پالس الکتریکی بی‌اثر در درمان درد کمر

پیشگیری از کمردرد
تحقیقات جدید نشان می‌دهد ارسال مستقیم جریان الکتریکی به عصب‌های ستون فقرات اثری برابر با تمرینات قدرتی و حرکتی برای درد پایین کمر دارد. این فرآیند که با نام «تحلیل عصبی با فرکانس رادیویی» شناخته می‌شود، به یکی از راه‌های پرطرفدار برطرف کردن درد مفاصل کمر تبدیل شده است که اساس کارش متوقف کردن ارتباط عصبی با بافت مورد نظر است.
«استر ماس»، سرپرست تحقیقات که مسئول انجام این تحقیقات در دانشگاه وریج آمستردام است، اظهار داشت: «یافته‌های ما تاییدی بر تحلیل عصبی اضافه شده به برنامه‌ی تمرینی استاندارد نیست. بر اساس نتایج تحقیقات ما، برنامه‌ی تمرینی استاندارد باید در اولویت اول برای درمان این بیماران باشد.»
به گفته‌ی سازمان جراحی‌های ستون فقرات آمریکا، حدود ۸۰ درصد مردم حداقل یک‌بار در زندگی خود درد پایین کمر را تجربه کردند. به گزارش سازمان بهداشت جهانی، درد پایین کمر اولین عامل محدودکننده‌ی فعالیت و غیبت افراد در محل کار است که علت آن، فشار اقتصادی بیش از حد بر روی افراد، خانواده‌ها، جوامع، صنایع و دولت‌ها است.
این تحقیقات بر روی ۶۸۱ فرد دارای درد مزمن در پایین کمر در سه مرحله‌ی آزمایشگاهی انجام شد. شرکت‌کنندگان به درمان‌های مراقبتی مشتمل بر فیزیوتراپی و داروها پاسخی ندادند. به هر مریض در صورت نیاز برنامه‌ی تمرینی استاندارد ۳ ماهه و پشتیبانی فیزیولوژیکی اختصاص داده می‌شد. به‌صورت کلی، این افراد دو جلسه‌ی یک‌ساعته در هفته‌ی اول، ۱۸ جلسه‌ی ۳۰ دقیقه‌ای در ۹ هفته‌ی بعد و در آخر ارزیابی یک‌ساعته را در برنامه درمانی خود داشتند.
بیمارانی که به‌صورت تصادفی انتخاب شده بودند نیز به همراه برنامه‌ی تمرینی خود، از فرآیند تحلیل عصبی برخوردار می‌شدند. فرآیند تحلیل عصبی معمولاً فقط یک‌بار انجام می‌گیرد، اما حداکثر تعداد فرآیند تحلیل عصبی انجام‌ شده در این آزمایش، ۳ مرتبه بود.
دکتر «جاناتان اورن»، جراح ستون فقرات بیمارستان لنوکس هیل در نیویورک، اینگونه توضیح داد که در فرآیند تحلیل عصبی از جریان الکتریکی به منظور ایجاد گرما استفاده می‌شود. این گرما باعث ایجاد اختلال در عصب مورد نظر شده و در نتیجه سیگنال‌های درد ارسالی از سوی مفاصل ستون فقرات با اختلال مواجه می‌شوند. او در این‌باره گفت: «عملی بودن این فرآیند دور از انتظار نیست، اما ممکن است در برخی بیماران عصب‌ها دوباره رشد کرده و درد قبلی از نو پدیدار شود.»
نتایج به‌دست آمده از آزمایش فوق بسیار مایوس‌کننده بود. بعد از سه ماه، گروه تحقیقاتی چندان پیشرفتی در میزان درد بیمارانی که تحلیل عصبی برای آن‌ها تجویز شده بود، مشاهده نکردند. برای کمترکردن درد کمر، اورن تمرینات متعدد تجویزشده در برنامه‌ی درمانی بیماران را پیشنهاد می‌کند. او برای هر چه کمترشدن درد، تقویت ناحیه‌ی مرکزی بدن را پیشنهاد می‌کند؛ تمارینی نظیر پلانک برای تقویت شکم و لانگز برای تقویت جلوی ران. همچنین او توصیه می‌کند که بیماران به انعطاف بدنی خود، خصوصاً در ناحیه‌ی همسترینگ یا پشت ران، اهمیت بدهند.
اورن اشاره کرد: «اگر درد پایین کمر دارید، از انجام حرکات کرانچ و دراز نشست خودداری کنید، چرا که ممکن است درد شما حادتر شود.» ماس بر این مسئله تاکید کرد که باید تحقیقات بیشتری برای حل این مشکل شایع صورت پذیرد. ماس خاتمه داد: «بیماران دارای درد مزمن پایین کمر که هیچ پیشرفتی در فرآیند کاهش درد خود با درمان-های مراقبتی مشاهده نکردند، هیچ راه دیگری پیش روی خود ندارند؛ چرا که این زمینه نیاز جدی به تحقیقات بیشتر دارد.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *