ویروس‌هایی به قدمت ۵۰۰ میلیون سال

جنگ ویروس‌های تازه رواج یافته و میزبان‌های‌شان، به چند صد میلیون سال قبل از آنچه دانشمندان فکر می‌کردند، بر‌می‌گردد. برای تفسیر تاریخی ویروس‌های باز رواج یافته که HIV را شامل می‌شود، دانشمندان روش‌های جدید مدل‌سازی را با بررسی مدارک نفوذ فسیل ژنومیِ کف مانندی پیش برده‌اند.
ویروس‌های کف مانند، ویروس‌هایی هستند که در کنار میزبان‌های‌شان انشعاب یافته‌اند. آن‌ها آندوژن‌های ویروس‌های رواج یافته هستند که مشخصه‌ی آن‌ها بیرون آمدن از داخل آن‌ها است. نوآوری در مدل‌سازی و الگوبرداری از فسیل به دانشمندان این اجازه را داده است که به یکی از چالش‌های اصلی مطالعه در تکامل تاریخی ویروس‌ها یعنی تکامل شتابنده‌ی آن‌ها غلبه کنند. سرعت مناسب، مطالعه‌ی ویروس‌ها را آسان می‌کند؛ ولی کیفیت برای نقد نظرهای بیشتر در مورد تاریخ ویروس‌های قدیمی کار می‌کند.
به گفته‌ی مدیر تحقیق: «این مشاهدات نشان می‌دهد این گروه از مهم‌ترین ویروس‌های پزشکی است که نیم میلیارد سال قدمت دارد. خیلی قدیمی‌تر از آنچه ما فکر می‌کردیم. اصل آن‌ها به زمان مهره‌داران باز می‌گردد. این به ما این ایده را می‌دهد که باید فعالیت امروز آن‌ها را با میزبان‌های‌شان در نظر بگیریم.» مدیر تحقیق بر این باور است که آخرین آشکارسازی‌ها دانشمندان را وادار می‌کند تا فعل و انفعالاتی که قبلاً تغییر می‌کردند را با مطالعه‌ی امروز در مورد تکامل ویروس‌ها همگام کنند. این کار به توجه بیشتری نیاز دارد که مهره‌داران نبرد ویروس‌ها را گسترش دادند و به‌عنوان محصول رقابتی که به صد‌ها میلیون سال پیش برمی‌گردد، اقدام متقابل ویروسی را به هم ربط دادند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *