چرا کولر گازی یخ میزند؟ دلایل و راه‌حل‌هایی برای رفع آن

گازهای اچ.اف.سی در یخچال و کولر سریع‌ترین نرخ رشد تولید را بین دیگر گازهای گلخانه‌ای دارا هستند

 

یخ زدگی کولر گازی: دلایل و راه‌حل‌هایی برای حل این مشکل پیچیده

شاید برای شما عجیب باشد اما کولر گازی یا اسپیلت گاهی به جهت بروز برخی اختلالات دچار یخ زدگی می شود. این یخ زدگی می تواند به شکل بروز برفک روی کویل ها و لوله ها هم اتفاق افتد.

در صورتی که این اتفاق بیوفتد شما نمی توانید از کولر استفاده کنید.

یخ زدگی کولر گازی

یخ زدن کولر گازی امری محتمل است و ربطی هم به فصل ندارد. جالب است بدانیدکه این اتفاق حتی در فصل تابستان هم ممکن است رخ دهد. معمولا یخ زدگی با بروز برفک و یخ در بخش های مختلف و حتی پنل خارجی خود را نشان می دهد.

 

اما گاهی یخ زدگی در بخش های داخلی مانند اواپراتور و لوله های ورودی و خروجی این بخش یا در لوله مویی و لوله ساکش و حتی در بخش رادیات و کندانسور این وسیله هم رخ می دهد. پس تنها یخ زدگی مربوط به پنل خارجی یا لوله های رفت و برگشتی نیست و با توجه به مشکل ایجاد شده در دستگاه ممکن است بخش های مختلفی دچار یخ زدگی شود.

 

یخ زدن این دستگاه در هر قسمت یا به هر دلیلی که اتفاق افتد در واقع بیانگر بروز یک ایراد یا مشکل داخلی در آن است و باید به آن رسیدگی شود. برای رفع این مشکل ابتدا باید ببینید که علت اصلی بروز یخ زدگی چیست. آیا گاز فریون دستگاه کم شده یا دستگاه نشتی دارد و یا هر علت دیگری. پس از آن هم باید بخش مربوطه عیب یابی و تعمیر شود.

 

علت های یخ زدن کولر گازی

کولر گازی امروزه تنها یک وسیله برای سرمایش نیست بلکه می تواند به عنوان وسیله گرمایش و حتی به عنوان یک فن تهویه استفاده شود. پس این دستگاه اگر دو حالته باشد یعنی هم در فصل تابستان و هم زمستان استفاده می شود. بیایید به تعدادی از شایع ترین علت های یخ زدن در بخش های مختلف این دستگاه نگاهی بیاندازیم.

 

کم شدن گاز کولر

کولرهای گازی همان طور که مشخص است با استفاده از گاز مبرد کار می کنند. هنگامی که شما این دستگاه را خریداری می کنید داخل آن به اندازه کافی شارژ دارد؛ اما گاهی به جهت نشتی در بدنه یا هر چیز دیگر سطح گاز کولر کم می شود.

 

کمبود گاز فریون داخل دستگاه می تواند باعث شود سیکل سرمایش دچار مشکل شود. گاز مبرد فشار داخل لوله ها را تنظیم می کند. اگر این گاز کم شود فشار داخل لوله های حامل گاز هم کم می شود و زمانی که این گاز می خواهد به مرحله خنک شدن برسد به جهت کمبود فشار سردتر از حالت نرمال است. سرمای زیاد گاز فریون باعث سرمای زیاد داخل کویل های اواپراتور می شود و این سرما باعث می شود آب داخل لوله ها یخ بزند.

 

برای رفع این مشکل کافی است سطح گاز مبرد اندازه گرفته شود. در واقع اول از همه باید نشتی را پیدا کنید و آن را مسدود کنید. وقتی نشتی را کاملا مسدود و تعمیر کردید با دستگاه های مخصوص سطح گاز مبرد را اندازه گرفته و با شارژ مقدار مورد نیاز کولر گازی را به حالت عادی باز گردانید. توجه کنید اندازه گیری سطح گاز و شارژ گاز کار خیلی دشواری نیست اما بهتر است توسط سرویس کاران انجام شود.

 

 

اتومات نشدن موتور یا کمپرسور کولر

وسایلی مانند کولر گازی یا یخچال یک موتور اتومات دارند که باعث تعدیل دما در دستگاه می شود. در واقع این اتومات یعنی خاموش و روشن و همین مانع از این می شود که دستگاه خیلی سرد بشود. در کولر گازی اگر ترموستات از حالت موتور برود روی حالت فن یعنی اتومات شده است.

 

خب فن مانع سرد شدن و فشار زیاد سرما می شود. حال تصور کنید حالت اتومات موتور خراب شده طبیعتا سرما در دستگاه بالا رفته و سبب یخ زدن کولر می شود.

دلایلی که می تواند منجر به این اتفاق شود اول از همه خرابی ترموستات در موتور است و دیگر دلیل می تواند به کثیف شدن کویل های کندانسور دستگاه برگردد.

 

همچنین اگر ترموستات کنترل کننده دما در دستگاه دچار اتصال کوتاه و خارج از زمان تنظیم شده بشود باز هم تنظیمات دمایی به هم می ریزد و کولر یخ می زند. برای رفع این مشکل ابتدا عیب یابی بخش معیوب ضرروی است و پس از آن هم که تعمیر.

 

خراب شدن بلوور فن داخلی

خرابی بلوور فن داخلی یکی از مهم ترین علت ها برای یخ زدن کولر گازی است. بلوور فن قطعه نسبتا مهمی است و وظیفه دارد گرمای محیط را بگیرد و داخل فن بکشد. این قطعه گرمای جذب شده را اطراف سیم پیچ یا اواپراتور دستگاه به حرکت در می آورد تا سرمای آن تعدیل شود زیرا اواپراتور به وسیله گاز مبرد خیلی خنک می شود و نیاز به تعدیل دما دارد.

 

هنگامی که گرما حول سیم پیچ می چرخد یک سرمای متعادلی را ایجاد می کند که از طریف فن به سمت خروجی دستگاه هدایت شده و محیط را خنک می کند. حال تصور کنید بلوو فن خراب شده طبیعتا چرخه ذکر شده اتفاق نمی افتد و اواپراتور بسیار سرد می ماند و سرمای زیاد از حد آن باعث ایجاد یخ زدگی و برفک در دستگاه می شود.

 

آب به شکل مناسب تخلیه نمی شود

کولر گازی همراه با جذب گرمای محیط رطوبت هوا را هم به داخل دستگاه می کشد. این رطوبت از طریق کویل های اواپراتور جذب می شود و به شکل متراکم و قطرات آب در می آید که لازم است از لوله محل تخلیه از دستگاه خارج شود. این رطوبت نباید با سرمای اواپراتور برخورد کند زیرا یخ می زند.

 

حال تصور کنید که لوله تخلیه مسدود شده یا به هر دلیلی بخش تخلیه دستگاه به خوبی کار نمی کند و رطوبت متراکم خارج نمی شود، در چنین شرایطی رطوبت در برخورد با سرمای اواپراتور یخ زده و باعث یخ زدگی کولر گازی می شود.

 

مسدود شدن لوله خروجی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ممکن است در مسیر خروجی چیزی قرار گرفته باشد یا حتی مسدود شدن بخاطر آلودگی و جمع شدن آشغال در مسیر خروجی باشد. به هر دلیلی که این اتفاق افتاده باشد شما باید مسیر لوله را باز کنید تا رطوبت به درستی خارج شود.

 

خرابی شیر برقی دستگاه

شیر برقی در کولر گازی قطعه ای است که برای تغییر حالت کولر از زمستانه به حالت تابستانه یا بالعکس مورد استفاده قرار می گیرد. توجه کنید این مورد مربوط به کولرهایی است که دو حالت سرمایش و گرمایش را داشته باشند.

 

اگر شیر برقی کولر گازی خراب شود نمی تواند کولر را از حالت زمستانه خارج و به حالت تابستانه برگرداند. خب زمانی که شما می خواهید از گرمایش کولر استفاده کنید در واقع کولر هنوز حالت زمستانه دارد و همین اختلال در عملکرد آن می تواند منجر به ایجاد یخ زدگی یا برفک در دستگاه شود. برای حل این مشکل باید شیر برقی تعمیر شود و حالت مورد نیاز دستگاه تنظیم شود.

 

کلام پایانی

کولر گازی وسیله ای است که اغلب ما به عنوان یک وسیله خنک کننده آن را می شناسیم اما خوب است بدانید که امروزه اسپیلت های دو حالته به بازار آمده که هم حالت تابستانه دارند و هم زمستانه. یکی از مشکلات شایع در کولر گازی ها یخ زدن بخش های مختلف آن است. در حالت زمستانه و تابستانه معمولا علل یخ زدن متفاوت است. در این مقاله سعی کردیم تا حدی به سوال چرا کولر گازی یخ میزند پاسخ دهیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *