات جزئی فایرفاکس به بخش‌های مختلف هدایت خواهند کرد.

انتشار نسخه ۶۸ به‌عنوان آخرین به‌روزرسانی عمده مرورگر فایرفاکس به مهندسان موزیلا اجازه خواهد داد تا با سرعت و تمرکز بیشتری روی توسعه ویژگی‌های فینکس کار کنند.

متأسفانه درباره زمان انتشار نهایی فینکس هیچ‌گونه اطلاعاتی در دست نیست؛ اما مشخصاً نسخه فعلی فایرفاکس در زمان نامشخصی در سال آینده میلادی به فعالیت خود پایان‌ خواهد داد.

از آنجایی که مرورگر فینکس کاملاً از ساختار متفاوتی (GeckoView به‌جای Gecko) بهره می‌برد، به‌نظر می‌رسد که آماده‌سازی آن برای انتشار عمومی مقداری زمان نیاز داشته باشد.

اگر به آزمایش مرورگر Fenix علاقه دارید، می‌توانید از طریف این لینک اقدام به‌ دریافت بیلد‌های آزمایشی کنید. توجه داشته باشید که برای اجرای اپلیکیشن روی دستگاهتان، باید نسخه سازگار با معماری گوشی‌تان را انتخاب کنید. اگر در این رابطه اطلاعی ندارید، می‌توانید نسخه «aarch64» را انتخاب کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *