چرا سِتی هیچ سیگنالی از تمدن های بیگانه نیافته است؟

به گفته آلن گوث مبتکر نظریه تورم کیهان، جهان محصول یک تورم ابدی است، به گفته وی در گذشته یک تورم کیهانی ابدی تعداد حباب های نامحدودی از جهان های جدید تر را نیز ایجاد کرده است. گوث این را جدید ترین تضاد می نامد، زیرا جهان های قدیمی تر بطور گسترده در حال تکامل و شکل گیری هستند.به ادامه مطلب بروید

6a00d8341bf7f753ef01a3fd25f31c970b

گوث می گوید که توزیع احتمالات نشان می دهد که هیچ تمدن پیشرفته تری از ما در جهان قابل مشاهده نیست. ما به این نتیجه رسیدیم که هیچ تمدنی در جهان قابل مشاهده به اندازه نصف ما هم پیشرفته نیست! شاید این پارادوکس را توضیح دهد که چرا ستی (SETI) – جستجوی هوش فرا زمینی – هیچ سیگنالی از تمدن های فرا زمینی دریافت نکرده است. روبرت جافه استاد فیزیک دانشگاه MIT  گفت: به نظر گوث طبیعت بسیار تلاش می کند. جهان یک آزمایشگاه بزرگ است که بارها و بارها قوانین فیزیکی آن تغییر می کند و قوانین فیزیکی متفاوت تکرار می شود. تعدادی این جهان ها در لحظه ای که به وجود می آیند به داخل جهان های دیگر سقوط خواهند کرد، نیروی بین ذرات ضعیف خواهد بود و آنها نخواهند توانست تا اتم ها و یا مولکول ها را رشد دهند. در هر حال اگر شرایط مناسب باشد ماده در درون جهان ها و سیارات به هم خواهند پیوست، اگر شرایط در درون آنها نیزمناسب باشد و عناصر واقعی حیات در آنها وجود تشکیل شود، حیات هوشمند می تواند در آنها فرگشت یا تکامل یابد.

برخی از فیزیکدانان استدلال کرده اند که تنها در جهان ماست که قوانین فیزیکی از زندگی حمایت می کند و اگر کمی قوانین متفاوت تر از جهان ما باشند در آن صورت زندگی هوشمند غیر قابل ممکن خواهد بود. جافه و همکارانش در MIT احساس می کنند که این توضیخ باید بطور دقیق بررسی شود که آیا جهانی با قوانین فیزیکی متفاوت می تواند از حیات پشتیبانی کند. فیزیکدانان MIT نشان دادند که اگر کائنات مقداری متفاوت تر باشد هنوز عناصری مانند کربن، هیدروژن و اکسیژن را دارد و حیاتی شبیه ما می تواند شکل گیرد، حتی اگر جرم ذرات بنیادی مانند کوارک ها تغیر پیدا کند.

روبرت جافه و همکارانش احساس کردند که این توضیح از پیدایش انسان به بررسی دقیق تری نیاز دارد و آنها تصمیم گرفتند کاوش کنند که آیا جهانی با قونین فیزیک متفاوت می تواند از حیات پشتیبانی کند یا خیر؟ بر خلاف بسیاری از مطالعات تنها یک تغییر کوچک ،جهانی غیر قابل سکونت را ایجاد می کند، آنها بیش از یک ثابت را مورد بررسی قرار دادند. آیا حیات در جای دیگری غیر از زمین وجود دارد؟این یک راز دیرینه است که بسیاری از دانشمندان به دنبال آن هستند. آیا حیات می تواند در جهانی که تفاوت های قابل توجهی نسبت به جهان ما دارد تشکیل شود؟ این تحقیق در قالب یک مطلب از “جافه” فوق دکتری دانشگاه MIT نشان داده شد که اگر مقداری تفاوت وجود داشته باشند هنوز عناصر شبیه به کربن و هیدروژن می توانند تا حدی حیاتی شبیه به ما را شکل دهند، یکی از این دانشمندان گفت شما می توانید تعدادی از عناصر قابل توجه را بدون حذف احتمال شیمی آلی از جهان حذف نمایید. در این صورت اشکال زندگی در جهان های مختلف از ما متفاوت خواهند بود.

جافه و همکارانش تصمیم گرفتند تا بر شیمی کربن بعنوان هم خو با حیات در جهان هایی که قابل شکل گیری هستند و در آنها کربن ،هیدروژن و اکسیژن بصورت پایدار وجود خواهد داشت تکیه کنند. جافه گفت: اگر شما ترکیب پایدار هیدروژن را نداشته باشید، نمی توانید به هیدروکربن یا کربوهیدرات های پیچیده دست بیابید. آنها برای دیدن آنچه که در مجموعه ای از ذرات بنیادی بنام کوارک اتفاق می افتد در شش نوکوارک ، که در قطعات ساختمان پروتون و نوترون و الکترون شروع به کار کردند. تیم MIT برای کوارک بالا و پایین که متداول ترین و عجیب ترین نوع کوارک اند، تمرکز کردند.

در جهان ما کوارک پایین دو برابر سنگین تر از کوارک بالا است، در نتیجه نوترون یک دهم درصد سنگین تر از پروتون است. جافه و همکارانش خانواده ای از کیهان ها را مدل سازی کردند که کوارک پایین سبک تر از کوارک بالا بود و پروتون ها یک درصد سنگین تر از نوترون ها بودند. در این سناریو هیدروژن برای مدت زیادی ثابت نمی ماند ولی ایزوتوپ های سنگین تر مانند دوتریوم یا ترتریوم می توانستند درآن وجود داشته باشند و ایزتوپ کربن ۱۴ نیز بعنوان شکلی از اکسیژن پایدار بود،  بنابراین واکنش های آلی لازم برای حیات امکان پذیر بود.

یک گروه از دانشمندان آزمایشگاه ملی لارنس برکلی مطالعاتی را روی جهان های هم خو انجام دادند که فاقد یکی از چهار نیروی بنیادین جهان ما هستند. در این آزمایش نیروی هسته ای ضعیف قادر است واکنش های سوختن نوترون به درون پروتون ها را فراهم کند و بر عکس محققان نشان دادند که افزایش سرعت سه نیروی بنیادین دیگر می تواند، نیروی از دست رفته هسته ای ضعیف را جبران کند و اجازه تشکیل عناصر پایدار را بدهد.

مارک وایز پروفسور فیزیک دانشگاه صنعتی کالیفورنیا می گوید: این مطالعه دانشگاه MIT که بروی بیش از یک ثابت انجام شده بسیار متفاوت است و معمولا افراد به نتایج تغییر یک ثابت نگاه می کنند، در نتیجه تغییر یک ثابت باعث ایجاد یک جهان غیر قابل سکونت می شود که،  نتیجه هر جهان هم خو غیر ممکن است، نادرست باشد. یک پارامتر فیزیکی که به نظر می رسد بسیار ظریف تنظیم شده باشد ثابت کیهانی است. یک اندازه گیری از فشار اعمال شده به فضای خالی اگر مثبت باشد سبب می شود کائنات و فضا گسترش یابد و زمانی که این پارامتر منفی است کائنات در خودش سقوط می کند. ثابت کیهانی مثبت است اما خیلی کوچک و ظریف تنظیم شده است. هر مقدار بیشتر سبب خواهد شد تا جهان بسیار سریعتر برای شکل گیری کهکشان ها گسترش یابد. در هر حال وایز و همکارانشان نشان دادند هرگونه تغییر در تئوری ممکن است در آشفتگی جرم تراکم کیهانی اولیه و تغییرات کوچک ثابت کیهانی را جبران نماید. در پایان راهی برای اینکه مطمئن شویم چه جهان های دیگری در خارج از جهان ما وجود دارد و آیا زندگی در آنها در جریان است ،بسیار سخت میباشد. اما فیزیکدانان بررسی ها و احتمالاتشان متوقف نخواهند شد و این فرآیند باعث یادگیری بیشتر ما درباره ی جهان خواهد شد.

منبع : dailygalaxy
برگردان از بیگ بنگ

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *