چرا در استوا وزن همه چیز کمتر است؟

وزن

خبر خوب برای کسانی که تمایل به کاهش وزن دارند، این است که راه ساده‌ای برای این کار کشف شده است. همه‌ی کاری که باید این افراد بکنند، این است که سوار هواپیما شوند و به سمت خط استوا حرکت کنند. فرض کنید در سرزمین شمالگان زندگی می‌کنید و سوار هواپیما شوید و در کنیا پیاده شوید. اگر وزن خود را در کنیا با شمالگان مقایسه کنید، می‌بینید که ۰.۵ درصد از وزن شما کم شده است.

چرا وزن بر روی خط استوا در مقایسه با در قطب‌ها متفاوت است؟ همه چیز به گرانش برمی‌گردد. هر چند به نظر می‌رسد که گرانش در همه جای زمین یکنواخت باشد، ولی واقعیت این است که اینچنین نیست. البته این عدم یکنواختی برای انسان‌ها قابل درک نیست، ولی از آنجا که کره‌ی زمین خودش یکنواخت نیست، گرانش نیز در همه جای آن با یکدیگر برابر نیست. زمین نیز مانند دیگر سیاره‌ها دارای برآمدگی در استوای خود است و واضح است که این برآمدگی در اثر دوران حول محور استوا ایجاد می‌شود.

زمانی که نیروی گرانش بر روی بدن انسان اثر می‌گذارد، تلاش آن بر این است که انسان را به سمت خارج از کره‌ی زمین هُل دهد. بنابراین شکل کره‌ی زمین بر روی وزن انسان اثر می‌گذارد. هر چقدر شما از یک جرم دورتر باشید، گرانش کمتری از سمت آن جسم بر شما وارد می شود.

بنابراین در نزدیکی استوای زمین گرانش کمتری بر انسان اعمال می‌شود و در قطب‌ها گرانش بیشتری بر جسم انسان اعمال می‌شود. اگر نمی‌خواهید تا استوا پرواز کنید، می‌توانید خود را سوار بر هواپیما وزن کنید. به‌خاطر فاصله‌ای که از زمین پیدا کرده‌اید، نیروی گرانش کمتری را تحمل می‌کنید و اگر ۶۸.۰۳ کیلوگرم وزن داشته باشید، در هواپیما ۶۸ کیلوگرم وزن خواهید داشت.

به هر حال، برای اینکه از وزن خود خوشحال باشید سعی کنید در قطب‌های زمین خود را وزن نکنید!

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *