نشانه های نزدیک شدن زمان زایمان

 

Pregnancy

برای هر زن بارداری ضروری است که زمان و شنانه های زایمان را بداند  و برای آن آماده باشد.

همانطور که به زمان زایمان نزدیک می‌شوید ممکن است نسبت به انقباض‌های برکستون هیکس که در طول دوران بارداری هرازگاهی سراغ‌تان می‌آمد، حساس شوید و هر کدام از آنها را علامتی برای رسیدن موعد زایمان تعبیر کنید. اما در این میان دردهای کاذبی وجود دارد که می‌تواند گمراهتان کند. خبر خوب اینکه انقباض‌های برکستون هیکس می‌توانند کمک کنند تا شما برای زایمان آماده شوید. این کار به آهستگی و به تدریج انجام می‌شود تا شما در زمان واقعی زایمان راحت‌تر بتوانید درد و انقباض‌ها را مدیریت کنید. در حقیقت روزها و هفته‌های پیش از زایمان این دردها قرار است باشد و خب این بسیار سخت سات که بتوانید بین انقباض‌های پیش از زایمان و انقباض‌های زایمان تشخیص درست را بدهید.

آیا دردها واقعی است؟

این نشانه‌ها می‌تواند به شما سرنخ‌هایی بدهد که بتوانید به این تشخیص برسید که انقباض‌های شما واقعی است یا کاذب.

هیچ نشانه‌ای از خونریزی ندارید: یا هیچ ترشح واژینالی ندارید اما به جای رنگ قرمز یا صورتی، قهوه‌ای است. رابطه جنسی و معاینه داخلی می‌تواند باعث بروز ترشح قهوه‌ای رنگ شود که ممکن است این طور به نظر برسد که ترشح خارج شده است که احتمالا اینطور نیست.

در استخری از مایع بیدار می‌شوید که بوی آمونیاک می‌دهد و جریان متوقف شده است: این احتمالا ادرار است نه مایع آمنیوتیک چون مایع آمنیوتیک یا همان کیسه آب بدون بوست. اگر کیسه آب پاره شود، مایع همچنان بیرون می‌ریزید و نمی‌توانید آن را متوقف کنید در حالی که در ادرار این اتفاق نمی‌افتد.

انقباضات نامنظم دارید: انقباض‌های برکستون هیکس به راحتی میتوانند باعث شوند شما تصور کنید که زمان زایمان است اما حتی اگر شما در هفته پایانی باشید میتوانید انقباض‌های کاذب داشته باشید که معمولا به صورت زیر است:

• نامنظم است (در فواصل منظم اتفاق نمی‌افتد)

• تشدید شونده نیست (در طول زمان تشدید یا تکرار نمیشود)

• بیشتر در قسمت تحتانی شکم احساس می‌شود تا کمر

• با تغییر موقعیت یا فعالیت تغییر می‌کنند (اگر تغییر وضعیت بدهید و مثلا دراز بکشید ممکن است انقباضات متوقف شود.ب بنابراین بهتر است به پهلو دراز بکشید تا ببینید دردها متوقف میشود یا خیر)

• همراه با حرکات کودک است

شک دارید؟ چک کنید

در صورتی که احساس ناراحتی می‌کنید و درباره علائم زایمان نگران هستید بهترین کار این است که با پزشک در این باره مشورت کنید. شاید لازم باشد به بیمارستان یا مطب پزشک بروید تا مطمئن شوید این دردها کاذب است. بنابراین اصلا نگران نباشید که مراجعه به بیمارستان یا مطب‌ بی‌فایده باشد. بزرگترین فایده آن رفع نگرانی شماست.

اگر انقباض داشتید…

اگر هنوز هفته ۳۷ را نگذرانده‌اید حتما با پزشکتان تماس بگیرید تا مطمئن شوید زایمان زودرس در کار نیست. بعد از هفته ۳۷ می‌توانید در خانه بمانید و انقباض‌ها را بررسی کنید تا متوجه شوید روندشان به چه صورت است و آیا بیشتر می‌شود یا نه.

انقباضات کاذب می‌تواند باعث اختلال خواب و خستگی و بدخلقی شود. نوشیدن مایعات زیاد می‌تواند گاهی در این زمینه کمک کننده باشد. همچنین باید در کنار آن استراحت کنید و در شرایط بدون استرسی قرار بگیرید.

اگر بارداری دومتان است باید بدانید زمان دقیق زایمان کی است تا بتوانید فرزند بزرگتر‌تان را به اعضای دیگر خانواده یا پرستار کودک بسپارید. اگر شک دارید حتما با فردی تماس بگیرید تا کودک را به او بسپارید ولو اینکه این دردها کاذب باشد. در این صورت احتمالا شما می‌توانید استراحت بیشتری کنید و دردها کمتر شود. زمان انقباض‌ها را ثبت کنید تا بدانید در ادامه چه اتفاقی می‌افتد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *