پرینترهای سه‌بُعدی، باعث بروز سرطان می‌شوند!

طی تحقیقی چندین ساله، توسط موسسه‌ی تکنولوژی گرجستان و موسسه‌ی ایمنی مواد شیمیایی UL، مشخص شده است که پرینترهای سه‌بُعدی ارزان قیمت، می‌توانند برای سلامتی مضر باشند؛ چرا که هوای محیط داخل را آلوده می‌کنند.
این محققین یافته‌های خود را در دو مقاله‌ی جداگانه در مجله‌ی Aerosol Science and Technology به چاپ رسانده‌اند. آن‌ها بررسی کرده‌اند تا بفهمند زمانی که پرینترهای سه‌بُعدی در یک محیط بسته کار می‌کنند، چه ذراتی را از خود متصاعد می‌کنند. آن‌ها دریافتند که پرینترهای سه‌بُعدی، ذراتی با اندازه‌های مختلفی به عنوان محصول جانبی تولید می‌کنند که شامل ذرات بسیار ریز قابل بلعیده شدن و رسوب در سیستم تنفسی نیز می‌شوند. این ذرات می‌توانند برای سیستم تنفسی، بسیار مضر باشند.
«رودنی وبر» به عنوان رهبر نویسندگان، می‌گوید: «پرینترهای سه‌بُعدی، مخصوصاً در شروع فرآیند پرینت، ذرات بسیار ریزی تولید می‌کنند که در صورت نبود تهویه‌ی مناسب، می‌توانند باعث اُفت کیفیت هوای محیط شوند.» بیش از ۲۰۰ ترکیب آلی فرار «VOCs» مختلف، در زمان کار پرینترهای سه‌بُعدی تولید می‌شود که بسیاری از آن‌ها می‌توانند سوزآور و سرطان‌زا باشند.
پرینترهای سه‌بُعدی به این صورت کار می‌کنند که در ابتدا یک پرینت دیجیتال آبی از شئی ایجاد می‌شود و سپس با استفاده از نرم‌افزارهای طراحی کامپیوتری، شئی را لایه به لایه پرینت می‌کنند. هر چند در پرینترهای سه‌بُعدی روش‌ها و تکنولوژی‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند، ولی عموماً پرینت کردن اجسام با ذوب کردن مواد فلزی و پلاستیکی صورت می‌گیرد؛ اگر این مواد در معرض دمای اتاق قرار بگیرند، سخت می‌شوند. فاکتورهای خاصی دارای تاثیرات بیشتری در این فرآیند هستند؛ مانند دمای نازل، نوع و رنگ مواد مورد استفاده و همچنین برندهای مورد استفاده نیز، تاثیر مهمی بر خروجی کار دارد. وبر می‌گوید: «ما دریافتم که یکی از اصول برجسته در این کار، دمای رشته‌های مورد استفاده است. اگر از رشته‌ای مانند پلاستیک ABS استفاده کنید که نیاز به دمای بالاتری برای ذوب شدن دارد، ذرات تولیدی بیشتری به نسبت رشته‌های پلاستیک PLA ایجاد می‌شود؛ چرا که پلاستیک PLA برای ذوب شدن دمای پایین‌تری لازم دارد.»
محققین می‌گویند: «از آن‌جا که پرینترهای سه‌بُعدی، روز به روز در منازل و محل‌های کار بیشتر مرسوم می‌شوند، باید ارزیابی دقیق‌تری شوند و باید در نظر گرفت که بعضی افراد می‌توانند نسبت به این موضوع، حساسیت بیشتری داشته باشند؛ مانند بیماران دارای مشکلات تنفسی و یا دیگر بیماری‌ها.
«مریلین بلک»، معاون و مشاور ارشد UL، می‌گوید: «بر اساس مجموعه مطالعات انجام شده توسط ما، گسترده‌ترین مطالعات در مورد نشر مواد مضر از پرینترهای سه‌بُعدی تا کنون، پیشنهاد می‌کنیم که سرمایه‌گذاری‌های بیشتری برای انجام چنین تحقیقاتی انجام شود تا به این وسیله، پیشرفت‌هایی در زمینه‌ی کمینه کردن انتشار مواد مضر توسط پرینترهای سه‌بُعدی صورت گیرد و آگاهی از وجود این مواد برای در نظر گرفتن اقدامات حفاظتی، افزایش یابد.»
محققین چند راهکار برای کاهش تاثیر استفاده از پرینترهای سه‌بُعدی بر هوای منزل پیشنهاد می‌کنند که شامل این موارد می‌شود: «استفاده از پرینتر در مکان‌هایی با تهویه‌ی مناسب، پایین آوردن دمای نازل تا کمترین مقدار ممکن، فاصله گرفتن از پرینتر در حال کار و استفاده از مواد و پرینترهایی که آزمایش شده‌ و نشان داده‌اند که انتشارات کمی دارند.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *