چطور خودمان باشیم؟

جمله‌ی «خودت باش»، احتمالاً متداول‌ترین عبارت در تاریخ برای توصیه‌های مبتنی بر فردگرایی است. عبارت خودت باش درواقع یک جمله‌ی مبهم است. واقعا خودت بودن یعنی چه؟ و آیا واقعاً به همان راحتی است که به نظر می‌رسد؟

با خواندن مقاله زیر این ابهام برطرف می‌شود.

 

بدانید چه کسی هستید

خودتان را پیدا کنید و خود را بر اساس شرایط خود تعریف کنید

اسکار وایلد یکی از نویسندگان معروف یک بار با ذکاوت همیشگی خود گفت: «خودت باش. بقیه افراد قبلا انتخاب شده‌اند». هر چقدر هم که این ممکن است طنزآمیز به نظر برسد، خلاصه‌ای اساسی از یک حقیقت است. با این حال، اگر ابتدا خودتان را نشناسید، درک نکنید و نپذیرید، نمی‌توانید خودتان باشید. کشف این موضوع باید هدف اصلی شما باشد.

•    زمانی را برای یادگیری آنچه که باعث شود برای خودارزش قائل شوید، پیدا کنید و زمانی را برای در نظر گرفتن آنچه که ماهیت شما را تشکیل می‌دهد، اختصاص دهید. به عنوان بخشی از این، به زندگی و انتخاب‌های خود فکر کنید. سعی کنید به این فکر کنید که چه کارهایی را دوست دارید یا نمی‌خواهید انجام دهید و بر اساس آن عمل کنید. پیدا کردن این موارد از طریق آزمون و خطا بیش از آنچه فکر می‌کنید کمک می‌کند.

•    حتی می‌توانید در تست‌های شخصیت شناسی شرکت کنید، اما مراقب باشید که فقط آنچه را که می‌خواهید، از آنها بگیرید. اجازه ندهید چنین تست‌هایی شما را تعریف کنند. در عوض، اطمینان حاصل کنید که تعریفی که انجام می‌دهید بر اساس شرایط خودتان است و چیزی است که با آن کاملاً احساس راحتی می‌کنید. شما ممکن است احساس خودآگاهی داشته باشید، اما به مرور زمان اگر در اطراف افراد مناسبی باشید، شما را همانگونه که هستید می‌پذیرند.

 

اگر به نظر می‌رسد برخی از ارزش‌های شما در تضاد هستند، تعجب نکنید

این متضاد بودن ارزش‌ها، نتیجه طبیعی گرفتن ارزش‌های مختلف از منابع مختلف است، از جمله فرهنگ، مذهب، مربیان، افراد الهام بخش، منابع آموزشی و غیره.

•    فقط به این دلیل که به نظر می‌رسد ارزش‌های شما با هم تضاد دارند، به این معنی نیست که لزوما باید آنها را رها کنید. همه آن را بخشی از یک خود پویا در نظر بگیرید. نمی‌توان یک نفر را در هیچ جعبه‌ای فرو کرد یا به جایی میخ کرد. شما برای تمام جنبه‌های مختلف زندگی خود ارزش‌هایی دارید، بنابراین طبیعی است که آنها متفاوت باشند.

 

از تمرکز بر گذشته و عدم رشد بپرهیزید

یکی از ناسالم‌ترین رویکردها برای خود بودن این است که تصمیم بگیرید که بر اساس یک زمان یا دوره‌ی خاصی در گذشته مشخص کنید که چه کسی هستید. و پس از آن بقیه عمر خود را به جای تلاش برای رشد و پیشرفت خود، صرف آن ‌کنید تا همچنان آن شخصی که در گذشته بودید، باشید. به خودتان اجازه دهید این فرد رشد کند، پیشرفت کند وعاقل‌تر شوید.

•    همچنین به خود اجازه دهید اشتباهات گذشته و رفتارهای گذشته را که به آنها افتخار نمی‌کنید ببخشید. روی پذیرش اشتباهات و انتخاب‌هایی که انجام داده‌اید کار کنید. آنها تمام شده‌اند و در گذشته هستند. شما دلایل خود را برای آنها داشتید و تصمیم در آن زمان منطقی بود، بنابراین به جای مهار اشتباهات گذشته، به خود اجازه دهید درس‌های آنها را بیاموزید و به رشد خود ادامه دهید.

•    به دنبال افرادی در اطرافتان بگردید که با افتخار اعلام می‌کنند که الان با زمانی که ۱۶ یا ۲۶ یا ۳۶ ساله بودند، تفاوتی ندارند. ببینید که آیا این افراد افرادی انعطاف پذیر، راحت و شاد به نظر می‌رسند؟ اغلب آنها به این دلیل که آنقدر مشغول پافشاری روی این هستند که هیچ چیز برای آنها تغییر نکرده است، نمی‌توانند ایده‌های جدید را قبول کنند، از دیگران یاد بگیرند یا رشد کنند. رشد در هر عصر و مرحله جدیدی از زندگی ما بخش مهمی از سالم بودن و کامل بودن عاطفی است.

 

هرگز از جستجوی نقاط قوت خود دست نکشید

با گذشت زمان، نقاط قوت شما ممکن است تغییر کنند و بنابراین، تعریف شما از خودتان نیز تغییر کند، اما هرگز از تمرکز و تمرکز مجدد روی آنها دست نکشید. آنها معایب شما را متعادل می‌کنند و دلیل اصلی مقایسه نکردن خودتان با دیگران هستند.

•    مقایسه منجر به رنجش می‌شود. آدمی که مدام خودش را با دیگران مقایسه می‌کند نمی‌تواند روی شعار «خودت باش» تمرکز کند، زیرا بیش از حد مشغول دنبال کردن شخص دیگری است.

•    مقایسه منجر به انتقاد از دیگران نیز می‌شود. انتقاد از دیگران ناشی از عزت نفس پایین و نیاز به پایین کشیدن دیگران از جایگاهی است که آنها در آن قرار دارند. این هم راهی برای از دست دادن دوستان و احترام است، و هم راهی است برای اینکه هرگز خودتان نباشید، زیرا به دیگران حسادت می‌کنید و به جای تحسین خودتان، زمان زیادی را صرف تحسین دیگران به خاطر ویژگی‌هایشان می‌کنید.

 

آرام باشید

نگرانی در مورد بدترین اتفاقاتی که ممکن است رخ دهد، به خصوص در موقعیت‌های اجتماعی، را متوقف کنید. اگر هنگام راه رفتن جلوی جمع بیفتم، چه می‌شود؟ یا اگر سبزی بخورم و لای دندان‌هایم گیر بیفتد؟ یاد بگیرید که به جای نگرانی در مورد اتفاقاتی که هنوز نیفتاده است، چنانچه افتاد، هم در زمان وقوع و هم بعد از آن به خودتان بخندید.

•    آن را به یک داستان خنده‌دار تبدیل کنید که می‌توانید با دیگران به اشتراک بگذارید. این به آنها اجازه می‌دهد بدانند که شما کامل نیستید و همچنین باعث می‌شود احساس راحتی بیشتری داشته باشید. همچنین این یک ویژگی جذاب برای کسی است که بتواند به خودش بخندد و خودش را خیلی جدی نگیرد!

•    اگر مردم قضاوت‌های بد یا بی‌احساسی می‌کنند، آن را شخصی نگیرید. این مشکل آنهاست نه شما.

 

صادق و باز باشید

چه چیزی برای پنهان کردن دارید؟ همه ما انسان‌هایی ناقص، در حال رشد و یادگیری هستیم. اگر نسبت به برخی از جنبه های خود احساس شرم یا ناامنی می‌کنید و احساس می‌کنید که باید آن قسمت‌های خود را پنهان کنید، باید چه از نظر جسمی و چه از نظر عاطفی با آن کنار بیایید و یاد بگیرید که آن به اصطلاح عیب‌های خود را، به خصلت‌های فردی یا شخصی تبدیل کنید.

 

در میانه‌ی مشاجره با کسی، تاکتیک تسلط بر نقص خود را امتحان کنید

در این شرایط متوجه می‌شوید که ناگهان دلیل اصلی بحث را حذف کرده‌اید. مثلا زمانی که بخاطر نامرتب بودن خانه یا اتاق مشترک بحث‌تان می‌شود می‌توانید چنین بگویید: «وقتی اتاق به هم ریخته است، من واقعاً عصبانی می‌شوم. قبول دارم که من هم نباید لباس‌هایم را روی زمین رها کنم و با این حال این کار را انجام می‌دهم، چون این بخش تنبلی از خودم است. متاسفم. می‌دانم که می‌توانم بهتر از این عمل کنم، و سعی خواهم کرد.»

 

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

اگر همیشه در تلاش هستید تا کسی باشید که نیستید، هرگز یک فرد خوشحال نخواهید بود. این خوشحال نبودن به واسطه‌ی مقایسه خود با دیگران و یافتن خواسته‌های خود از راه‌های خاصی به وجود می‌آید. این یک مسیر با شیب لغزنده برای پیمودن است، که در آن تفکر شما بیشتر و منفی‌تر می‌شود.

•    شما همیشه فقط می‌توانید ظاهری از دیگران را ببینید که آنها می‌خواهند به صورت عمومی به تصویر بکشند، اما هرگز نخواهید دید که واقعاً در پشت نماهای آنها در دنیای واقعی آنها چه می‌گذرد. با مقایسه خود با دیگران، به تصویر ساخته شده‌ی آنها قدرت زیادی می‌دهید و ارزش خود را کاهش می‌دهید. این یک فعالیت بیهوده است که فقط ضرر می‌آورد.

•    در عوض، برای شخصی که هستید ارزش قائل شوید، شخصیت خود را دوست داشته باشید و معایب خود را بپذیرید. همه ما عیب‌هایی داریم و همانطور که قبلا توضیح داده شد، صادق بودن و پذیرش آنها بهتر از فرار از آنها است.

 

به اینکه مردم در مورد شما چه فکری می‌کنند، اهمیت ندهید

برخی از آنها شما را دوست خواهند داشت و برخی از آنها نه. هر یک از این نگرش‌ها یا درست است یا غلط. زمانی که دائماً درگیر این فکر هستید که «آیا دیگران فکر می‌کنند من بامزه هستم؟ آیا او فکر می‌کند من چاق هستم؟ آیا آنها فکر می‌کنند من احمق هستم؟ آیا من به اندازه‌ی کافی خوب، باهوش یا محبوب هستم که مرا در گروه دوستی‌شان بپذیرند؟» خودتان بودن تقریباً غیرممکن است. برای اینکه خودتان باشید، باید این نگرانی‌ها را رها کنید و فقط اجازه دهید رفتارتان جریان داشته باشد.

•    اگر خودتان را برای یک فرد یا گروه تغییر دهید، ممکن است فرد یا گروه دیگری شما را دوست نداشته باشند. بدین ترتیب همیشه در یک چرخه معیوب تلاش می‌کنید و به جای تمرکز بر تقویت استعدادها و نقاط قوت خود، مجبورید مردم را راضی نگه دارید.

 

از همیشه مردم‌دار بودن دست بردارید

خواستن عشق و احترام همه در هر شرایطی، در نهایت یک تمرین کاملاً بیهوده است که می‌تواند به رشد شخصی و اعتماد به نفس شما آسیب برساند. چه کسی اهمیت می‌دهد که دیگران چه می‌گویند؟

آیا این بدان معناست که نظر هیچ کس در زندگی شما نباید مهم باشد؟ خیر. اگر از نظر اجتماعی طرد شوید، بیشتر دردناک است. اگر مجبور شوید در موقعیتی قرار بگیرید که باید بیشتر یا تمام وقت خود را در میان افرادی بگذرانید که به دلایل شخصی نمی‌توانند شما را تحمل کنند، نسبت دادن افکار منفی آنها در مورد شخصیت شما خطرناک است.

کاری که می‌توانید انجام دهید این است که انتخاب‌هایی را انجام دهید که برای خودتان بیشتر با ارزش است و اهمیت دارد تا برای دیگران. بسیار سالم‌تر است که به افرادی توجه کنید که واقعاً شما را خوب می‌دانند و در مورد کاری که می‌خواهید در زندگی‌تان انجام دهید با شما موافق هستند.

 

اطراف خود را با افراد مثبت احاطه کنید

اگر با فشارهای اجتماعی منفی یا زورگویی دیگران مواجه شدید، آنچه که بر شما می‌گذرد را بی‌اهمیت جلوه ندهید. اگر از این اتفاقات به عنوان فشار آگاه باشید و دفاعی سالم بسازید، تحمل آن آسان‌تر است.

ایجاد دایره‌ای از دوستان قابل اعتماد و افرادی که نظرات و عقاید شما را در زندگی مشترک دارند، راه خوبی برای کمک به کاهش تأثیر افراد زورگو و ناسالم است. می‌توانید این افراد را اطراف خود نگه دارید و فقط به خودتان بگویید که نظرات آنها اهمیتی ندارد، و واقعا هم نباید اهمیت بدهید، اما وقتی می‌توانید کسانی را اطراف خود نگه دارید که با شما موافق هستند، این کار بسیار آسان‌تر است.

•    کسانی که شما را دوست دارند را با کسانی که زورگو هستند مقایسه کنید. ناگهان متوجه می‌شوید که نظر آنها درباره شما، خانواده یا سبک زندگی شما بی‌ارزش است.

ما ذاتاً به نظرات کسانی که احترام می‌گذاریم و به آنها نگاه می‌کنیم اهمیت می‌دهیم. این به هر دو صورت کار می‌کند. اگر کسی برای شما احترامی قائل نیست، پس آنچه در مورد شما می‌گویند فقط کلمات توخالی از زبان کسی است که کاملا یک غریبه است.

 

تفاوت بین نظرات طعنه‌آمیز یا تحقیر کننده و انتقادهای سازنده با نیت خوب را بیاموزید

این نظرات بر روی عیوب واقعی که شما در مورد آنها نمی‌دانید تمرکز می‌کند و می‌توانید با دانستن آنها، رفع‌شان کنید. برخی از افراد ممکن است نظراتشان را از روی بدخواهی و به قصد تحقیر بگویند اما اگر افرادی مانند والدین، مربیان، معلمان، مربیان و غیره، چیزهایی به شما بگویند شما باید با سرعت آنها را بررسی کنید تا خود را برای بهتر شدن بهبود دهید، زیرا نقد آنها از شما به قصد کمک است نه به قصد تحقیر کردن یا طعنه زدن به شما.

•    این افراد به شما اهمیت می‌دهند و به نحوه رشد شما به عنوان یک شخص علاقه‌مند هستند و احترام می‌گذارند. یاد بگیرید که چگونه تفاوت را تشخیص دهید و به خوبی زندگی خواهید کرد، نقدهای منفی بیهوده را رد کنید و از نقدهای سازنده درس بگیرید.

 

همانطور که با بهترین دوست خود رفتار می‌کنید با خودتان رفتار کنید.

برای دوستان و نزدیکانتان ارزش قائل هستید. خوب، چه کسی از شما به شما نزدیکتر است؟ همان رفتار مهربانانه، متفکرانه و محترمانه‌ای را که با سایر افرادی که به آنها اهمیت می‌دهید، دارید با خودتان نیز داشته باشید. اگر مجبور بودید یک روز با خودتان وقت بگذرانید. ببینید که سرگرم‌کننده‌ترین، لذت‌آمیزترین، موفق‌ترین و بهترین نوع فردی که می‌توانید باشید، در حالی که هنوز خودتان هستید، چگونه است؟ بهترین نسخه شما کدام است؟

•    در قبال خود و افزایش عزت نفس خود مسئول باشید. اگر دیگران به شما نمی‌گویند که عالی هستید، اجازه ندهید که روی شما تاثیر بگذارد. در عوض، به خود بگویید که خاص، فوق‌العاده و ارزشمند هستید. وقتی این چیزها را در مورد خود باور کنید، دیگران آن درخشش اعتماد به نفس را تشخیص می‌دهند و در کمترین زمان شروع به تأیید حرف‌های شما می‌کنند!

 

فردیت خود را توسعه دهید و بیان کنید

اگر روش ترجیحی شما برای انجام کاری از جریان اصلی منحرف شده و نتایج مثبتی به همراه دارد، خواه این استایل شما باشد، یا حتی نحوه صحبت کردن شما، پس به آن افتخار کنید. سعی کنید یک شخصیت باشید نه یک تیپ.

•    برقراری ارتباط خوب را بیاموزید؛ هر چه بهتر بتوانید خود را بیان کنید، افرادی که شما را همانطور که هستید دوست دارند، راحت‌تر می‌توانند شما را پیدا کنند و کسانی که شما را دوست ندارند راحت‌تر از شما دور می‌شوند.

 

از بی انصافی نسبت به خود بپرهیزید

گاهی مقایسه باعث می‌شود که سیب را با گلابی مقایسه کنیم. وقتی یک فیلمنامه نویس تازه‌کار و مشتاق هستیم و دوست داریم یک تهیه کننده معروف باشیم، اشتباه است که سبک زندگی آن تولیدکننده را ببینیم و از اینکه مثل او نیستسم حسرت بخوریم. چنین مقایسه‌ای ناعادلانه است، زیرا آن شخص سال‌ها تجربه و علاقه پشت سر دارد، در حالی که شما تازه شروع به کار کرده‌اید و مهارت‌های نوشتاری را امتحان می‌کنید که ممکن است روزی معروف شوید.

•    در مقایسه‌های خود واقع بین باشید و فقط به دیگران به عنوان منبع الهام و انگیزه نگاه کنید، نه به عنوان وسیله‌ای برای تحقیر خود.

 

سبک خود را دنبال کنید

کاری که بسیاری از مردم انجام می‌دهند این است که کارهای دیگران را کپی می‌کنند، زیرا به نظر می‌رسد مسیر بهتری برای جا گرفتن است، اما بهتر نیست شما متمایز شوید؟ متمایز شدن بسیار سخت است، بله، اما شما باید سعی کنید از نسبت دادن دیدگاه دیگران به خود اجتناب کنید، حتی اگر این کاری نباشد که معمولاً انجام می‌دهید. خودت بودن یعنی همین

•    هر چی هستی قبول کن متفاوت بودن کاملا زیباست و مردم را به سمت شما جذب می‌کند. اجازه نده مردم تو را تغییر دهند!

 

بپذیرید که بعضی روزها بهتر از روزهای دیگر خواهند بود

وقتی احساس می‌کنید که واقعاً خودتان هستید، ممکن است دیگران با تعجب به شما نگاه کنند و حتی شما را مسخره کنند، اما تا زمانی که بتوانید با اعتماد به نفس باشید و بگویید: «من فقط خودم هستم» و آن را رها کنید، مردم در نهایت به شما احترام خواهند گذاشت. بیشتر مردم برای خودشان بودن تلاش می‌کنند. اگر بتوانید آن را انجام دهید، حتی ممکن است شما را تحسین کنند.

•    گاهی اوقات وقتی شما را مسخره می‌کنند، ناراحت‌کننده است. با اینکه این می‌تواند بسیار دشوار باشد، و گفتن آن بسیار ساده تر از انجام آن است، اما تمام تلاش خود را بکنید تا آن را از روی شانه خود بردارید. در پایان، شما یک فرد بزرگتر و بهتر خواهید بود، می‌دانید که هستید، و بهتر می‌توانید از هر موانعی در آینده خود زنده بمانید.

 

محکم باشید

از حق خودت دفاع کن.

چرا اجازه می‌دهید که کسی شما را مورد آزار و اذیت قرار ‌دهد. آنها هرگز حق ندارند که قلدری کنند! اگر مشکلی دارید، افراد خوب و فهمیده زیادی وجود دارند که مشتاق کمک به شما هستند.

 

 

از دیگران دفاع کنید

وقتی می‌بینید که کسی برای دیگری قلدری می‌کند، در طبیعت خوب شماست که جلوی او را بگیرید. مهم نیست که چگونه آن را انجام دهید، شما حق دارید آن را متوقف کنید. تو خودت را باور داری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *