چطور اگزمای دیشیدروتیک را درمان کنیم؟

اگزمای دیشیدروتیک نام‌های زیادی دارد، از جمله اگزمای دست و پا، پومفولیکس و اگزمای کف پلانتار تاولی. اگزمای دیشیدروتیک با ظاهر شدن تاول‌های ریز در کف دست، انگشتان دست و کف پا مشخص می‌شود.

علت این اختلال پوستی ناشناخته است، اما عوامل متعددی از جمله قرار گرفتن در معرض نیکل یا کبالت، عفونت قارچی، آلرژی و یا استرس بیش از حد، باعث ایجاد این بیماری می‌شوند.

پوست تحت تاثیر تاول‌ها با گذشت زمان ضخیم‌تر و پوسته پوسته‌تر می‌شود که منجر به خارش، التهاب و قرمزی می‌شود. می‌توانید اگزمای دیشیدروتیک را با درمان‌های خانگی درمان کنید و در موارد شدید مداخلات پزشکی را دنبال کنید.

درمان اگزمای دیشیدروتیک در خانه

برای از بین بردن سوزش از کمپرس سرد و مرطوب استفاده کنید

کمپرس سرد می‌تواند به تسکین خارش و یا احساس سوزش ناشی از اگزما کمک کند. سرما درمانی همچنین می‌تواند التهاب تاول‌ها را کاهش دهد و به بی‌حس شدن انتهای عصبی تحریک شده با ایجاد درد کمک کند. یک پارچه تمیز و نرم را در آب سرد خیس کنید و قبل از اینکه دور دست یا پاهای ملتهب خود بپیچید، چند ساعت در یخچال قرار دهید.

• پوست ملتهب خود را با کمپرس سرد به مدت حداقل ۱۵ دقیقه، دو تا سه بار در روز یا در صورت نیاز بپیچید.

• برای اینکه کمپرس سرد کمی بیشتر دوام بیاورد، یخ خرد شده را در یک کیسه پلاستیکی کوچک قرار دهید و قبل از قرار دادن آن روی پوست، یک پارچه نرم دور آن بپیچید.

• از خیساندن دست‌ها یا پاهای ملتهب خود در یخ خودداری کنید، زیرا ممکن است در ابتدا تسکین یابد، اما می‌تواند به رگ‌های خونی شما شوک وارد کند و منجر به سرمازدگی شود.

آلوئه‌ورا بمالید

ژل آلوئه‌ورا یک داروی گیاهی محبوب برای پوست‌های ملتهب و تحریک شده است. این گیاه نه تنها دارای توانایی قوی در تسکین خارش پوست تحریک شده و کاهش حساسیت ناشی از اگزمای دیشیدروتیک است، بلکه به طور قابل توجهی روند بهبود را تسریع می‌کند.

آلوئه‌ورا همچنین دارای خواص ضد میکروبی است که اگر اگزمای شما توسط عفونت‌های قارچی یا باکتریایی تحریک یا تشدید شود، مفید است. استفاده از آلوئه‌ورا چندین بار در روز برای چند روز اول پس از مشاهده قرمزی و سوزش در دست یا پا می‌تواند تأثیر قابل توجهی در مبارزه با اگزما داشته باشد.

• آلوئه ورا حاوی پلی‌ساکاریدها (قندهای پیچیده) است که به آبرسانی پوست و حفظ رطوبت آن کمک می‌کند. همچنین می‌تواند باعث تولید کلاژن شود که به پوست خاصیت ارتجاعی می‌دهد.

• اگر گیاه آلوئه‌ورا در باغ خود دارید، یک برگ آن را بشکنید و ژل داخلی را مستقیماً روی پوست تحریک شده خود بمالید.

• از طرف دیگر، یک بطری ژل آلوئه‌ورا خالص را از داروخانه خریداری کنید. برای تاثیر بهتر، ژل را در یخچال قرار دهید و پس از خنک شدن آن را روی اگزمای خود بمالید.

استفاده از بلغور جو دوسر را در نظر بگیرید

بلغور جو دوسر یکی دیگر از داروهای خانگی برای تسکین پوست تحریک شده است. برای کاهش التهاب و خارش پوست نسبتاً سریع عمل می‌کند. عصاره جو دو سر حاوی ترکیباتی است که دارای خواص ضد التهابی است که برای تسکین پوست مبتلا به اگزما مفید است. بنابراین، یک مقدار بلغور جو دوسر (نه خیلی غلیظ) درست کنید، آن را برای چند ساعت در یخچال بگذارید تا خنک شود و سپس آن را مستقیماً روی پوست ملتهب خود بمالید و اجازه دهید خشک شود. آن را با مقداری آب جاری بشویید، اما این کار را به آرامی انجام دهید، زیرا بلغور جو دوسر نیز به عنوان یک لایه بردار ملایم عمل می‌کند بنابراین نمی‌خواهید پوست خود را بیشتر تحریک کنید.

• به عنوان یک جایگزین، بلغور جو دوسر آسیاب شده‌ی ریز (که به عنوان بلغور جو دوسر کلوئیدی در فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها به فروش می‌رسد) بخرید و آن را با آب خنک در یک لگن کوچک مخلوط کنید و دست‌ها یا پاهای خود را روزانه به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آن خیس کنید.

• به عنوان یک ایده صرفه‌جویی در هزینه، بلغور جو دوسر ریز آسیاب شده خود را با پودر کردن یک مشت بلغور جو دوسر فوری یا آهسته در مخلوط کن درست کنید تا زمانی که یک قوام صاف و لطیف به دست آید. متوجه خواهید شد که بلغور جو دوسر ریز آسیاب شده با آب بسیار بهتر مخلوط می‌شود.

با استفاده از پمادها یا کرم‌های غلیظ، پوست خود را مرطوب نگه دارید

پمادهای سنگین مانند وازلین و ویتامین آد معمولاً برای اگزما توصیه می‌شوند، زیرا رطوبت را در پوست نگه می‌دارند و لایه‌ای از محافظت را در برابر محرک‌های احتمالی فراهم می‌کنند. از طرف دیگر، کرم‌هایی مانند یوسرین و لوبریدرم غلیظ‌‌تر از بسیاری از لوسیون‌ها هستند و ممکن است به طور مشابه مفید باشند، اگرچه نسبت به پمادها باید بیشتر استفاده شوند، زیرا سریع‌تر جذب می‌شوند. پوست خود را در طول روز، به ویژه پس از حمام یا دوش گرفتن، مرطوب کنید تا آب در آن محفوظ بماند و از خشکی/ترک پوست جلوگیری شود.

• اگر اگزما به خصوص خارش و تحریک کننده است، استفاده از کرم هیدروکورتیزون را در نظر بگیرید. کرم هیدروکورتیزون بدون نسخه (کمتر از ۱٪) برای کاهش سریع درد و تورم مفید است.

• زمانی را برای ماساژ کرم یا پماد در شکاف‌های بین انگشتان پا و/یا انگشتان خود اختصاص دهید، زیرا این نواحی اغلب تحت تاثیر اگزمای دیشیدروتیک هستند.

برای کاهش خارش آنتی هیستامین مصرف کنید

آنتی هیستامین‌های بدون نسخه مانند دیفن هیدرامین یا لوراتادین می‌توانند به کاهش خارش و پاسخ التهابی که مشخصه اگزما است کمک کنند. به طور خاص، آنتی هیستامین‌ها عملکرد هیستامین را که در طی واکنش‌های نوع آلرژیک تولید می‌شود، مسدود می‌کنند.

• کاهش مقدار هیستامین در گردش خون، باعث کاهش انبساط (اتساع) عروق خونی کوچک زیر پوست می‌شود که قرمزی و احساس خارش در پوست را کاهش می‌دهد.

• آنتی هیستامین‌ها می‌توانند باعث خواب آلودگی، سرگیجه، تاری دید و گیجی شوند، بنابراین در حین مصرف هیستامین، رانندگی نکنید و با ماشین آلات سنگین کار نکنید.

جلوگیری از تحریک پوست

برای جلوگیری از خشکی، دمای حمام و دوش خود را کاهش دهید

حمام و دوش آب گرم می‌تواند خشکی و تحریک پوست را افزایش دهد، زیرا دمای بالاتر آب در از بین بردن روغن‌های طبیعی که از پوست شما محافظت می‌کند مؤثرتر است. به این ترتیب، حمام و دوش آب سرد یا ولرم ایده بهتری برای اگزما است. گذراندن حداقل ۱۵ دقیقه در یک حمام خنک به طور منظم می‌تواند در واقع به آبرسانی پوست شما کمک کند، زیرا پوست کاملاً جاذب است. با این حال، حمام‌های داغ تمایل دارند آب را از پوست شما خارج کنند، به خصوص اگر از نمک حمام استفاده می‌کنید.

• حمام نمک اپسوم معمولاً برای اگزما توصیه نمی‌شود (علی رغم فواید ضدعفونی کننده‌گی آن) زیرا آب را از پوست خارج می‌کند.

• یک فیلتر نازل دوش بخرید که مواد شیمیایی مانند کلر و نیتریت‌ها که می‌توانند پوست را تحریک کنند را فیلتر می‌کند.

از صابون‌های ملایم و محصولات پاک کننده طبیعی استفاده کنید

صابون معمولی می‌تواند پوست برخی از افراد مبتلا به اگزما را خشک و تحریک کند، بنابراین صابونی را با مواد طبیعی بدون عطر و حاوی مرطوب کننده‌های طبیعی (ویتامین E، روغن زیتون، آلوئه‌ورا) انتخاب کنید. پاک کننده‌های ضد حساسیت که برای پوست‌های حساس فرموله شده‌اند نیز ایده خوبی برای مبتلایان به اگزما هستند، زیرا می‌توانند کمتر خشک شوند. به خاطر داشته باشید که هنگام تمیز کردن پوست اگزما، هرگز پوست خود را به شدت با یک دستمال یا لیف پاک نکنید.

• در واقع، برخی از شوینده‌ها، مواد شیمیایی خانگی و ترکیبات موجود در صابون‌ها، شامپوها، محصولات آرایشی و عطرها به عنوان محرک اگزمای دیشیدروتیک شناخته می‌شوند.

• لازم نیست که هنگام حمام کردن از صابون در تمام بدن خود استفاده کنید، فقط کافی است در مکان‌هایی که پوست کثیف است (مانند زیر بغل، زیر سینه‌ها و کشاله‌ران) استفاده کنید. تمیز کردن صابون در سراسر بدن می‌تواند منجر به تحریک و شعله‌ور شدن غیرضروری شود.

از خاراندن پوست خود اجتناب کنید

برای اینکه پوست ملتهب و تاول‌ها به خوبی بهبود یابند، به خصوص هر گونه زخم یا تاول باز، از خاراندن پوست اگزما خودداری کنید. اصطکاک و فشار ناشی از خاراندن، وضعیت شما را بدتر می‌کند و باعث التهاب و قرمزی اضافی پوست می‌شود. همچنین خطر ابتلا به عفونت‌های باکتریایی یا قارچی را افزایش می‌دهد.

• حتما ناخن‌هایتان را کوتاه کنید تا در صورت خراشیدگی ناخودآگاه تاول‌هایتان نترکد.

• پوشیدن دستکش‌های نخی نازک و/یا جوراب برای جلوگیری از خراشیدگی پوست در آن مکان‌ها را در نظر بگیرید.

به دنبال مداخله پزشکی باشید

تاول‌ها را به درستی درمان کنید

اگر اگزمای دیشیدروتیک شما کاملاً شدید است و حاوی تاول‌های پر از مایع زیادی است، به آنها دست نزنید و یا فشار ندهید. در عوض، به پزشک خود مراجعه کنید و آنها را به درستی درمان کنید. پزشک خانواده شما ممکن است شما را مستقیماً درمان کند یا شما را به یک متخصص پوست ارجاع دهد. صرفنظر از این، پزشک احتمالاً از مقداری کرم آنتی‌بیوتیک استفاده می‌کند و تاول‌ها را به طور مناسب با باندهای استریل می‌پوشاند تا خطر عفونت را محدود کند، جای زخم را به حداقل برساند و بهبودی را بهبود بخشد. اگر تاول‌ها به خصوص بزرگ باشند، پزشک ممکن است ابتدا آنها را تخلیه کند.

• باندها را روزانه (یا اگر به طور تصادفی خیس و کثیف شدند بلافاصله) عوض کنید، اما آنها را با دقت بردارید تا تحریک پوست به حداقل برسد.

• هنگامی که تاول‌ها باز شدند، یک پماد آنتی‌بیوتیک را روی آن ناحیه بمالید و با یک باند تمیز دیگر بپوشانید.

• پزشک شما ممکن است سایر علل بالقوه بیماری پوست شما را نیز در نظر بگیرد. سایر بیماری‌های پوستی که می‌توانند اگزمای دیشیدروتیک را تقلید کنند عبارتند از عفونت قارچی، عفونت باکتریایی، گال، درماتیت آتوپیک، پسوریازیس و آبله مرغان.

از پزشک خود در مورد یک کرم کورتیکواستروئیدی با نسخه بپرسید

از آنجا که آنها پاسخ ایمنی بدن را اصلاح می‌کنند، کورتیزون، پردنیزون و سایر کورتیکواستروئیدها قرمزی، تحریک و خارش اگزما را کاهش می‌دهند. کورتیکواستروئیدها همچنین دارای خواص ضد التهابی قوی هستند. پردنیزون قوی‌تر از کورتیزون است و اغلب انتخاب بهتری برای اگزما است – با معکوس کردن اندازه مویرگ‌های زیر پوست و سرکوب پاسخ التهابی سیستم ایمنی، التهاب پوست را کاهش می‌دهد.
• پیچاندن ناحیه تحت درمان در پوشش پلاستیکی می‌تواند جذب کرم کورتیکواستروئیدی را بهبود بخشد و به ناپدید شدن سریعتر تاول‌ها کمک کند.

• اگر اگزمای شما به اندازه کافی شدید باشد، پزشک ممکن است درمان استروئیدی خوراکی (قرص) را برای چند روز به منظور مبارزه با التهاب و ناراحتی توصیه کند.

• عوارض جانبی طولانی مدت درمان با کورتیکواستروئید شامل نازک شدن پوست، ادم (احتباس آب) و کاهش پاسخ ایمنی است.

کرم‌های سرکوب کننده سیستم ایمنی را در نظر بگیرید

کرم‌ها و پمادهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی، ممکن است برای اگزمای شدید مفید باشند – به‌ویژه برای افرادی که می‌خواهند از عوارض جانبی کورتیکواستروئیدها اجتناب کنند. همانطور که از نام آنها پیداست، این داروها پاسخ ایمنی بدن به محرکی را که باعث اگزما می‌شود، سرکوب می‌کنند، که به معنای التهاب، قرمزی و خارش کمتر است. با این حال، این داروها می‌توانند خطر ابتلا به عفونت‌های پوستی و حتی سرطان پوست را افزایش دهند، بنابراین از آنها به عنوان آخرین راه حل استفاده کنید.

• کرم‌ها و پمادهای سرکوب کننده سیستم ایمنی برای کودکان و زنان باردار مناسب نیستند.

• سرکوب سیستم ایمنی می‌تواند شما را مستعد ابتلا به بیماری‌های عفونی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا کند.

با فتوتراپی آزمایش کنید

اگر درمان‌های دیگر برای اگزمای شما مؤثر نباشد، پزشک شما ممکن است نوعی نور درمانی را توصیه کند که قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) را با داروهای خاصی ترکیب می‌کند که به پذیرش پوست شما در برابر اشعه ماوراء بنفش کمک می‌کند. به نظر می‌رسد فتوتراپی با افزایش تولید ویتامین D در پوست و از بین بردن هر گونه میکروارگانیسم مسبب روی پوست کار می‌کند. اثرات آن باعث کاهش التهاب، کاهش خارش و بهبود سریعتر در حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد افراد می‌شود.

• برای درمان بیماری‌های پوستی، پرتو باریک فرابنفش B (UVB) رایج‌ترین نوع فتوتراپی است.

• فتوتراپی از قسمت UVA نور خورشید جلوگیری می‌کند که برای پوست بسیار مضر است و می‌تواند پیری را تسریع کند و خطر ابتلا به سرطان‌های پوست را افزایش دهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *