چطور ژل آلوئه‌ورا را جدا کنیم؟

آلوئه ورا

الوورا

اگرچه شواهد برای اثربخشی ژل ‌آلوئه‌ورا اندک است و تحقیقات بیشتری باید انجام شود، ولی به طور گسترده برای درمان سوختگی‌ها و سایر بیماری‌های پوستی استفاده می‌شود.

اگر از آلوئه‌ورا استفاده می‌کنید، چنانچه بخواهید ژل آلوئه‌ورا را بخرید معمولا به صورت پماد است که خود ژل آلوئه‌ورا یا رقیق می‌شود یا افزودنی‌های اضافی دارد که ممکن است آن را برای نیازهای شما نامناسب کند. به جای خرید پماد یا کرم‌های آلوئه‌ورا، می‌توانید با خرید گیاه آلوئه‌ورا و سپس بریدن تعدادی از برگ‌های ‌آلوئه‌ورا، نه تنها در هزینه خود صرفه جویی کنید بلکه از غلظت آلوئه‌ورایی که دارید مطمئن شوید.

گیاه ‌آلوئه‌ورای خود را ارزیابی کنید

قبل از شروع خرید گیاه ‌آلوئه‌ورا، باید مطمئن شوید که با یک گیاه بالغ کار می‌کنید. یک گیاه بالغ و سالم آلوئه‌ورا را با برگ‌های سبز و بزرگش می‌توان تشخیص داد: طول آنها باید حدود ۲۰ سانتی‌متر باشد. آلوئه‌ورا از مرکز به سمت بیرون رشد می‌کند، و بیرونی ترین برگ‌ها درواقع قدیمی‌ترین، بزرگ‌ترین و غنی‌ترین برگ‌ها هستند.

چند برگ ‌آلوئه‌ورا را ببرید

بسته به مقدار ‌آلوئه‌ورا که نیاز دارید، می‌توانید یک یا چند برگ از گیاه را جدا کنید ولی احتمالاً نیازی به استفاده از یک گیاه کامل ‌آلوئه‌ورا برای این کار نخواهید داشت.

یکی از بیرونی‌ترین برگ‌های گیاه ‌آلوئه‌ورا را با یک چاقوی تیز از ته گیاه یا همان پایه‌ی گیاه ببرید. برگ‌هایی که جدا شده‌اند دوباره رشد نمی‌کنند، اما فقط با قطع کردن بخشی از گیاه، به کل آن اجازه می‌دهید تا به رشد خود ادامه دهد و در آینده ‌آلوئه‌وراهای بیشتری برای شما تولید کند.

• مطمئن شوید که چاقوی شما تیز است تا کمترین آسیب را به گیاه وارد کند.

‌آلوئه‌ورا بریده شده را پاک کنید

هنگامی که برگ را بریدید، یک ماده زرد رنگ از قسمت برش داده شده شروع به ترشح می‌کند. به منظور جلوگیری از ایجاد آشفتگی در گیاه، باید برگ را به صورت عمودی و انتهای آن را در یک کاسه قرار دهید تا ماده کاملا از برگ خارج شود. با یک پارچ آب و انگشتان خود برگ را از بالا به پایین تمیز کنید.

• ماده‌ی زرد تولید شده در این مرحله شیره‌ای به نام لاتکس آلوئه‌ورا است. این ژل ‌آلوئه‌ورا نیست و از نظر ظاهری شفاف و غلیظ است و نباید اجازه دهید ژل شما را آلوده کند، زیرا دارای خواص ملین است که در صورتی که به اشتباه خورده شود ممکن است گوارش شما را به هم بزند.

یک سوم بالای برگ‌ها را ببرید

به دلیل نازک بودن قسمت بالایی و نوک تیز برگ ‌آلوئه‌ورا، زمان بیشتری را برای جدا کردن ژل از این قسمت تلف خواهید کرد که با توجه به مقرون به صرفه بودن این روش بهتر است وقت خود را هدر ندهید. در عوض، این قسمت را قطع کنید و دور بریزید.

• باید مرحله قبلی که برای آبکشی آلوئه‌ورا انجام دادید را برای قسمت بالایی نیز تکرار کنید، زیرا با برش قسمت بالایی برگ آلوئه‌ورا، اکنون ماده‌ی زرد شروع به خارج شدن می‌کند.

• بسته به اندازه برگ‌های ‌آلوئه‌ورا، ممکن است با برش قسمت ضخیم برگ به قطعات بیشتر، چه در راستای طول، عرض یا هر دو طرف برگ، استخراج ژل آسان‌تر باشد.

خارها را جدا کنید

قبل از اینکه بتوانید به ژل در مرکزبرگ برسید، باید لبه‌های سخت و ستون فقرات را در دو طرف هر برگ بردارید. با دقت آنها را جدا کنید، به یاد داشته باشید که چاقو را از خود و دستان خود دور کنید تا از بریدن احتمالی خود در این فرآیند جلوگیری کنید.

• قبل از شروع این قسمت، مطمئن شوید که برگ‌های ‌آلوئه‌ورا نیز خشک شده باشند زیرا لیز بودن برگ می‌تواند منجر به حوادث احتمالی شود.

• برش‌های خود طوری بزنید که تا حد امکان به پوست اطراف ژل آسیب نزنید تا ژل زیادی در این فرآیند از دست ندهید.

لایه‌های بالا و پایین را بردارید

در حالی که برگ خود را روی تخته برش قرار داده‌اید، پوست برگ ‌آلوئه‌ورا را با دقت برش دهید. این همان لایه سبز نازک و بیرونی خواهد بود که می‌بینید. چاقوی خود را بین برگ آلوئه‌ورا و ژل ضخیم و شفاف در مرکز قرار دهید و با دقت برش دهید. این روند را برای لایه بالایی باقی مانده با برگرداندن آن به پایین تکرار کنید.

• اگر ترجیح می‌دهید به دلیل احتمال بریدن دست خود از چاقو برای این مرحله استفاده نکنید، می‌توانید به جای آن از پوست کن میوه استفاده کنید.

ژل را بردارید و ذخیره کنید

در این مرحله، شما باید صفحاتی از ژل شفاف ‌آلوئه‌ورا داشته باشید. اگر تکه‌هایی از برگ روی آن‌ها باقی مانده است، آن‌ها را کوتاه کنید.

برای نگهداری راحت‌تر، ژل را با برش‌هایی با چاقو به شکل مکعب درآورید. مطمئن شوید که ژل ‌آلوئه‌ورا را ۲ تا ۳ بار بعد از اتمام کار بشویید تا مطمئن شوید که هیچ گونه باقی مانده لاتکس ‌آلوئه‌ورا ندارد.

• از یک قاشق برای خراش دادن ژل اضافی باقی مانده در روی پوست استفاده کنید.

• تمام عصاره ژلی را که به دست می‌آورید در یک ظرف جدید و دردار نگهداری کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *