چشم سوم

اسامی چشم سوم

آجنا چاکرا چاکرای چشم سوم ، چشم خرد ، چشم درون یا چاکرای فرمان

محل :وسط پیشانی ، کمی بالاتر از ابرو ها / غده مربوط : هیپوفیز ( در بعضی منابع پینه آل گفته اند ) / هورمون مربوط : وازپرسین / بخشهای مربوط : چشمها ، گوشها ، صورت ، مخچه ، سیستم عصبی ، ستون مهره / حس : تمام حس ها از جمله ادراکات فراحسی / رنگ : نیلی همچنین زرد و بنفش / زمینه : عملکرد ادراکات ، کشف شهود ، رشد حس های درونی ، قدرت های ذهنی ، قدرت های ذهنی ، عملکرد ادراکات شخص . امکان پاکسازی و فعال ساختن چاکرای ششم : با تماشای آسمان آبی پر رنگ و پر ستاره شب فعال می شود ./ نوع یوگا : گیانا یوگا ، یانترا یوگا / سیاره های وابسته : تیر ، مشتری ، اورانوس ، نپتون.

توضیحات :

آجنا در لغت به معنای فرمان و مرکز فرمان است. آجنا چاکرا به شکل دایره ای با دو گلبرگ در دو طرف آن توصیف می شود بر روی این گلبرگ ها حروف سانسکریت ( هام ) و ( کشام ) نقش بسته است ،

این دو گلبرگ به نیرو های مثبت و منفی پرانا که در این مرکز به هم اتصال می یابند و همچنین به خورشید و ماه اشاره دارند. این دو گلبرگ نشانه نفس و روح هستند : به عبارتی ذهن استدلالی و ذهن الهامی. گاه آجنا چاکرا را دری قلمداد می کنند که به قلمرو آگاهی براین و آگاهی عمقی باز می شود. در اینجاست که انسان با چشم دل می بیند ، در بسیاری از سنتهای عرفانی ، گشایش این چاکرا مربوط به بیداری معنوی است. در حین مراقبه نیز از این چاکرا برای تمرکز استفاده می شود. در مراقبه عمیق چشم روحانی یا چشم واحد در قسمت مرکزی پیشانی قابل مشاهده خواهد بود. این چشم عالم بر همه چیز در متون مقدس مختلف با نام های چشم سوم ، چشم درون ، چشم شیوا ، چشم شهود ، ستاره شرق نامیده می شود.

بیماریهای مربوط به چاکرای چشم سوم :

ناراحتی های اعصاب از قبیل رعشه ، فلج صورت ، ناراحتی های چشم از جمله آب مروارید ، التهاب چشم ، چشم قرنیه مزمن ، جوشهای پلک ، سرگیجه ، ناراحتی های گوش و بینی مثل : کری ، گوش درد ، از دست دادن حس بویایی ، خون ریزی بینی ، تشنج کودکان ، بیهوشی جن زدگی ، صرع ناراحتی های ذهنی از جمله : مالیخولیا ، وهم بینی ، هذیان گویی ، وسواس ، ضعف اعصاب.

تغذیه رنگی :

انگور یاقوتی ، کلم بروکلی ، بادنجان ، آلوچه.

با ریکی ( انرژی حیاتی کیهانی ) می توان تمامی چاکرا ها را بحالت تعادل در آورد.

یامد عملکرد نا هماهنگچاکرای چشم سوم عدم تعادل است ،

به طور مثال پا فشاری بیش از حد روی حوزه عقل و منطق صورت می گیرد و فقط آن چه را که با ذهن منطقی اش درک می کند قبول دارد شخص به آسانی قربانی تفکر روشن فکرانه خود می شود ،

تنها چیزی را قبول می کند که ذهن او بتواند درک و از روشهای علمی قابل اثبات باشند. عملکرد نا هماهنگ دیگر این چاکرا این است که فرد با قدرت ذهنش سعی می کند بر روی دیگران و رویداد ها تاثیر بگذارد صرفاً فقط می خواهد درونش را نشان دهد و یا برای ارضای نیازهایش از آن استفاده می کند. در این وضعیت معمولاً چاکرای شبکه خورشیدی هم معمولاً از تعادل خارج است و چاکرای قلب و تاج نیز در حد جزیی رشد یافته است. اگر چشم سوم علی رغم گیر هایش نسبتاً باز باشد ، باز هم ممکن است در این کار موفق شود هر چند که مقاصد فرد خلاف جریان طبیعی حیات است. ولی دیر یا زود احساس تنهایی او را در بر می گیرد و موفقی را که برایش تلاش نموده بود پایدار نخواهد بود. اگر جریان انرژی در آجنا چاکرا به طور قابل ملاحظه ای بسته باشد تنها حقیقتی را می بیند و باور می کند که در جهان بیرون قابل دیدن باشد.زندگی اش تحت نفوذ امیال مادی نیازهای فیزیک و احساسات ابراز نشده است. اندیشه ها و بحث های معنوی به نظرش خسته کننده و اتلاف وقت خواهد بود. به راحتی در شرایط دشوار فرد کنترل اش را از دست می دهد و احتمالاً خیلی هم فراموش کار است. اگر بینایی فرد ضعیف شده باشد اغلب با کم کاری چاکرای پریشان و آشفته است و تصمیماتش کاملاً بر اساس احساسات سرکوب شده است.

آجنا چاکرا تحت کنترل سیاره اورانوس فعالیت کرده و از خود گذشتگی و آزمانگرایی از کیفیتهای تابشی آن بشمار می آید. آجنا چاکرا بر روی غده هیپوفیز یا پینه آل تاثیر می گذارد. غده هیپوفیز سلطان غده نیز نامیده می شود ، زیرا این غده به تمام غدد دیگر فرمان می دهد این غده قدرت اراده ، قدرت تشخیص و همچنین قدرت بینایی ، شنوایی حافظه را کنترل می کند. تمام نوابغ دارای غده هیپوفیز برتری می باشند.این غده رشد بدن را نیز کنترل می کند اختلال در عملکرد این غده سبب می شود که فرد از نظر فیزیکی رشد بسیار نا کافی داشته باشد و کوتاه قد شود. یک خانم باردار نباید تحت فشار عصبی قرار گیرد ، زیرا این حالت ممکن است سبب بروز اثرات منفی بر روی غده هیپوفیز گردد و می تواند فرد را بسیار ضعیف و کم رو کند. فشار و نگرانی نیز سبب اختلال در عملکرد این غده می شود و می تواند باعث افزایش فشار خون و مشکلات گوارشی نیز بشود. به افرادی که مستعد ابتلا به انواع ترس و بیم هستند و افرادی که تمایل به دروغ گویی دارند و یا سرکش و نا فرمان هستند و یا حتی دزدی می کنند باید به آجنا چاکرای آنها ریکی داد. همچنین برای درمان ذهنی و احساسی ضربه ای که ناشی از حادثه یا اتفاقی در گذشته رخ داده نیز باید به این چاکرا ریکی داد.

انسداد انرژی در چاکرای ششم ( آجنا چاکرا )

اگر این چاکرا ضعیف و جریان چاکرا در آن راکد باشد به علت کمبود انرژی در آن قدرت خلاقیت فرد متوقف می گردد یا اینکه فرد افکار خلاقه زیادی در سر دارد اما هرگز محقق نمی گردد.

همراه با این وضعیت عذر و بهانه ای دائمی وجود خواهد داشت که بر اساس آن جهان خارجی به سبب نقائص خود موردآجنا چاکرا مرکز اتصال سه کانال آیدا ، پینگالا ، سوشومنا است. با ادغام و آمیزش انرژی کیهانی و قمری و خورشیدی در این چاکرا در انسان بیداری روحی حاصل می آید و در هنگام بیداری این چاکرا در فرد قدرت روشن بینی ، روشن شنوی و تله پاتی و پیشگویی پدیدار می گردد. در حالت متمرکز بودن در این چاکرا این توانایی در انسان ایجاد می گردد که به دیگران در محور کارهایشان کمک  کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *