نازک‌ترین هولوگرام سه‌بُعدی جهان ساخته شد.

 نانوهولوگرام مسیر را برای استفاده‌ی هولوگرافی سه‌بُعدی در وسایل الکترونیکی روزمره هموار می‌کند. پژوهشگران با توسعه‌ی نانوهولوگرامی هزار برابر نازک‌تر از تار موی انسان، مسیر را به‌سمت استفاده‌ی هولوگرافی سه‌بُعدی درون وسایل الکترونیکی شبیه به گوشی‌های هوشمند، کامپیوترها، تلویزیون‌ها، هموار می‌کنند.
هولوگرام‌های سه‌بُعدی تعاملی عنصر اصلی تمام فیلم‌های علمی تخیلی، از جنگ ستارگان تا آواتار است، اما مشکل اصلی برای دانشمندانی که تلاش می‌کنند آن‌را به دنیای واقعی بیاورند، توسعه‌ی هولوگرام‌هایی است که به قدر کافی نازک باشد تا با وسایل الکترونیکی مدرن کار کند. حال گروه پیشتاز هدایت شده توسط استاد ممتاز دانشگاه RMIT، «مین گو»، نانوهولوگرامی طراحی کرده است که ساخت آن ساده است و بدون عینک‌ مخصوص سه‌بُعدی می‌تواند دیده شود و هزار برابر نازک‌تر از تار موی انسان است.
گو گفت: «هولوگرام‌های متداول ایجاد شده توسط کامپیوتر برای دستگاه‌های الکترونیکی بسیار بزرگ هستند، اما هولوگرام بسیار نازک ما بر آن موانع غلبه می‌کند. نانو هولوگرام ما همچنین با استفاده از سیستم نگاشت لیزری مستقیم، سریع و ساده ساخته می‌شود که طراحی ما را برای استفاده‌های بزرگ مقیاس و تولید عظیم مناسب سازد.»
وی گفت: «تلفیق کردن هولوگرافی درون وسایل الکترونیکی روزانه، بی‌ارتباط با اندازه‌ی صفحه خواهد بود، نمایشگرهای هولوگرامی سه‌بُعدی می‌توانند انبوهی از داده‌ها را نشان دهند که نمایشگر هیچ گوشی هوشمند یا ساعتی قادر به نشان دادن آن‌ها نیست.»
گو ادامه داد: «هولوگرافی سه‌بُعدی پتانسیل بالقوه‌ای برای کاربردهای مختلف از تشخیص بیماری تا اهداف آموزشی، ذخیره‌سازی اطلاعات، حفاظت و امنیت مجازی دارد و این پژوهش متخصصان را گامی اساسی به دستیابی به این انقلاب نزدیک‌تر کرده است.»
هولوگرام‌های متداول فاز نور را چنان تنظیم می‌کنند تا تصور غلط عمق سه‌بُعدی را بدهد. اما برای به‌وجود آوردن تغییرات فازی کافی، آن هولوگرام‌ها می‌بایست ضخامت کافی برای طول موج‌های مرئی را داشته باشند. گروه تحقیقاتی RMIT که با موسسه‌ی صنعتی پکن «BIT» همکاری می‌کند، این حد ضخامت را با هولوگرامی ۲۵ نانومتری براساس ماده‌ی عایق توپولوژیک شکسته‌ است که ماده‌ی کوانتومی جدیدی است که شاخص شکست نور را در لایه‌ی سطحی پایین اما شاخص شکست در قسمت اصلی را بسیار بالا نگه می‌دارد. این صفحه‌ی نازک عایق توپولوژیک مانند تشدیدگر طبیعی عمل کرده و انتقال فاز پرتوهای بازتابی نور را برای تصویرسازی هولوگرافی بهبود می‌بخشد.
دکتر «ژن‌گی‌یو» که در نوشتن این مقاله با «گاولی ژو» از دانشگاه BIT همکاری کرد گفت: «مرحله‌ی بعدی برای این پژوهش توسعه‌ی صفحه‌ی نازک انعطاف ناپذیر است که می‌تواند درون صفحه‌ی LCD کار گذاشته شود تا نمایش هولوگرافیک سه‌بُعدی را امکان‌پذیر سازد. این امر، با حداقل ده برابر کوچک‌تر کردن هولوگرام ما، باعث کاهش یافتن اندازه‌ی پیکسل نانوهولوگرام می‌شود. اما فراتر از آن، ما به دنبال ساخت صفحه‌های نازک کشسان و انعطاف‌پذیر هستیم که می‌توانند با فراهم کردن افق‌های کاربردهای هولوگرافیک روی تمامی طیف‌های سطوح استفاده شوند.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *