چطور در خانه توت فرنگی بکاریم؟

توت فرنگی

توت فرنگی

می‌توانید در هر فصلی، توت فرنگی را در داخل خانه بکارید تا از سرما دور بماند و میوه‌های تازه و خوش طعمی را در تمام طول سال به شما بدهد.

در اینجا می‌توانید نحوه‌ی تهیه بذر توت‌ فرنگی و کاشت و نگه‌داری از توت فرنگی را بیاموزید.

تهیه بذر توت فرنگی

یک یا دو توت فرنگی تازه انتخاب کنید

توت فرنگی‌هایی را انتخاب کنید که سفت و رسیده باشند. دقت کنید توت‌فرنگی‌ها شل نباشد، زیرا هرچه سفت‌تر باشند جدا کردن بذر از آنها راحت‌تر است.

با استفاده از خلال دندان دانه‌های روی پوست توت فرنگی را جدا کنید

برای تهیه‌ی بذر توت فرنگی می‌خواهیم که دانه‌های روی توت فرنگی را جدا کنیم. برای این کار، انتهای خلال دندان را به آرامی زیر یکی از دانه‌های روی پوست توت فرنگی فشار دهید و به سرعت مچ دست خود را تکان دهید تا دانه بیرون بیاید. شما باید از حرکت تلنگر مانند استفاده کنید زیرا دانه‌های توت فرنگی سریع حرکت می‌کنند و اگر سعی کنید آن را با فشار بیرون بیاورید، فقط یک سوراخ در توت فرنگی خود ایجاد می‌کنید و هیچ دانه‌ای خارج نمی‌کنید.

دانه‌ها را در یک بشقاب بگذارید

هر تعداد که فکر می‌کنید به آن نیاز دارید جمع آوری کنید، اما مقدار خوب آن حدود ۲۰ تا ۳۰ دانه است، تا مطمئن شوید که حداقل یکی از آنها می‌گیرد.

یک گلدان آماده کنید

یک گلدان، شیشه یا هر ظرف دیگری را با خاک مناسب برای رشد توت فرنگی پر کنید.

خلال دندان را در آب فرو کنید

خلال دندان باید مرطوب باشد، نه خیس باشد که چکه کند. نوک خلال دندان را بردارید و به چند عدد از دانه‌های خود بزنید، آنها باید بدون افتادن روی خلال دندان بچسبند.

دانه‌ها را روی خاک بریزید

وقتی حدود پنج تا هفت دانه به خلال دندان چسبید، خلال دندان را روی گلدان پر از خاک نگه دارید. بالای خلال دندان (سمتی که دانه‌ها روی آن قرار ندارد) را با انگشت وسط یا سبابه خود تکان دهید.

دانه‌های توت فرنگی باید بریزند و در سزح خاک گلدان پراکنده شوند.

• دانه‌ها را به سمت پایین فشار ندهید.

• چندین بار این کار را تکرار کنید تا همه دانه‌ها در گلدان (یا ظرف) پر از خاک قرار گیرند.

مخلوط آب و پراکسید هیدروژن درست کنید

یک سوم یک فنجان را با آب پر کنید. دو سوم باقی‌مانده را با پراکسید هیدروژن پر کنید.

مخلوط را هم بزنید

خلال دندان را در این محلول فرو کنید. سپس مقداری از محلول را روی دانه‌ها بچکانید. این به رشد آنها کمک می‌کند، زیرا پراکسید هیدروژن یک اکسید کننده طبیعی است.

• لازم نیست این کار را هر روز انجام دهید. یک روز در میان تا زمانی که بذرها جوانه بزنند خوب است، سپس یک بار در هفته تمام چیزی است که نیاز دارید.

خاک را به آرامی آبیاری کنید

در آبیاری گلدان توت فرنگی زیاده‌روی نکنید، زیرا بذرها غرق می‌شوند و کپک می‌زنند. خاک را مرطوب نگه دارید اما نه خیس، هفته‌ای یک یا دو بار آبیاری کنید.

نور کافی به گلدان برسد

گلدان یا شیشه را در مکانی گرم قرار دهید که نور خورشید به اندازه کافی برای جوانه زدن دانه‌ها وجود داشته باشد.

صبر کنید تا دانه‌ها جوانه بزنند

در عرض چند روز، دانه‌ها باید جوانه بزنند. اگر تعداد زیادی از دانه‌ها جوانه زده بود، می‌توانید آنها را پس از چند هفته در گلدان‌های جداگانه پیوند بزنید.

به مراقبت از توت فرنگی ادامه دهید

هنگامی که گیاهان به اندازه کافی بزرگ شوند، میوه می‌دهند و باید مقداری توت فرنگی خوش طعم از گیاه جوانه بزند تا شما با لذت نوش جان کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *