چرا بیماران قلبی باید کاکائو بخورند

کاکائو

کاکائو

بر اساس مطالعه‌ی جدیدی که نتایج آن در مجله‌ی Nutrients منتشر شده است، رگ‌های خونی در افرادی که دچار استرس‌های روحی هستند، در صورت مصرف نوشیدنی کاکائویی حاوی فلاوانول‌های کاکائو، عملکرد بهتری خواهند داشت.

استرس در جوامع امروزی عمومیت زیادی دارد و این استرس ارتباط مستقیمی با سلامت روحی و جسمی دارد. استرس می‌تواند باعث بروز اتفاقات مضر برای قلب و عروق شود. در واقع استرس مختل‌کننده‌ی عملکرد سیستم قلبی و عروقی است و می‌تواند سکته‌ها و حمله‌های قلبی را در پی داشته باشد.

دانشمندان در آزمایشگاه نشان داده‌اند که حتی استرس‌های ناشی از کارهای برنامه‌ریزی شده در آزمایشگاه نیز می‌تواند باعث آسیب به سیستم قلب و عروق شود.

فلاوانول‌ها ترکیبات پلی‌فنولیک گیاهی هستند که باعث بهبود فشار خون در انسان می‌شوند. با این حال، عملکرد این ترکیبات در صورت وجود استرس تاکنون مورد بررسی قرار نگرفته بود. دکتر «کاتارینا رندیرو» از دانشگاه برمینگام، می‌گوید: «فلاوانول‌ها در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات وجود دارند. اگر بتوانیم مزایای این ترکیبات را در دوره‌های آسیب‌پذیر شدن انسان مانند بروز استرس ثابت کنیم، می‌توانیم به مردم کمک کنیم تا رژیم غذایی خود را در زمان‌های داشتن استرس مدیریت کنند تا از بروز بیماری‌های قلبی جلوگیری کرده باشند.»

دکتر رندیرو و همکارانش برنامه‌ای طراحی کردند تا تاثیر فلاوانول‌های کاکائو بر روی تغییراتی که استرس بر روی عملکرد سیستم گردش خون ایجاد می‌کند را بررسی کنند. محققین جریان خون در دست شرکت‌کنندگان و فعالیت‌های سیستم قلبی و عروقی آن‌ها را در زمان استراحت و در صورت بروز استرس اندازه‌گیری کرده‌اند و همچنین عملکرد رگ‌های خونی را ۹۰ دقیقه پس از دوره‌های بروز استرس را نیز مورد ارزیابی قرار داده‌اد. محققین کشف کرده‌اند که عملکرد رگ‌های خونی در زمانی که شرکت‌کننده نوشیدنی کاکائویی غنی‌شده با فلاوانول مصرف کرده است کمتر تحت تاثیر اثرات مخرب استرس قرار می‌گیرد. آن‌ها همچنین دریافته‌اند که جریان خون در زمان استرس نیز توسط فلاوانول‌ها بهبود پیدا می‌کند.

دکتر رندیرو می‌گوید: «یافته‌های ما برای پیدا کردن رژیم غذایی روزمره از اهمیت بالایی برخوردارند، زیرا مردم می‌توانند با قرار دادن دوز مناسبی از فلاوانول در برنامه‌ی غذایی روزمره‌ی خود، علی‌الخصوص فلاوانول‌های موجود در سیب، انگور سیاه، توت‌ها، چای سبز کاکائوی فراوری نشده و… به سلامتی بدنشان کمک کرده باشند. برای افرادی که در معرض آسیب‌های روحی هستند، این موضوع از اهمیت بیشتری برخوردار است.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *