نزدیک‌ترین سیاره قابل زیست به نام پروکسیما B کشف شد.

پروکسیما B

رصدخانه جنوبی اروپا «ESO» سال‌هاست که در مورد «Proxima Centauri» پروکسیما قنطورس تحقیق می‌کند. امروز قرار بود این رصدخانه بیانیه‌ای را برای مطبوعات صادر کند. ساعتی پیش بالاخره شایعات پیرامون سیاره قابل زیست پروکسیما B که در مدار نزدیک‌ترین ستاره به ما یعنی “پروکسیما قنطورس” قرار دارد، به حقیقت پیوست. یکی از هیجان‌انگیزترین شایعات نجومی چند سال اخیر سرانجام توسط رصدخانه ESO تایید شد.

 خبر کشف سیاره جدیدی به نام  پروکسیما B در داخل منطقه‌ی قابل سکونت پروکسیما قنطورس (سامانه ستاره‌ای آلفا قنطورس) توسط رصدخانه ESO تایید شد. در مرحله بعد باید ویژگی‌های اتمسفری آن، احتمال وجود آب مایع در سطح این سیاره، و چگونگی سفر به این سیاره مشخص شود. این سیاره ۱/۳ درصد از زمین بزرگتر است، و به احتمال زیاد سطح آن از جنس سنگ است. نزدیک‌ترین سیاره

این موضوع بسیار هیجان‌انگیز است زیرا این سیاره فقط ۴/۲۵ سال نوری با ما فاصله دارد، در حالی که نزدیک‌ترین سیاره‌ی فراخورشیدی شبیه زمین «Wolf 1061c» است، که ۱۴ سال نوری (۱۲۶ تریلیون کیلومتر) با ما فاصله دارد. نزدیک بودن این سیاره بسیار شگفت انگیز است. این سیاره در نزدیک‌ترین سامانه ستاره‌ای در منظومه شمسی ما قرار دارد، و خیلی هم از ما دور نیست در همین نزدیکی‌ها؛ در ستاره آلفا قنطورس قرار گرفته است.

پروکسیما قنطورس جزئی از سامانه ستاره‌ای آلفا قنطورس به‌شمار می‌آید و نزدیک‌ترین ستاره به خورشید ما است. پروکسیما قنطورس جرمی حدود یک هشتم جرم خورشید دارد و میانگین چگالی آن ۴۰ برابر خورشید است و درخشندگی بسیار پائینی دارد. این ستاره یک ستاره شراره‌ای است و تغییرات زیادی در قدر ظاهری آن دیده می‌شود. این سامانه آن‌قدر نزدیک است که در واقع می‌توانیم آلفا قنطورس A و B را در آسمان شب ببینیم. در واقع، آلفا قنطورس A چهارمین ستاره درخشانی است که از زمین دیده می‌شود. منظومه آلفا قنطورس آنقدر به زمین نزدیک است که ستارگان آن با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است. ولی پروکسیما قنطورس بسیار نزدیک‌تر از همه‌ی این‌ها است و تقریبا  ۴/۲۵ سال نوری با ما فاصله دارد. این  سیاره کوچک را نمی‌توان دید ولی بسیار مرموز است. سیاره قابل زیست

پروکسیما B

اطلاعات بیشتر؛ سیاره قابل زیست مرموزی به دور پروکسیما قنطورس می‌چرخد

گویلیم آنجلادا سرپرست تیم تحقیقاتی که این سیاره جدید را کشف کرده‌اند و نتایج پژوهش‌های خود را در مجله علمی نیچر منتشر کرده‌اند، می‌گوید:

گرچه حتی فکر سفر به این سیاره در حال حاضر در حد یک داستان علمی- تخیلی می‌نماید، اما به زودی شاهد آن خواهیم بود که احتمال عملی کردن چنین سفری در قالب پروژه‌های دانشگاهی مورد توجه قرار گیرد و بالاخره یک روز چنین سفری ممکن شود.

چند ماه پیش، میلیاردر ماجراجو، یوری میلنر خبر داد حاضر است ۱۰۰ میلیون دلار بروی پروژه‌ای سرمایه‌گذاری کند که بر طراحی و ساخت سفینه‌ای کوچک متمرکز شود. سفینه‌ای برای انجام سفرهای بین‌منظومه‌ای که با استفاده از لیزر حرکت می‌کند. در صورت طراحی و ساخت چنین فضاپیمایی، این سفینه قادر خواهد بود با سرعتی معادل ۲۰ درصد سرعت نور (۳۰۰ هزار کیلومتر در ثانیه) حرکت کند و به این ترتیب سفر به منظومه‌های مجاور ما به جای چند هزار سال به چند صدسال تقلیل خواهد یافت. با وجود این، آن طور که دانشمندان می‌گویند امکان وجود حیات و یا زیست‌پذیر بودن این سیاره نیازمند تحقیقات فراوان است و آنچه هم اکنون در مورد احتمالا وجود آب و حیات بروی این سیاره گفته می‌شود تنها در حد گمانه‌زنی و فرضیات علمی باقی خواهد ماند. سیاره قابل زیست

به اعتقاد دانشمندان سیاره مرموزی به دور پروکسیما قنطورس می‌چرخد. سطح این سیاره از جنس سنگ است و فاصله مناسبی برای تشکیل آب دارد، که از مهم‌ترین عوامل برای یک سیاره قابل زیست هستند.  این سیاره را به علت فاصله‌ کمی که با ما دارد، می‌توانیم آن را مورد مطالعه قرار دهیم. اما باز با وجود نزدیک بودن ( ۳۹،۹۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ یا ۲۷۱ هزار برابر فاصله تا خورشید) این سیاره به زمین، هنوز نمی‌توانیم به آن سفر کنیم. در ماه ‌های آینده جزئیات بیشتری از این سیاره منتشر خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *