هواپیمایی چین جنوبی، معرفی ایرلاین های ایران و جهان

هواپیمایی چین جنوبی یا چاینا ساترن ایرلاین با در اختیار داشتن  ۵۶۰ هواپیما در ناوگان پروازی خود، بزرگترین ایرلاین آسیایی است. پروازهای ایرلاین چین جنوبی به تمام قاره‌های جهان انجام می‌شود.

هواپیمایی جنوبی چین، ششمین ایرلاین بزرگ جهان بر اساس تعداد انتقال مسافر و بزرگ‌ترین شرکت هواپیمایی قاره آسیا بر اساس شمار ناوگان است. این شرکت هواپیمایی به دنبال تجدید ساختار و تفکیک سازمان هواپیمایی کشوری چین در سال ۱۹۸۸ تأسیس شد.

دفتر مرکزی این شرکت در شهر گوانگژو چین قرار دارد و فرودگاه بین المللی پکن، فرودگاه بین‌المللی چنگچینگ ییانگبی، فرودگاه بین‌المللی بایون گوآنگجو و فرودگاه بین‌المللی اورومچی دیووپو، قطب‌های اصلی آن به حساب می‌آیند. شرکت هواپیمایی جنوبی چین یکی از شرکت‌هایی است که دولت چین، به سرمایه‌گذاران خارجی امکان سرمایه‌گذاری در آن را داده است. سهام این شرکت هواپیمایی در بازار بورس نیویورک، بورس شانگهای و بورس اوراق بهادار هنگ‌کنگ معامله می‌شود. این شرکت همچنین یکی از اعضای اصلی اتحاد اسکای تیم به شمار می‌آید.

تاریخچه

هواپیمایی چین جنوبی

شرکت هواپیمایی چاینا ساترن در پی تجدید ساختار سازمان هواپیمایی کشوری چین و تفکیک آن به چند شرکت هواپیمایی، در اول ژوئیه ۱۹۸۸ تاسیس شد. این شرکت در حال حاضر به طور روزانه با بیش از ۲۰۰۰ پرواز به ۲۲۴ مقصد در ۴۰ کشور جهان، پروازهای مستقیم دارد و در سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۱۵ میلیون مسافر را جابجا کرده است.

پیش‌تر نیز در سال ۲۰۱۴ چاینا ساترن موفق به جابجایی ۱۰۰.۹۲ میلیون نفر مسافر شده و توانسته بود رتبه اول در آسیا و رتبه سوم در جهان را به‌دست آورد. این رکورد موقعیت برجسته هواپیمایی چین جنوبی را به عنوان برترین شرکت هواپیمایی چین به مدت ۳۶ سال با ۲۰۰۰ پرواز در روز به ۲۱۰ مقصد در ۴۰ کشور مختلف جهان را تثبیت می‌کند. این شرکت هواپیمایی سه سال پیاپی در فهرست ۵۰ شرکت برتر چینی مجله فورچن قرار گرفته است. هواپیمایی چین جنوبی همچنین موفق به دریافت جایزه ستاره‌های برتر چین ۲۰۱۴ از مجله گلوبال فایننس (Global Finance Magazine) شده است.

هواپیمایی چین جنوبی

ناوگان چاینا ساترن

نوع هواپیماتعداد در ناوگان (فروند)
ایرباس A319-100۲۶
ایرباس A320-200۱۲۰ (۲۵ فروند سفارش)
ایرباس A320neo۷ (۶۷ فروند سفارش)
ایرباس A321-200۹۹ (۶ فروند سفارش)
ایرباس A321neo۶ (۴۴ فروند سفارش)
ایرباس A330-200۱۶
ایرباس A330-300۳۲ (دو فروند سفارش)
ایرباس A350-900۲۰ (سفارش)
ایرباس A380-800۵
بوئینگ  ۷۳۷-۷۰۰۲۶
بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰۱۵۹
بوئینگ ۷۳۷ MAX 8۸ (۷۲ فروند سفارش)
بوئینگ ۷۷۷-۳۰۰ER۱۰ (۸فروند سفارش)
بوئینگ ۷۸۷-۸۱۰
بوئینگ ۷۸۷-۹۲ (۱۸ فروند سفارش)
Comac C919۲۰ فروند سفارش
امبرائر ۱۹۰۲۰
بوئینگ ۷۴۷-۴۰۰F۲
بوئینگ  ۷۷۷F۱۲

مقاصد هواپیمایی جنوبی چین

شرکت هواپیمایی جنوبی چین در حال حاضر روزانه به ۱۹۳ مقصد، پروازهای مستقیم دارد. در حال حاضر، از بین شهرهای ایران فقط تهران (فرودگاه بین‌المللی امام خمینی) جزو مقاصد این ایرلاین است.

هواپیمایی چین جنوبی

هواپیمایی چین جنوبی

کلاس‌های پروازی هواپیمایی جنوبی چین

شرکت هواپیمایی جنوبی چین، بلیط‌های خود را در چهار کلاس پروازی فرست کلاس، بیزینس کلاس، اکونومی و پریمیوم اکونومی به مسافران عرضه می‌کند.

فرست کلاس (first class)

هواپیمایی چین جنوبی

کلاس پروازی فرست کلاس دارای یک فضای خصوصی جداگانه، تلویزیون شخصی ۱۷ اینچ و منوی غذایی انتخابی است.

تجاری (business class)

هواپیمایی چین جنوبی

این کلاس پروازی دارای یکی تخت جداگانه، تلویزیون ۱۵ اینچ، فضای خصوصی و… است.

اقتصادی (economy class)

هواپیمایی چین جنوبی

این کلاس پروازی دارای یک صندلی راحت و یک تلویزیون شخصی ۹ اینچی است.

پرمیوم اکونومی (premium economy)

چاینا ساترن

کلاس پروازی اکونومی پریمیر امکاناتی مانند کلاس پروازی اکونومی دارد، با این تفاوت که صندلی‌هایی بزرگ‌تر و راحت‌تر (۸۹۹۴ سانتیمتر) در آن قرار گرفته‌اند.

بار مجاز مسافر

در کلیه پروازها مسافران مجاز به همراه داشتن بار در داخل هواپیما و قسمت هستند؛

چاینا ساترن

بار دستی مجاز

قوانین بار دستی مجاز در تمام پروازهای داخلی و بین‌المللی چاینا ساترن ایرلاینز به یک صورت است. تمام مسافران کلاس‌های پروازی اکونومی، پریمیوم اکونومی و بیزینس مجاز هستند یک بار دستی را که حداکثر وزن آن پنج کیلوگرم است، به همراه داشته باشند. مسافران فرست کلاس می‌توانند دو بار دستی که وزن هر کدام بیشتر از پنج کیلوگرم نباشد، به داخل کابین ببرند. ابعاد تمام بارهای دستی نباید از ۱۱۵ سانتیمتر (مجموع طول، عرض و ارتفاع) بیشتر شود.

چاینا ساترن

پذیرش بار مجاز

تعداد پذیرش بار مجاز برای هواپیمایی چاینا ساترن بسته به نوع مسیر، اروپایی یا آمریکایی، اقیانوسی، خاورمیانه یا آسیا بستگی دارد. در مسیر اروپا، مسافرین اکونومی کلاس می‌توانند یک بار با حداکثر وزن ۲۳ کیلوگرم تحویل کانتر پذیرش بار دهند درحالی‌که مسافران پریمیوم اکونومی کلاس می‌توانند دو چمدان با حداکثر وزن ۲۳ کیلوگرم و مسافران بیزینس و فرست کلاس مجازند سه بار (که وزن هر کدام حداکثر ۲۳ کیلوگرم باشد) تحویل دهند.

در مسیر آمریکا و اکونومی و پریمیوم کلاس، مسافران می‌توانند دو چمدان  (هر کدام به وزن حداکثر ۲۳ کیلوگرم) تحویل دهند. مسافران بیزینس کلاس مجاز هستند دو چمدان که وزن هرکدام حداکثر ۳۲ کیلوگرم است را به کانتر پذیرش بار تحویل دهند؛ درحالی‌که مسافران پروازهای فرست کلاس می‌توانند سه چمدان (وزن هرکدام حداکثر ۳۲ کیلوگرم) تحویل دهند.

چاینا ساترن

در مسیرهای اقیانوسی، مسافران کلاس پروازی اکونومی چاینا ساترن ایرلاینز مجازند ۳۰ کیلوگرم، پریمیوم اکونومی کلاس ۳۵ کیلوگرم، بیزینس کلاس ۴۰ کیلوگرم و فرست کلاس ۴۵ کیلوگرم بار تحویل کانتر پذیرش بار دهند. در مسیر خاورمیانه، مسافران کلاس پروازی اکونومی چاینا ساترن ایرلاینز مجاز هستند ۴۰ کیلوگرم، پریمیوم اکونومی کلاس ۴۵ کیلوگرم، بیزینس یا فرست کلاس ۵۰ کیلوگرم بار تحویل دهند. و بالاخره، در مسیر آسیایی، مسافران کلاس پروازی اکونومی چاینا ساترن ایرلاینز می‌توانند ۲۰ کیلوگرم، پریمیوم کلاس ۳۰ کیلوگرم، بیزینس کلاس ۳۵ کیلوگرم و فرست کلاس ۴۰ کیلوگرم بار تحویل کانتر پذیرش بار دهند.

حادثه در هواپیمایی چین جنوبی

هواپیمایی چین جنوبی

در تاریخ ۸ می سال ۱۹۹۷، پرواز شماره ۳۴۵۶ شرکت هواپیمایی جنوبی چین به دلیل بدی هوا و باران شدید دچار حادثه شد و ۳۵ نفر از سرنشینان آن کشته شدند. این پرواز یکی از پروازهای داخلی این شرکت هواپیمایی بود و به وسیله یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ انجام می‌شد. در این حادثه پس از دو بار تلاش خلبان برای فرود اضطراری، به دلیل قرار گرفتن در مسیر باد و رعدوبرق، هواپیما هنگام فرود با باند فرودگاه برخورد کرد و آتش گرفت.

تور چین

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *