هاوکینگ: هوش مصنوعی، خطری واقعی محسوب می شود + ویدئو

استیون هاوکینگ فیزیکدان سرشناس بریتانیایی در گفت‌وگویی شوخ‌طبعانه در برنامه «هفته گذشته، امشب» شبکه تلویزیونی «HBO» آمریکا، گفت روبات‌ها ممکن است در آینده از نظر هوشی بر انسان برتری پیدا کنند.

هوش مصنوعی

« تصویر هاوکینگ در هنگام مصاحبه با جان الیور» استیون هاوکینگ نه تنها مردی فوق العاده زیرک و باهوش است، بلکه همچنین شوخ طبع نیز می باشد.

به گزارش رادیو فردا از وب سایت فناوری سی نت با اشاره به گفت‌وگوی جالب استیون هاوکینگ با جان الیور مجری این برنامه تلویزیونی، می‌نویسد من نمی‌خواهم شما را بترسانم، این کار را به استیون هاوکینگ واگذار می‌کنم. جان الیور مجری برنامه «هفته گذشته، امشب» از استیون هاوکینگ پرسید مهمترین چیزی که می‌خواهید مردم بدانند چیست؟ استیون هاوکینگ گفت «زمان موهومی» و اضافه کرد: «زمان موهومی مانند یک بعد دیگر در فضا است، این بخشی از اندیشه‌های من است که نویسنده‌های داستان‌های علمی – تخیلی هنوز درباره آن ننوشته‌اند.»

جان الیور پرسید: چرا این نویسنده‌ها بر اساس « زمان موهومی» داستان ننوشته‌اند؟ فیزیکدان بریتانیایی در آن مصاحبه گفت :«چون آن را نمی‌فهمند. من هم تظاهر نمی‌کنم که می‌فهمم. با این حال در واقع زمانی است که در جهت دیگری در جریان است، جهتی متفاوت با زمانی که بر ما می گذرد.» سوال مهم دیگر جان الیور از فیزیکدان معروف در باره ماشین‌های هوشمند یا روبات‌ها بود. جواب استیون هاوکینگ بسیار قانع کننده بود و گفت هوش مصنوعی مانند همه چیزهای مصنوعی، می‌تواند مسموم‌کننده یا حتی کشنده و خطرناک باشد. او افزود «هوش مصنوعی ممکن است در آینده نه چندان دور یک خطر بزرگ محسوب شود»

او معتقد است هر روبات معمولی می‌تواند به راحتی «برنامه‌ای برای پیشرفته‌تر کردن خودش طراحی کرده و در نتیجه پیشرفته‌تر شود و در نهایت هوش او بر ما برتری یابد.» جان الیور مجری برنامه «هفته گذشته، امشب» که مانند یک پسربچه هیجان‌زده شده بود پرسید: «چرا نباید از جنگیدن با روبات‌ها خوشحال باشیم.» جواب هاوکینگ این بود که «شکست می‌خوری.» جان الیور با اشاره به نظریه جهان های موازی، از دانشمند بریتانیایی پرسید آیا جهانی وجود دارد که در آن من از تو باهوشتر باشم؟ هاوکینگ در جواب گفت: «بله، و حتی جهانی هست که در آن تو فرد با مزه‌ای تلقی می‌شوی.»

استیون هاوکینگ از فیزیکدانان برجسته بریتانیایی پیشتر گفته بود که به احتمال زیاد موجودات فضایی وجود دارند ولی به جامعه بشری هشدار داد که در فکر برقراری تماس با این موجودات نباشد. به گفته هاوکینگ در جهانی با بیش از ۱۰۰ میلیارد کهکشان ، که در هر یک از آنها صدها میلیون ستاره وجود دارد بعید است کره زمین تنها جرم آسمانی باشد که در آن موجودات زنده ظهور و رشد کرده‌اند.

استیون هاوکینگ گفت: «در ذهن من که با ریاضیات کار می‌کند با نگاهی به این ارقام خیلی منطقی است که وجود موجودات فضایی را متصور شد. اما چالش اصلی یافتن جزییات بیشتر در مورد این موجودات است این موجودات ممکن است جانداران تک‌یاخته و میکروبی یا جانوران ساده‌ای مثل کرم‌ها باشند که میلیون‌ها سال است در کره زمین نیز زندگی می‌کنند؛ وی در عین حال یادآوری می‌کند که اشکال بسیار پیجیده و پیشرفته‌تری از حیات نیز ممکن است در سیارات دیگر وجود داشته باشد.»

مطالعه بیشتر در: cnet , huffingtonpost

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *