واکسن سرطان بالاخره جواب داد

سرطان

سرطان

دانشمندان بالاخره راهی پیدا کرده‌اند که طی آن از سلول‌های سرطانی می‌توان به‌عنوان عوامل ضدسرطان استفاده کرد.

محققین دانشگاه برمینگام انگلستان، رویکرد جدیدی از درمان سلولی پیدا کرده‌اند که می‌توان به کمک آن تومورها را از بین برد و محافظت بلند‌مدت در برابر شکل‌گیری مجدد تومور فراهم آورد. با این روش، سیستم ایمنی بدن آموزش می‌بیند تا از وقوع مجدد سرطان جلوگیری کند. محققین واکسن دوکاره و از بین برنده‌ی سرطان خود را در موش‌هایی که دچار تومور مغزی بوده‌اند آزمایش کرده‌اند و نتایج قابل توجهی گرفته‌اند. نتایج این مطالعات در مجله‌ی Science Translational Medicine منتشر شده است.

برای تولید واکسن سرطان، محققین سلول‌های سرطانی را برداشته‌اند و آن‌ها را تبدیل به عوامل کُشنده‌ی سرطان کرده‌اند. در حقیقت آن‌ها با مهندسی ژن‌های سلول‌های سرطانی توانسته‌اند این سلول‌ها را تبدیل به کُشنده‌های تومور کنند و از طرف دیگر به کمک این سلول‌ها به سیستم ایمنی بدن آموزش داده‌اند تا تومورهای سرطانی اولیه را نابود کنند و از بروز سرطان در آینده نیز جلوگیری کنند.

واکسن سرطان موضوع تحقیقات آزمایشگاه متعددی در دنیا است، ولی رویکرد اتخاذ شده توسط محققین دانشگاه برمینگام منحصربه‌فرد است. در این رویکرد به جای استفاده از سلول‌های سرطانی غیرفعال از سلول‌های سرطانی زنده استفاده شده است. در واقع به سلول‌های سرطانی زنده اجازه داده می‌شود تا مسیری طولانی را طی کنند و به سلول‌های سرطانی مشابه موجود در مغز برسند.

محققین در این مطالعه برای مهندسی ژن سلول‌های سرطانی زنده از ابزار کریسپر-کَس۹ استفاده کرده‌اند. مهندسی سلول‌های سرطانی به نحوی بوده است که این سلول‌ها از خود موادی ترشح کنند تا به راحتی توسط سیستم ایمنی بدن قابل شناسایی باشند و سیستم ایمنی بتواند آن‌ها را به‌خاطر بسپارد و تا مدت‌های طولانی با دیدن علائم آن پاسخ مناسب جهت از بین بردن سلول‌های سرطانی تولید کند.

محققین روش خود را بر روی موش‌هایی که سرطان‌های مختلفی شامل مغز استخوان، کبد و غیره داشته‌اند آزمایش کرده‌اند. نتایج به‌دست آمده نشان داده است که روش مورد استفاده ایمن و کاربردی و کارآمد بوده است و می‌توان از آن در انسان‌ها نیز استفاده کرد. از آنجا که برای سرطانی کردن موش‌ها از سلول‌های سرطانی انسانی استفاده شده است، می‌توان به‌راحتی رویکرد مورد استفاده را برای انسان نیز آماده کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *