چطور شاگرد اول باشیم؟

چگونه درس بخوانیم؟

چطور شاگرد اول باشیم؟

دانش‌آموز عالی بودن به معنای ساعت‌ها و ساعت‌ها مطالعه و نداشتن زندگی اجتماعی نیست! همیشه جا برای بهبود وجود دارد، بنابراین به شما کمک می‌کند همیشه کارهایی را که انجام می‌دهید بررسی کنید.

این منجر به شادی و رضایت نه تنها از خودتان، بلکه از کاری که در زندگی خود انجام می‌دهید نیز می‌شود. اگر نمرات خوبی کسب کنید، راه شما برای دستیابی به یک دانشگاه خوب بسیار نزدیک تر است، که شما را به یک شغل خوب نیز هدایت می‌کند. به خواندن ادامه دهید تا دریابید که چگونه در مدرسه و دانشگاه موفق‌تر شوید.

تمرینات عمومی

 

فراتر از اطلاعات سطحی بروید

 

فقط یادگیری‌تان را محدود به حقایق ساده و سطحی نکنید. اینها شما را باهوش‌تر نمی‌کنند، و همچنین ابزارهای تحلیلی لازم را که برای شاگرد اول شدن نیاز دارید در اختیارتان قرار نمی‌دهند. اگر واقعاً می‌خواهید در مدرسه و یا دانشگاه عالی باشید، مهمترین چیز این است که همیشه دلیل آن را بپرسید. بیاموزید که چرا کارها به همان شکلی است که انجام می‌دهند، چرا چیزها اهمیت دارند و سپس می‌توانید آن دانش را در حجم وسیعی از اطلاعات به کار ببرید و ممکن است حتی چیزهایی را که ممکن است درباره آن‌ها یاد نگرفته‌اید به درستی حدس بزنید.

از دانش دیگران استفاده کنید

این به این معنی نیست که شما باید تقلب کنید. وقتی می‌گوییم از دانش دیگران استفاده کنید، منظور ما این است که باید با دوستان، اعضای خانواده و معلمان در مورد موضوعاتی که در حال مطالعه هستید صحبت کنید. نظرات آنها را در مورد موضوعات دریافت کنید، ببینید آنها چگونه با یک مشکل برخورد می‌کنند یا روش خود را برای انجام کاری یاد می‌گیرند. در باز کردن ذهن خود برای روش‌های جدید فکر کردن و انجام دادن، باید آمادگی بیشتری برای مقابله با هر چالش تحصیلی داشته باشید.

در آموزش خود فعال باشید

در گروه‌های مطالعاتی شرکت کنید. وقتی به آن نیاز دارید کمک بگیرید. به جای انباشته کردن همه‌ی درس‌ها قبل از آزمون، در طول ترم مطالعه کنید. اساساً شاگرد اول شدن سخت است (اگر آسان بود، همه این کار را انجام می‌دادند) بنابراین اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید باید روی آن کار کنید.

سازماندهی کنید

همه تکالیف یا کارها/ جزوه‌های تحویل داده شده را به طور مداوم جدا و به ترتیب زمانی نگه دارید. این نه تنها زندگی را به طور کلی آسان‌تر می‌کند، بلکه در زمان امتحان نیز کمک می‌کند، به خصوص اگر درس‌های‌تان برای امتحان پایان سال انباشته باشد. همچنین باید زمان خود را برای داشتن مطالعه و خواب کافی سازماندهی کنید. یادداشت‌ها و فضای مطالعه خود را سازماندهی کنید.

•    درس بخوانید و تکالیف را به صورت تکه تکه انجام دهید. اگر دو روز برای انجام یک تکلیف وقت دارید، بیشتر آن را در روز اول و قسمت دیگر را در روز دوم انجام دهید. یا اگر یک هفته فرصت دارید ۱۰ لغت واژگان را یاد بگیرید، هر روز چند کلمه را یاد بگیرید و کلماتی را که قبلاً یاد گرفته‌اید مرور کنید. به این ترتیب کمتر اذیت خواهید شد و به خودتان فشار نخواهید آورد و زمان کافی برای مرور آنها خواهید داشت.

•    یک برنامه‌ریز دریافت کنید. به محض اینکه معلم تکلیف خود را تعیین کرد، آن را یادداشت کنید. اگر معلمی به شما می‌گوید چه زمانی موعد مقرر تحویل پروژه‌ است یا آزمونی دارید، آن را یادداشت کنید. این به شما کمک می‌کند تا بدانید چه کاری باید انجام دهید.

دوره‌های مورد علاقه خود را انتخاب کنید

اگر می‌توانید، مطمئن شوید که در حال مطالعه چیزهایی هستید که از آنها لذت می‌برید و می‌توانید روی آنها سرمایه گذاری کنید. به همین دلیل است که خواهید دید که بهترین نمرات را در کلاس‌های مورد علاقه خود کسب می‌کنید.

•    به یاد داشته باشید بین چیزهایی که از آن لذت می‌برید با چیزهایی که باید بدانید تعادل برقرار کنید.

مراقب ساعت بدن خود باشید

بدن انسان در زمان‌های خاص بهتر یاد می‌گیرد و برای بسیاری از افراد می‌تواند در صبح باشد. مطمئن شوید که این زمان را برای مطالعه مطالب مهم کلاس صرف می‌کنید و بقیه زمان را برای فعالیت‌های کمتر مهم مانند معاشرت بگذارید. در زمان خستگی از مطالعه بپرهیزید. به طور کلی باید سعی کنید حداقل ۸ ساعت در شب بخوابید.

تمام تلاش خود را به کار بگیرید

شما باید در مورد هر موضوعی که مطالعه می‌کنید اطلاعات داشته باشید، اما همچنین مهم است که پشتکار داشته باشید و به عقب برگردید و موضوع را تجدید نظر کنید تا زمانی که مطمئن شوید که می‌توانید پاسخ‌های مناسب را در طول یک امتحان یا آزمون دریافت کنید. اگر سوالی را در یک آزمون متوجه نشدید، روی آن خوب فکر کنید و آن را بنویسید تا بتوانید بعدا روی آن فکر کنید و روشی برای حل آن پیدا کنید.

سخت کار کردن در کلاس

 

در کلاس توجه کنید

شما می‌توانید از طریق گوش دادن خیلی چیزها را یاد بگیرید، بنابراین همیشه در کلاس توجه کنید. هوشمندانه مطالعه کنید! شما باید بتوانید موضوع را بهتر درک کنید و بدانید معلم قبل از امتحان در مورد چه چیزی صحبت می‌کند.

•    صبحانه بخورید و در صورت تجویز دارو یا مصرف ویتامین‌ها حتما قبل از رفتن به مدرسه آنها را مصرف کنید. یک صبحانه خوب به شما کمک می‌کند تا در طول روز بیدار و متمرکز باشید.

سوال بپرسید

سوالات مرتبط با موضوع را از معلم بپرسید. اگر موضوع را متوجه نشدید، آن چیزی که با آن مشکل دارید را بنویسید و از معلم بپرسید که آیا می‌توانید زمانی برای بحث در مورد نگرانی‌های خود داشته باشید.

•    هرگز از پرسیدن سوال خجالت نکشید. دانش آموزان کنجکاو معلمان را خوشحال می‌کنند.

در مورد درس‌های داده شده ایده داشته باشید

هر برنامه درسی که به شما داده می‌شود را بخوانید و یک ایده کلی در مورد موضوعات دوره و آنچه ممکن است یاد بگیرید داشته باشید. برای مثال، اگر در یک کلاس تاریخ هستید و در حال یادگیری در مورد تشکیل ایالات متحده آمریکا هستید، اما می‌بینید که بخش بعدی در مورد جنگ داخلی آمریکا خواهد بود، به این فکر کنید که چگونه این دو رویداد می‌توانند به یکدیگر مربوط شوند.

یادداشت بردارید

یاد بگیرید که یک طرح کلی را بنویسید و آن را با تکه‌هایی از اطلاعات کلیدی پر کنید. خلاصه‌ای از آنچه در کلاس آموخته‌اید بنویسید تا از آن برای جلسات بعدی استفاده کنید.

•    چیزهایی را که نمی‌فهمید یادداشت کنید تا وقتی معلمتان آن چیزها را توضیح می‌دهد به خوبی آماده باشید یا بتوانید آنها را با معلم خود در میان بگذارید.

هرگز کلاس را از دست ندهید

زیرا عقب خواهید افتاد و ممکن است بر نمرات شما تأثیر بگذارد. اگر مریض هستید و نمی‌توانید به مدرسه بروید، از معلم هر گونه یادداشتی در مورد کلاس‌هایی که ممکن است از دست داده باشید بخواهید. اگر معلم به دلایلی در دسترس نیست، از یکی از دوستانتان اطلاعاتی را که در روز غیبتتان از دست داده‌اید بخواهید.

در مورد نمرات خود با معلمان خود صحبت کنید

در مورد کیفیت کار خود و دلایل هر گونه نمره ضعیف را بپرسید. روی هر نقطه ضعفی کار کنید و از معلم خود بپرسید که آیا کار اضافی شما به بهبود نمرات شما کمک می‌کند.

سخت تمرین کردن در خانه

 

تکالیف‌تان را انجام دهید

برخی از معلمان ممکن است همیشه تکالیف شما را بررسی نکنند، بنابراین مهم است که انگیزه خود را حفظ کنید. برای انجام تکالیف خود به خود انگیزه دهید. تکالیف به تقویت آنچه در کلاس آموخته‌اید کمک می‌کند و باعث می‌شود آنچه را که نمی‌فهمید شناسایی کنید. اگر در مورد موضوعی تکلیف ندارید، یادداشت‌های خود را بخوانید یا هر کتاب درسی در مورد آن موضوعات را بخوانید.

•    به طور متوسط حدود۱۰٪ از نمره شما مشق شب است، اما نحوه گنجاندن آن در نمره شما واقعاً به معلم بستگی دارد.

هر روز در خانه کمی مطالعه کنید

این کار به شما کمک می‌کند که همیشه برای امتحان آماده باشید. اگر معلمی دارید که بدون اطلاع قبلی از شما امتحان می‌گیرد دیگر لازم نیست نگران باشید

•    همانطور که مرور می‌کنید، ببینید آیا می‌توانید یک مفهوم جدید را با کلمات خود توضیح دهید.

قبل از درس دادن، کتاب درسی‌تان را بخوانید

این می‌تواند به شما کمک کند مناطقی را که ممکن است در آنها مشکل بیشتری داشته باشید شناسایی کنید.

معطل نکنید

هرگز تا دیر وقت بیدار نمانید تا یک تکلیف را انجام دهید، مگر اینکه آن را تمام نکرده باشید و موعد انجام آن خیلی نزدیک است. در عوض، اگر دو هفته فرصت دارید تا تکلیف خود را انجام دهید، هفته اول را به تشریح و انجام اصول اولیه اختصاص دهید. در آخر هفته، آن را به طور منظم کنار هم قرار دهید، و هفته بعد، فقط کارهای نهایی را روی آن بگذارید، کمی ویرایش کنید و آن را چاپ کنید. فراموش نکنید که حتی یک روز زودتر آن را به معلم خود تحویل دهید. این کار مسئولیت‌پذیری شما را نشان می‌دهد و به معلم شما زمان می‌دهد تا اصلاحات را پیشنهاد دهد.

•    شروع یک تکلیف زودتر از موعد به شما زمان می‌دهد تا با معلم خود ملاقات کنید و در مورد مشکلاتی که دارید، مسیرهایی که می‌توانید انتخاب کنید، صحبت کنید و کمک‌های دیگری برای انجام تکالیف دریافت کنید که برای گرفتن بالاترین نمره بسیار مهم است. فقط به زحمت زیاد کمک خواستن و مشاوره گرفتن از معلمتان ممکن است نمره کمی بالاتر برای شما به همراه داشته باشد.

مطالب را به فرد دیگری نیز آموزش دهید

یک مکان ساکت پیدا کنید، شاید در اتاق خود، در را قفل کنید و تصور کنید که معلم هستید که موضوع را برای دانش آموزان توضیح می‌دهید. همچنین این روش خوبی برای سنجش درک شما از مطالب است و توضیح دادن آن به کسی که اصلاً آن را نمی‌فهمد، اغلب می‌تواند به شما در ایجاد درک بهتر از مطالب کمک کند. اگر می‌توانید در برنامه‌های تدریس خصوصی در مدرسه شرکت کنید و همین هدف را دنبال می‌کنید.

یک فضای مطالعه اختصاصی داشته باشید

فضایی را پیدا کنید که فقط برای مطالعه باشد. این ممکن است در به حداقل رساندن حواس پرتی کمک کند و شما را در مسیر درست نگه دارد. مطالعه فقط یک عادت دیگر است و اگر به مغز خود بیاموزید که یک میز یا اتاق خاص فقط برای مطالعه است، باید زمان بسیار آسان‌تری برای تمرکز و انجام کار داشته باشید.

اگر وقت دارید مطالب اضافی بخوانید

همیشه می‌توانید به اینترنت بروید یا به کتابخانه بروید و کتاب‌ها یا اطلاعات بیشتری در مورد موضوعاتی که مطالعه می‌کنید بیابید. یادگیری برخی اطلاعات اضافی و افزودن آن به مقالات یا سوالات آزمون ممکن است معلمان شما را تحت تاثیر قرار دهد.

اگر توانایی مالی دارید، یک معلم خصوصی بگیرید

هیچ اشکالی در یادگیری اضافی وجود ندارد و ممکن است در نمرات شما تفاوت ایجاد کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *