چطور با احساس ناامنی مقابله کنیم؟

احساس تنهایی

همه ما در مقطعی از زندگی‌مان با احساس ناامنی روبرو هستیم. این احساس، برای سنجش اینکه آیا سرمایه گذاری‌های ما برای ما موفقیت آمیز خواهند بود یا خیر، یک روش و احساس طبیعی است.

همچنین در مورد تصمیم گیری برای پرش یا عدم پرش از ارتفاع با موتور، این پارامتر بسیار مهم و خوبی است. اما در زندگی روزمره، داشتن احساس ناامن بودن بیش از حد برای انجام کارهای کوچک، مانند صحبت صادقانه با دوستان، توانایی شما را برای لذت بردن از زمانی که برای زندگی کردن دارید را محدود می‌کند. زندگی دائماً در حال تغییر است و هر چیزی که امروز پایدار است ممکن است فردا از بین برود. اما اگر خود را قدرتمند کنید، همیشه می‌توانید با اراده خود شرایط را بازسازی کنید، بر آن غلبه کنید و به حرکت رو به جلو ادامه دهید و هر جا که می‌روید خوشبختی را بیابید.

تنظیم دیدگاه خود

عینی بودن را تمرین کنید

اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید کاری را انجام دهید، برای لحظه‌ای از بیرون به خودتان نگاه کنید و تصور کنید که فردی کاملاً متفاوت هستید. به این فکر کنید که اگر کسی در چنین موقعیتی بود به او چه می‌گفتید. به عنوان مثال، اگر برای رفتن به مهمانی که در آن افراد زیادی را نمی‌شناسید یا برای مصاحبه برای یک شغل جدید، عصبی هستید، به توصیه‌هایی که به فردی در موقعیت مشابه می‌دهید فکر کنید. اگر این گونه به آن نگاه کنید، خواهید دید که هیچ چیزی برای ترسیدن وجود ندارد و اگر ذهن خود را به آن معطوف کنید، موفق خواهید شد.

ترس‌های خود را بنویسید

همه چیزهایی را که نگران آنها هستید و همه عواملی که باعث می‌شود احساس کنید نمی‌توانید کاری را انجام دهید را یادداشت کنید. آنها را دوباره بخوانید و از خود بپرسید که چه تعداد از آنها منطقی هستند و چه تعداد فقط محصول تفکر منفی هستند. وقت بگذارید و واقعاً به این فکر کنید که ریشه ترس‌های شما چیست. ممکن است ترستان ناشی از این باشد که احمق به نظر برسید، والدینتان را ناامید کنید، یا نداشتن زندگی‌ای که می‌خواهید. ببینید با چه تعداد از ترس‌های خود می‌توانید مقابله کنید، و چه تعداد راه‌حل مثبت می‌توانید برای همه چیزهایی که شما را نگران می‌کنند، بیندیشید.

•    ترس از شکست یا بد جلوه دادن کاملاً طبیعی است. همه گهگاهی این ترس‌ها را دارند. با این حال، این غیرطبیعی است که آنقدر درگیر نگرانی باشید که احساس کنید نمی‌توانید حتی یک کار را انجام دهید.

تمام موفقیت‌هایی را که به دست آورده‌اید به خاطر بسپارید

به جای تمرکز بر تمام مواقعی که خود را خجالت زده‌ دیده‌اید، در کاری شکست خورده‌اید، یا فقط احمقانه به نظر می‌رسید، باید به تمام مواقعی که واقعاً خوب انجام داده‌اید نگاهی طولانی بیندازید. به موفقیتی که در مدرسه داشته‌اید، دوستی‌های خوبی که حفظ کرده‌اید یا فقط به زمان‌هایی فکر کنید که در آن لحظه واقعا احساس خوبی داشته‌اید. هر چه زمان‌های عالی بیشتری را به یاد آورید، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت که می‌توانید تعداد بیشتری از آنها را در آینده داشته باشید.

•    نوشتن هر یک از موفقیت‌های خود پس از وقوع می‌تواند مفید باشد. یک دفتر خاطرات موفقیت پشت میز خود نگه دارید و آن را با دستاوردهای غرور آفرین و خاطرات شیرین پر کنید. وقتی احساس می‌کنید هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید و احساس می‌کنید نمی‌توانید هیچ کاری را درست انجام دهید، می‌توانید فهرست خود را بررسی کنید و به یاد بیاورید که چه فرد عالی و توانمندی هستید.

از خود بپرسید بدترین چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد چیست؟

از خودتان بپرسید « بدترین چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد چیست؟» و با پاسخ خود صادق باشید. اگر به موهای‌تان یک مدل جدید داده‌اید و چند نفر آن را دوست نداشته باشند، بعید است که دنیا به پایان برسد. اگر حتی واقعا از آن خوشتان نمی‌آید به این فکر کنید که موهای‌تان دوباره رشد خواهد کرد . اجازه ندهید این نگرانی‌های احمقانه شما را از امتحان کردن چیزهای متفاوت باز دارد. زمانی که متوجه شدید که بدترین‌ها واقعاً بد نیستند، احتمال بیشتری وجود دارد که پویا باشید و ریسک کنید.

•    اگر نمی‌توانید بگویید چه زمانی پاسخ‌های شما منطقی نیستند سعی کنید آن را از شخصی بپرسید که به او اعتماد دارید. آنها می‌توانند به شما بگویند که آیا بدترین سناریوی شما منطقی است یا بیش از حد فکر می‌کنید.

از خود بپرسید: بهترین چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد چیست؟

این کاری است که افرادی که زیادی احساس ناامنی می‌کنند به اندازه کافی انجام نمی‌دهند. فرض کنید از رفتن به اولین قرار ملاقات با کسی که با او قرار دارید عصبی هستید. بهترین چیزی که می‌تواند اتفاق بیفتد این است که شما و آن شخص به توافق برسید و یک رابطه معنادار و رضایت بخش را شروع کنید. آیا این ارزش رفتن به قرار ملاقات را ندارد؟ اگرچه بهترین اتفاق همیشه ممکن نیست اتفاق بیفتد، فکر کردن به آن می‌تواند به شما کمک کند با طرز فکر مثبت به کارهای جدید بپردازید.

•    قبل از اینکه بخواهید کاری جدید انجام دهید، حتی می‌توانید بهترین اتفاقی که می‌تواند رخ دهد یا بهترین سه اتفاقی را که می‌تواند بیفتد را یادداشت کنید.

ویژگی‌های مثبت خود را به خاطر بسپارید

برای اینکه احساس امنیت کنید، باید ویژگی‌های مثبت خود را در خط مقدم ذهن خود نگه دارید. فهرستی از تمام چیزهایی که در مورد خود دوست دارید تهیه کنید، از رفتار دوستانه گرفته تا هوش، و هر زمان خوشی که با کسی داشتید، آن را در خط مقدم ذهن خود نگه دارید. افراد ناایمن تمایل دارند فقط روی بدترین قسمت‌های خود تمرکز کنند، که باعث می‌شود از آنچه هستند احساس نارضایتی کنند.

•    اگر تنها روی چیزهای منفی که در مورد خودتان متمایز هستند، تمرکز ‌کنید، ویژگی‌های مثبت خود را نادیده می‌گیرید. اگر برای مدت طولانی به خودتان سخت گرفته‌اید، ممکن است در شروع سخت باشد که به چیزهای ارزشمند در مورد خودتان فکر کنید.

خودگویی مثبت را تمرین کنید

اگر برای مدت طولانی خودگویی منفی را انجام داده باشید، در ابتدا سخت است ک این کار را معکوس کنید. اگر همیشه به خود می‌گویید که بازنده هستید، شکست خورده‌اید، یا نمی‌توانید هیچ کاری را درست انجام دهید، مطمئناً برای همیشه این احساس را خواهید داشت. در عوض، روی گفتن چیزهای مثبت در مورد خودتان به خودتان کار کنید تا با یک ذهنیت سالم و میل به انجام کارهای خوب، به کارهای جدید حمله کنید.

•    یک تمرین مفید برای راحت‌تر کردن صحبت‌های مثبت با خود و مهار سوءاستفاده از خود این است که برای هر چیز منفی دو چیز صادقانه درباره خودتان بگویید. آنها لازم نیست با هم مرتبط باشند.

 

سوال کنید چرا به خود نه می‌گویید

بیشتر اوقات بله گفتن را شروع کنید. به جای اینکه به یک تجربه جدید نه بگویید، به خودتان بگویید، در صورت مثبت گفتن چه اتفاقی ممکن است بیفتد. حتی اگر تمام پاسخ‌های نه شما درست باشد، سناریوی بله می‌تواند به چیزهای جدید و غیرمنتظره‌ای منجر شود. حتی اگر بعد از بله گفتن به یک تجربه جدید کمی صدمه دیدید، می‌توانید بهبودی خود را بازیابی کنید و می‌بینید که تجربه جدیدی را تجربه کردید و دیگر نسبت به آن ترس و احساس ناامنی ندارید.

•    مثلا یکی از دوستان‌تان در کلاس موسیقی به شما می‌گوید که می‌خواهند یک گروه راه‌اندازی کنند و دوست دارند شما هم به آنها بپیوندید. پاسخ خودکار شما ممکن است این باشد: «به هیچ وجه. من هرگز در یک گروه حضور نداشته‌ام و به نظر نمی‌رسد که گروه شما موفق شود. علاوه بر این، من خودم را یک موسیقیدان نمی‌دانم.». در این طرز تفکر، قبل از اینکه هر چیزی به جایی برسد، شمااز قبل خود را بسته‌اید و هرگونه کاوش در پتانسیل ایده را انکار کرده‌اید. می‌توانید با آن دوست و دوستانش ارتباط برقرار کنید، تجربه جالبی از آن به دست آورید و داستان جدیدی برای گفتن داشته باشید. بگو بله و ببین به کجا منجر می‌شود.

 

نحوه‌ی درست رفتار کردن

اطرافتان را با افراد درست پر کنید

به دوستانی که دارید و نگرش آنها در مورد دیگران، خودشان و شما توجه کنید. اگر متوجه شدید که اکثر دوستان شما به شدت از دیگران انتقاد می‌کنند و به طور روزانه از لباس، بدن، تصمیمات، گفتار یا رفتار دیگران انتقاد می‌کنند، ممکن است بخواهید به دنبال دوستان کمتر قضاوت کننده باشید. در عوض سعی کنید افرادی را بیابید که چیزهای خوبی در مورد دیگران برای گفتن دارند و زود قضاوت نمی‌کنند.

•    در حالی که داشتن چند دوست منفی مشکلی ندارد، اما اگر همه‌ی اطرافیان شما را افراد منفی احاطه کرده باشد، به طور ناخواسته اثرات آن را جذب می‌کنید. مثلا اگر دوستتان به ظاهر احمقانه مدل موی شخص دیگری اشاره کند، حتی اگر آن مدل مو را دوست داشته باشید، اکنون احساس می‌کنید که اشتباه کرده‌اید و اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهید.

نسبت به دیگران بخشنده‌تر باشید

خودت را زود قضاوت نکن. تلاش برای تحقیر دیگران ممکن است به نظر شما را بالا ببرد، اما در واقع، هر بار که دیگران را زمین می‌زنید، از ویژگی‌هایی که دارید انتقاد می‌کنید و خودتان را نیز پایین می‌آورید. در عوض، دیگران را بزرگ کنید. نه تنها شانس بهتری برای دوست یابی و داشتن روابط معنادار خواهید داشت، بلکه خود را نیز ارتقا خواهید داد.

•    اگر متوجه شدید که شکست‌ها یا تصمیمات دیگران را محکوم می‌کنید، به این فکر کنید که چرا این کار را انجام می‌دهید. اگر فکر اولیه شما این است که «چون آنها اشتباه می‌کنند» کمی بیشتر فکر کنید. چرا اشتباه است؟ در چه زمینه‌ای اشتباه می‌کنند؟ آیا سوابق فرهنگی شما یا نحوه تربیت شما باعث شده که اینطور فکر کنید؟

•    آیا کسی از یک کشور یا پیشینه فرهنگی دیگر نیز همین احساس را دارد؟ فقط به این دلیل که کسی کاری را متفاوت از شما انجام می‌دهد یا به گونه ای زندگی می‌کند که شما انتخاب نمی‌کنید، پس به طور خودکار کار اشتباهی انجام می‌دهد.

هر روز کاری را انجام دهید که شما را هیجان زده کند

لازم نیست آن کار خطرناک باشد، فقط کافی است مثلا به بخشی از شهر که هرگز به تنهایی نرفته‌اید بروید و یا به رست.ران جدید بروید و یک غذای جدید را امتحان کنید. ببینید چه چیزی در آنجا پیدا می‌کنید. سعی کنید با منشی صحبت کنید. هر چه تجارب جدید و هیجان انگیز بیشتری به دست آورید، به جای ترس از چیزهای جدید یا افراد جدید، بیشتر از زندگی هیجان زده خواهید شد. اگر بدانید که هر روز قادر به انجام کارهای هیجان‌انگیز هستید، دیگر فکر نمی‌کنید که هر کاری که تلاش کنید به شکست ختم می‌شود.

 

ایراداتی را که می‌توانید برطرف کنید را برطرف کنید

اگر از کک و مک خود متنفر هستید، ممکن است کاری از دستتان برآید. اگر نقص‌هایی دارید که نمی‌توانید آنها را تغییر دهید، باید روی پذیرش آنها کار کنید. اما اگر چیزهایی وجود دارد که می‌توانید در مورد خودتان تغییر دهید، مانند اینکه چقدر به راحتی دچار استرس می‌شوید، عدم دلسوزی یا عدم اعتماد به نفس، پس باید قدم‌هایی بردارید تا روی چیزهایی که می‌توانید تغییر دهید، کار کنید. مطمئناً، همه ما با خلق و خوی خاصی به دنیا آمده‌ایم و تغییر کامل خود سخت است، اما قطعاً می‌توانید روی بهبود برخی از ویژگی‌های خود کار کنید.

•    اگر برای بهبود چیزهایی که در مورد خود دوست ندارید اقدام کنید، در کمترین زمان در مسیر احساس امنیت بیشتر خواهید بود.

از مقایسه خود با دیگران دست بردارید

یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد عدم اطمینان و امنیت شما این است که خودتان را با افرادی که می‌شناسید یا حتی با افرادی که در تلویزیون می‌بینید مقایسه کنید. اگر این کار را انجام دهید، مطمئنا راهی برای ایجاد احساس زشت بودن، فقیر، عدم موفقیت یا تعدادی از چیزهای نامطلوب دیگر پیدا خواهید کرد، فقط به این دلیل که احساس می‌کنید هرگز نمی‌توانید با افراد دیگر مقایسه شوید. در عوض، روی چیزهایی تمرکز کنید که زندگی شما را با معیارهای خودتان بهتر می‌کند، نه با معیارهای دیگران.

همیشه می‌توانید فردی را پیدا کنید که از شما سالم‌تر، ثروتمندتر و عاقل‌تر باشد. از طرفی، افراد زیادی وجود دارند که آرزو می‌کنند از جهاتی نیز شبیه شما باشند. شخصی که ممکن است فکر کنید از همه نظر کامل است و همه‌ی چیزهای خوب را با هم دارد، ممکن است آرزو داشته باشد که ای کاش شخص دیگری بود.

با یک دوست نزدیک صحبت کنید

یکی از راه‌های غلبه بر ناامنی‌هایتان این است که با یک دوست نزدیک صحبت کنید. داشتن کسی که شما را می‌شناسد و درک می‌کند می‌تواند به شما کمک کند دیدگاهی بی‌طرفانه داشته باشید و باعث شود احساس کنید نگرانی‌ها یا ترس‌های شما غیرمنطقی هستند. یک دوست خوب شما را تشویق می‌کند، به شما می‌گوید که می‌توانید به اهدافتان برسید، و می‌تواند به شما کمک کند تا منفی‌ها و شک‌هایی را که در زندگی‌تان وجود دارد را از بین ببرید.

•    گاهی اوقات، صحبت کردن درباره چیزی، نیمی از نبرد برای حل آن است. اگر صحبت نکنید ممکن است احساس بدتری داشته باشید، زیرا ناامنی‌های خود را در درون خود پنهان کرده‌اید.

برای برتری در چیزی کار کنید

اگر می‌خواهید نسبت به خودتان احساس بهتری داشته باشید، یکی از راه‌های انجام آن این است که در کاری خوب باشید. این می‌تواند رقصیدن، نوشتن داستان‌های کوتاه، نقاشی، گفتن جوک، یا تند و تیز بودن در زبان‌های خارجی باشد. فرقی نمی‌کند که چیست؛ آنچه مهم است این است که شما زمان و انرژی کافی را صرف چیزی کرده‌اید که می‌توانید بگویید: «من واقعاً در این کار خوب هستم.» تلاش برای موفقیت در کاری و تعهد به انجام منظم آن قطعا می‌تواند به شما کمک کند تا احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید.

•    برای واضح بودن، نباید هدفتان این باشد که بهترین بازیکن فوتبال در زمین یا زرنگ‌ترین دانش‌آموز در کلاس ریاضی باشید تا دیگران را تحت تاثیر قرار دهید. شما باید این کار را انجام دهید تا به خودتان افتخار کنید.

یاد بگیرید به خودتان بخندید

به طور کلی، افرادی که احساس ناامنی می‌کنند، خود را بسیار جدی می‌گیرند. آنها همیشه نگران شکست خوردن یا خجالت کشیدن خود هستند. افرادی که شوخ‌طبعی خوبی نسبت به خود دارند و می‌دانند که هراز گاهی باعث خنده دیگران می‌شوند، امنیت بیشتری دارند، زیرا در صورت اشتباه کردن آن را از جنبه‌ی طنز آن در نظر می‌گیرند. شما باید یاد بگیرید که به خودتان بخندید و اگر چیزی طبق برنامه پیش نرفت، به جای این که نگران باشید که همیشه خوب به نظر برسید، شوخی کنید. مواجهه با روز موعود با خنده بیشتر و نگرانی کمتر در مورد اینکه همه چیز به خوبی پیش می‌رود، آرامش بزرگی خواهد بود.

•    این بدان معنا نیست که شما باید خودتان را تحقیر کنید و همیشه به خود بخندید. اما این بدان معناست که شما باید سبک‌تر و با بخشش بیشتری با خود رفتار کنید. اگر به خودتان بخندید، مردم در کنار شما احساس راحتی بیشتری خواهند کرد، زیرا آنها نمی‌ترسند که از حرف‌هایشان ناراحت شوید و از طرفی متوجه خواهید شد که با خودتان احساس راحتی بیشتری می‌کنید.

تا جایی که می‌توانید اطلاعات کسب کنید

یکی از دلایلی که ممکن است احساس ناامنی کنید این است که نمی‌دانید چه چیزی پیش روی شماست و این شما را عصبی می‌کند. ممکن است ندانید که در یک مهمانی، در کلاس جدید یا در سفری که پیش روی دارید و افراد زیادی را در آنجا نمی‌شناسید، چه چیزی در انتظار شماست. در حالی که نمی‌توانید پیش‌بینی کنید که در یک موقعیت خاص چه اتفاقی می‌افتد، می‌توانید با جمع‌آوری اطلاعات بیشتر در مورد آن، کمی احساس بهتری در خود ایجاد کنید تا کمی بیشتر احساس کنترل کنید. این به شما کمک می‌کند در مورد آنچه قرار است اتفاق بیفتد احساس امنیت بیشتری داشته باشید.

•    به عنوان مثال، اگر به یک مهمانی می‌روید، سعی کنید بفهمید چه کسانی آنجا خواهند بود، چه کارهایی در آنجا انجام خواهند داد، چه لباسی باید بپوشید و غیره، تا احساس کنید که احساس بهتری نسبت به این موضوع دارید.

•    اگر نگران ارائه یک سخنرانی هستید، از قبل بدانید که چند نفر در آنجا حضور خواهند داشت، اتاق کنفرانس چگونه است، چه کسان دیگری ارائه خواهند داشت و غیره تا عوامل کمتری برای شما وجود داشته باشد که نگران آن باشید.

به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید

ممکن است احساس کنید تنها فردی در جهان هستید که دائماً به خودش شک می‌کند یا احساس ناامنی می‌کند. با این حال، باید به خاطر داشته باشید که همه در یک برهه‌ی زمانی احساس ناامنی کرده‌اند، حتی سوپر مدل‌ها یا تاجران بسیار موفق. ناامنی تنها بخشی از زندگی است، و اگر احساس ناامنی در مورد خود را متوقف کنید، در مسیر احساس بهتر داشتن خواهید بود! هر کسی چیزی دارد که نسبت به آن ناامن است و شک شما کاملا طبیعی است. دانستن این موضوع می‌تواند شما را در مسیر احساس بهتر قرار دهد.

مراقبه ذهنی را امتحان کنید

با چشمان بسته به راحتی بنشینید یا دراز بکشید و فقط تنفس خود را به مدت ۱۰ دقیقه متمرکز کنید. سعی کنید افکاری را که باعث استرس شما می‌شود و تنش فیزیکی را در بدنتان آزاد می‌کند، پاک کنید.

•    مدیتیشن می‌تواند تمرکز شما را از ناامنی‌ها و نگرانی‌ها دور کند و حس آرامش را برای شما به ارمغان بیاورد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *