پژوهشگران بریتانیایی: کشیدن سیگار مغز را پیر می‌کند

 
پژوهشگران دانشگاه لندن می‌گویند که حلقه ارتباطی بین کشیدن سیگار و پیر شدن مغز را یافته‌اند.

نتایج تحقیقات این پژوهشگران که در مجله اینترنتی «عمر و پیری» منتشر شده حاکی از این است که افراد سیگاری بالای پنجاه سال در مقایسه با سایرین در فعالیت‌های ذهنی مثل تمرکز، استفاده بهینه از زبان و آن چه به شناخت همه‌جانبه‌تر از ابزارهای ارتباط‌گیری انسان برمی‌گردد ضعیف‌تر هستند.

در عین حال افراد سیگاری به‌ویژه در سنین بالا بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به بیماری‌هایی نظیر فشار خون و سکته قلبی قرار می‌گیرند.

در آزمایش مربوط به حافظه از داوطلبان خواسته شد که ده کلمه‌ای را که قبلا به آنها داده شده بود به یاد بیاورند، و در آزمایش مربوط به استفاده بهتر از کلمات از شرکت‌کنندگان خواسته شد که در مدت یک دقیقه هر تعداد که می‌توانند اسم حیوانات را بگویند.

در مورد قدرت تشخیص، تمرکز و ارتباط برقرار کردن بین بخش‌های مختلف کار مغز از داوطلبان خواسته شد که از درون مجموعه‌ای از کلمات به‌هم پیوسته چند حرف مشخص از الفبا را تشخیص دهند.

به گفته پژوهشگران، نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که کشیدن سیگار روی سرعت پاسخ‌گویی افراد به این سوالات تاثیر گذاشته است و بنابراین تا حدی از قدرت تمرکز و برقرار کردن ارتباط بین بخش‌های مختلف مغز کاسته شده است.

از میان داوطلبان در عین حال کسانی که به فشار خون مبتلا بوده یا در معرض سکته قلبی قرار داشتند نتیجه کارشان به مراتب از دیگران ضعیف‌تر بوده است. به نظر می‌رسد که داشتن فشار خون بر قدرت حافظه افراد تاثیر می‌گذارد.

ولی نتیجه کار گروهی از داوطلبان که در معرض سکته قلبی قرار دارند از سایرین به مراتب ضعیف‌تر بوده است.

به گفته مسئولین این تحقیقات، از دست دادن بخشی از حافظه در سنین بالا طبیعی است، ولی این پژوهش جدید نشان می‌دهد که یک سری عوامل از جمله کشیدن سیگار یا بیماری‌هایی نظیر فشار خون می‌تواند این حالت را به شکل چشمگیری تشدید کند.

اطلاعات حاصل از تحقیقات مذکور می‌تواند برای پیدا کردن روش‌های پیشگیری و حتی درمان این نوع عوارض مفید باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *