پائودارکو چیست؟ فواید و عوارض جانبی پائودارکو

پائودارکو 

پائودارکو

 

خواص و مضرات پائودارکو

پائودارکو نوعی چای گیاهی محسوب می‌شود که از پوسته داخلی درختان همیشه سبز تاببوا تهیه می شود.

پائودارکو یک مکمل غذایی است که از پوست داخلی چندین گونه از درختان Tabebuia ساخته شده است که در آمریکای مرکزی و جنوبی رشد می کنند.

پائودارکو که به نام taheebo یا lapacho نیز شناخته می شود مدت هاست که برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان یک مکمل ، برای کاهش التهاب و ترویج کاهش وزن به بازار عرضه می شود.

این مقاله موارد استفاده ، مزایا ، عوارض جانبی و… توضیح می دهد.

پائودارکو چیست؟

پائودارکو نام مشترک چندین گونه درخت بومی جنگل های بارانی گرمسیری آمریکای جنوبی و مرکزی است. این گیاه می تواند تا ۱۲۵ فوت قد بکشد و دارای گلهای صورتی تا بنفش است که قبل از ظهور برگهای جدید شکوفا می شوند.

چوب آن فوق العاده متراکم و مقاوم در برابر پوسیدگی است که توسط مردم بومی برای ساختن کمان های شکار استفاده می شود. علاوه بر این ، قبایل از مدت ها قبل از پوست داخلی آن به عنوان درمانی برای معده ، پوست و بیماری های التهابی استفاده می کردند.

چندین ترکیب به نام نفتوکینون (عمدتا لاپاکل و بتالاپاچون) از این پوست داخلی جدا شده اند و فکر می کنند مسئول مزایای ظاهری آن هستند.

 

فواید گیاه پائودارکو

گفته شد ، بسیاری از تحقیقات پیرامون پائودارکو محدود به مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی است و بنابراین نمی تواند در مورد انسان اعمال شود.

• ممکن است به درمان عفونت کمک کند

تحقیقات نشان می دهد که عصاره پائودارکو دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی است.

در حالی که مکانیسم دقیق ناشناخته باقی مانده است ، تصور می شود پائودارکو از فرآیندهای باکتری و قارچ برای تولید اکسیژن و انرژی جلوگیری می کند.

چندین مطالعه آزمایشگاهی نشان می دهد که عصاره پائودارکو در برابر تعدادی از ارگانیسم های ایجاد کننده بیماری محافظت می کند و همچنین ممکن است از رشد باکتری های عفونی در سیستم هضم شما جلوگیری کند.

به عنوان مثال ، مشخص شده است که بتا لاپاکون باعث مهار و درمان استافیلوکوک مقاوم به متی سیلین (MRSA) می شود ، عفونتی که کنترل آن بسیار دشوار است.

در مطالعه دیگری ، عصاره پائودارکو رشد Helicobacter (H.) pylori را مهار کرد ، باکتری که در دستگاه گوارش رشد می کند و تمایل دارد به مخاط معده شما حمله کرده و باعث ایجاد زخم شود. گفته شد ، این ماده از سایر آنتی بیوتیک های رایج کمتر موثر است

از آنجا که هیچ مطالعه انسانی در دسترس نیست ، اثر بخشی یا ایمنی عصاره پائودارکو برای MRSA ، H. pylori و سایر عفونت ها همچنان نامشخص است.

• ممکن است التهاب را مهار کند

اعتقاد بر این است که عصاره پائودآرکو از التهاب (پاسخ طبیعی بدن شما به آسیب) جلوگیری می کند. در حالی که سطح پایین التهاب مفید است ، تصور می شود که التهاب مزمن منجر به بیماری هایی مانند سرطان ، چاقی و بیماری های قلبی شود.

چندین مطالعه حیوانی و لوله آزمایش نشان می دهد که عصاره پائودارکو از انتشار مواد شیمیایی خاصی که باعث پاسخ التهابی در بدن شما می شوند ، جلوگیری می کند.

به عنوان مثال ، در یک مطالعه ، عصاره پائودارکو در مقایسه با دارونما ، ۳۰-۵۰٪ التهاب را در موش ها مسدود کرد.

به همین ترتیب ، این مکمل ممکن است به درمان بیماری های التهابی مانند آرتروز کمک کند ، که باعث تورم ، درد و سفتی در مفاصل شما می شود ، کمک کند.

به همین ترتیب ، مطالعه دیگری روی موش ها نشان داد که عصاره پائودارکو  از تولید ترکیبات شایع در بسیاری از بیماری های التهابی مزمن جلوگیری می کند.

روی هم رفته ، این نتایج نشان می دهد که پائودارکو ممکن است به تسکین انواع شرایط التهابی کمک کند. با این حال ، مطالعات روی انسان قبل از توصیه مورد نیاز است.

• ممکن است وزن را کاهش دهد

پائودارکو ممکن است به کاهش وزن کمک کند. مطالعات روی موش ها نشان می دهد که عصاره پائودارکو ، لیپاز پانکراس را مهار می کند ، آنزیمی که به بدن کمک می کند تا چربی های رژیم غذایی را هضم و جذب کند. جلوگیری از هضم چربی را کاهش می دهد، در نتیجه کالری قابل جذب کمتری دارد.

در یک مطالعه ۱۶ هفته ای ، موش هایی که با عصاره پائودارکو تغذیه شده بودند ، به طور قابل توجهی وزن خود را نسبت به افراد دارونما کاهش دادند. به همین ترتیب ، در یک آزمایش در موش هایی که رژیم غذایی پرچربی داشتند ، عصاره در برابر افزایش وزن بدن محافظت می شود.

با این حال ، مشخص نیست که آیا عصاره پائودارکو برای جلوگیری از جذب چربی در رژیم غذایی در انسان موثر است. حتی در آن زمان ، جلوگیری از جذب چربی در رژیم غذایی می تواند عوارض جانبی زیادی ، از جمله لکه بینی روغنی روی لباس زیر ، حرکات روده ای فوری ، عدم توانایی در کنترل حرکات روده ، مدفوع شل و مدفوع چرب یا چرب ایجاد کند.

عصاره پائودارکو در حالی که آزمایش نشده است ، اگر جلوی جذب چربی در انسان را بگیرد ، ممکن است باعث این عوارض شود.

فرمها و دوزهای پائودارکو

عصاره پائودارکو به صورت کپسول ، مایع و پودر موجود است.

• به طور سنتی ، ۲-۳ قاشق چای خوری (۱۰-۱۵ گرم) پوست به مدت ۱۵ دقیقه در آب جوشانده و ۳ بار در روز به عنوان چای مصرف می شود.

اما ترکیبات مفیدی که تأثیرات آن را به پائودارکو می دهند ، در آب کمتر استخراج می شوند.

• عصاره های مایع پائودارکو انتخاب بهتری است زیرا با حل شدن پوست در الکل ، که بیشتر ترکیبات قوی آن را بیرون می کشد ، حاصل می شود.

در حقیقت ، در یک مطالعه آزمایش لوله ای که اشکال مختلف پائودارکو را بررسی می کند ، عصاره مایع تنها شکلی است که از رشد تومور جلوگیری می کند.

 

تولیدکنندگان معمولاً مصرف ۱-۲ میلی لیتر از عصاره مایع را ۳ بار در روز توصیه می کنند.

• شما همچنین می توانید پائودارکو را به صورت کپسول خریداری کنید. دوز پیشنهادی آن ۲-۴ کپسول ۵۰۰ میلی گرمی است که ۱-۲ بار در روز مصرف می شود.

در حالی که اطلاعات دوز محدود باقی می ماند ، دوز مناسب ممکن است بسته به عواملی مانند سن و وزن متفاوت باشد.

عوارض جانبی پائودارکو

تحقیقات در مورد ایمنی طولانی مدت پائودارکو وجود ندارد و عمدتا ناشناخته است ، زیرا مطالعات در مورد عوارض جانبی آن بیشتر به حیوانات محدود می شود.

این عوارض جانبی شامل:

– حالت تهوع

– استفراغ

– رقیق شدگی خون

– تغییر رنگ ادرار

– کم خونی

– آسیب باروری

• از آنجا که عصاره پائودارکو ممکن است خون شما را رقیق کند ، در صورت استفاده از داروهای رقیق کننده خون یا قرار است تحت عمل جراحی قرار بگیرید ، از مصرف آن خودداری کنید.

• در صورت بارداری یا شیردهی مصرف پائودارکو نیز توصیه نمی شود.

• علاوه بر این ، مهم است که اطمینان حاصل کنید محصول شما از یک تولید کننده معتبر است.

• اگر می خواهید پائودارکو را امتحان کنید ، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

خط پایین

پائودارکو مکملی است که از پوست داخلی درخت گرمسیری تهیه شده است.

در حالی که مطالعات لوله آزمایش و حیوانات نشان می دهد که این پوست به درمان برخی از عفونت ها کمک می کند و التهاب را کاهش می دهد ، مطالعات در مورد انسان وجود ندارد

بنابراین ، اثر و ایمنی عصاره پائودارکو تا حد زیادی ناشناخته مانده است.

اگر می خواهید این مکمل را امتحان کنید ، احتیاط کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *