چرا ژله سفت نمیشود؟

چگونه ژله درست کنیم؟

ژله

 

 

دلیل نبستن ژله و ترفندهای رفع مشکل نگرفتن ژله

احتمالا برایتان پیش آمده که برای میهمانتان ژله تهیه کرده اید و موقع مصرف با نبستن ژله مواجه شدید، بنظرتان دلیل چیست؟ با ما همراه باشید تا با دلایل آن آشنا شوید.

در زیر دلیل نبستن ژله، نکات تهیه ژله سفت و خوشمزه را برای شما آورده ایم.

علت نبستن ژله چیست؟

– نسبت مواد مورد نیازی که برای تهیه ژله استفاده می کنید، نامناسب می باشد.

 

– مایع ژله را بیش از اندازه روی حرارت می گذارید.

 

– قالب را به شیوه اشتباه آماده می کنید.

 

– برای برگرداندن ژله داخل ظرف مورد نظر از شیوه صحیح استفاده نمی کنید.

 

 

حالا که متوجه شدید چرا پودر ژله نمی بندد، با رعایت راه حل های زیر می‌توانید از شل شدن و نبستن ژله پیشگیری کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا مراحل و روش تهیه یک ژله سفت و خوشمزه را برای شما بیان کنیم.

 

شیوه درست تهیه کردن ژله

نخستین قدم برای درست کردن یک ژله سفت و خوشمزه، رعایت کردن میزان نسبت ترکیب مواد و روش درست تهیه آن است. برای تهیه یک بسته ژله ۱۰۰ گرمی نیاز به یک لیوان آب جوش و یک لیوان آب سرد دارید. ابتدا پودر ژله را با یک لیوان آب جوش مخلوط کرده و به آهستگی هم بزنید. چنانچه می‌خواهید ژله شفاف و یکدستی داشته باشید، با استفاده از شیوه بن ماری، چند دقیقه مایع ژله را بر روی بخار کتری بگذارید.

 

در انتها یک لیوان آب سرد را به مخلوط بیفزایید و به مدت ۳ تا ۴ ساعت درون یخچال بگذارید. برای سفت شدن بیشتر ژله می‌توانید به جای یک لیوان آب سرد، از نصف لیوان آب استفاده کنید.

 

استفاده از قالب ژله مناسب

دلیل اصلی نبستن ژله

برای استفاده از قالب ژله، احتیاج است چندین راهکار ساده را رعایت کنید تا زمان خارج کردن از قالب، دچار مشکل نشوید. ابتدا قالب ژله موردنظر خود را به خوبی چرب کنید، به طوری که همه‌ی قسمت‌های آن چرب شود. در مرحله‌ی بعد کف قالب را قدری شکر بپاشید و به مدت نیم ساعت داخل فریزر بگذارید.

 

در آخر قالب را از فریزر خارج کنید و مایع ژله را درون آن بریزید و داخل یخچال قرار دهید تا ژله به خوبی ببندد.

 

 

نحوه صحیح خارج کردن ژله از قالب

برای آسان جدا شدن ژله از قالب، چندین شیوه وجود دارد، یکی از شیوه های رایج، استفاده از آب جوش است. به این صورت که قالب ژله را به مدت ۱۰ ثانیه درون آب جوش قرار دهید، آنگاه ژله را داخل ظرف موردنظر خود برگردانید. فقط توجه داشته باشید قالب ژله، بیشتر از مدت زمان توصیه شده، داخل آب جوش قرار نگیرد. چون همین کار یکی از دلایل اصلی این سؤال است که چرا پودر ژله نمی بندد؟

 

 

نکته طلایی برای زود بستن ژله

در ادامه تصمیم داریم به شما یک شیوه طلایی برای سفت شدن ژله و زود بستن آن بیان کنیم. در حقیقت این شیوه برای وقت هایی کارساز است که وقت کافی برای بستن ژله ندارید. در این صورت با استفاده از این شیوه می‌توانید در مدت زمان کوتاهی یک ژله خوشمزه و سفت را تهیه کنید.

 

برای تهیه ژله فوری، شما احتیاج به چند قطعه یخ دارید. در این شیوه بعد از حل شدن پودر ژله در آب جوش، با استفاده از شیوه بن ماری، به جای استفاده از یک لیوان آب سرد، از ۳/۴ لیوان یخ استفاده کنید. یخ‌ها را داخل ژله داغ بریزید و پس از ذوب شدن آن‌ها، ژله را داخل یخچال بگذارید. در آخر در مدت زمان کوتاهی، یک ژله خوشمزه و سفت خواهید داشت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *