چطور کاریزماتیک باشیم؟

زبان بدن

چطور کاریزماتیک باشیم؟

همه ما افرادی را می‌شناسیم که به محض ورود توجه همه را به خود جلب می‌کنند. این افراد اغلب دارای کاریزما هستند که آنها را مجذوب دیگران می‌کند. خوشبختانه، شما می‌توانید یاد بگیرید که کاریزماتیک‌تر باشید!

با ایجاد اعتماد به نفس و یادگیری نحوه ایجاد احساس خاص در دیگران شروع کنید. بعد، روی بهبود ارتباطات کلامی و غیرکلامی خود کار کنید.

استفاده از زبان بدن مثبت

با دیگران ارتباط چشمی برقرار کنید

ارتباط چشمی هم افراد را جذب می‌کند و هم به آنها نشان می‌دهد که به آنها علاقه‌مند هستید. به محض ورود به اتاق به چشمان افراد نگاه کنید و در حین صحبت با آنها ارتباط چشمی خود را حفظ کنید.

• اگر در برقراری تماس چشمی مشکل دارید، با کسی که دوستش دارید و با او احساس راحتی می‌کنید تمرین کنید. سپس، مدت زمان تماس چشمی خود را با افرادی که به خوبی نمی‌شناسید، به آرامی گسترش دهید.

زمانی که در حال گفتگو هستید به سمت افراد متمایل شوید

این به دیگران نشان می‌دهد که شما به آنچه می‌گویند علاقه دارید، تمام توجه شما به آنها معطوف شده است و نشان می‌دهد که در حال حاضر درگیر هستید.

• آگاهانه به خود یادآوری کنید که به جلو خم شوید، چه ایستاده و چه نشسته.

• به پشتی صندلی خود تکیه نکنید. این باعث می‌شود که به نظر بی‌تفاوت برسید.

برای باز نگه داشتن زبان بدن، بازوهای خود را روی هم نگذارید

روی هم گذاشتن بازوها شما را به روی دیگران می‌بندد، اما نگه داشتن بازوهایتان در کنارتان نشان می‌دهد که فردی باز هستید. شما همچنین می‌توانید از حرکات باز استفاده کنید.

• افراد کاریزماتیک باز هستند، پس بستن خود باعث دور شدن افراد از شما می‌شود.

وقتی با دیگران در ارتباط هستید، لبخند بزنید

لبخند زدن مردم را به سمت شما می‌کشاند. چهره شما را روشن می‌کند و شما را مثبت‌تر نشان می‌دهد. لبخند زدن را تمرین کنید تا بتوانید آن را به طور طبیعی در مکالمات انجام دهید.

• وقتی در مورد موضوعی تاریک یا غم‌انگیز مانند بیماری یا مرگ صحبت می‌کنید، لبخند نزنید. مردم این را نامناسب خواهند دید.

برای جلب توجه مردم و بیان نظر خود از حرکات بسیار استفاده کنید

این باعث می‌شود شما متحرک‌تر به نظر برسید، که مردم را به سمت شما می‌کشاند. با دستان خود صحبت کنید تا آنچه را که می‌گویید بسط دهید.

• خود را در آینه تماشا کنید یا از خود فیلم بگیرید تا به شما کمک کند ژست‌های خود را تمرین کنید.

وضعیت بدن‌تان را خوب حفظ کنید

صاف بایستید و شانه‌های خود را عقب ببرید. چانه خود را به سمت بالا خم کنید، نگاه خود را به سمت جلو نگه دارید. علاوه بر این، هنگام راه رفتن یا ایستادن از افتادن شانه‌ها خودداری کنید.

• از یک آینه برای بررسی وضعیت بدن خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید از خود در حال راه رفتن در اتاق فیلم بگیرید تا بررسی کنید که وضعیت بدنی شما چگونه است.

فضای شخصی خود را بخواهید

شما سزاوار این هستید که درست مثل هر کس دیگری فضا را اشغال کنید. کوچک کردن خود باعث می‌شود کمتر در معرض دید دیگران باشید، که کاریزما بودن را سخت‌تر می‌کند. فضای خود را گسترش دهید و فضای مورد نیاز خود را اشغال کنید.

• سرگرمی‌هایی را انتخاب کنید که شما را تشویق به مالکیت فضای خود می‌کند. به عنوان مثال، شرکت در هنرهای رزمی می‌تواند به شما کمک کند تا فضای شخصی خود را به دست آورید.

روی آنچه در مورد خود دوست دارید تمرکز کنید

اگر مردم شما را مانند خودتان ببینند، دوست داشتن شما آسانتر است. تجلیل از شخصیت خودتان ممکن است سخت باشد، اما دانستن نقاط قوت، استعدادها و آنچه شما را خاص می‌کند می‌تواند کمک کند. با جلو بردن ویژگی‌های مثبت خود، می‌توانید شک و تردید خود را کنار بزنید.

• فهرستی از ویژگی‌ها، استعدادها و دستاوردهای مثبت خود تهیه کنید. همچنین می‌توانید از کسانی که دوستشان دارید بخواهید به شما بگویند که چه چیزی در مورد شما را دوست دارند.

• ویژگی‌هایی را که در مورد خودتان دوست دارید بیشتر در معرض دید بگذارید.

یک طرز فکر مثبت را در پیش بگیرید

مثبت اندیشی افراد را به سمت شما می‌کشاند و باعث می‌شود که آنها بخواهند در کنار شما باشند. با به اشتراک گذاشتن دیدگاهی خوش بینانه، جستجوی بهترین‌ها در یک موقعیت، و تشویق کردن، مثبت اندیشی را نشان دهید. چالش‌ها یا سختی‌های یک کار را به‌جای موانع، به‌عنوان فرصت معرفی کنید. در اینجا چند نکته برای مثبت بودن بیشتر وجود دارد:

• با خود گفتاری مثبت، با افکار منفی مقابله کنید. با گفتن یک یک جمله مثبت با افکار منفی مانند «من ممکن است شکست بخورم» مقابله کنید. ممکن است به خود بگویید: «این فرصتی برای یادگیری و رشد است.»

• اطراف خود را با افراد مثبت احاطه کنید تا به حفظ دیدگاه خوب خود کمک کنید.

• با خنده روحیه خود را بهبود بخشید. یک فیلم خنده‌دار تماشا کنید، جوک بگویید یا یک داستان خنده‌دار به اشتراک بگذارید. خندیدن هر روز به شما کمک می‌کند احساس مثبت‌تری داشته باشید.

• یک لیست سپاسگزاری داشته باشید تا به خاطر داشته باشید که برای چه چیزهایی سپاسگزار هستید.

برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران لباس خوب بپوشید

لباس‌های شما به دیگران می‌گوید که چه احساسی نسبت به خودتان دارید و آنها باید در مورد شما چه فکری کنند. لباس همچنین می‌تواند احساس شما را در لحظه تعیین کند. لباس‌هایی را انتخاب کنید که بهترین احساس را در شما ایجاد کند و پیامی را درباره خودتان که می‌خواهید دیگران ببینند، منتقل می‌کند.

• لباس‌هایی بپوشید که مناسب شما هستند و رنگ‌ها یا طرح‌هایی را که فکر می‌کنید زیبا هستند انتخاب کنید.

• یک لباس را فقط به این دلیل که فکر می‌کنید دیگران آن را مد روز می‌دانند، انتخاب نکنید. اگر واقعاً آن را دوست ندارید، فقط باعث می‌شود که احساس ناراحتی کنید و این ناراحتی شما به دیگران نیز منتقل خواهد شد.

برای تقویت موقت اعتماد به نفس، به موفقیت‌های خود فکر کنید

وقتی به دستاوردهای خود فکر می‌کنید، مغز شما یک ماده شیمیایی به نام اکسی توسین ترشح می‌کند که به شما احساس خوبی نسبت به خودتان می‌دهد. اگر احساس اعتماد به نفس ندارید، افزایش اکسی توسین می‌تواند به شما کمک کند برای مدت کوتاهی اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. قبل از اینکه وارد یک موقعیت اجتماعی شوید، به دستاوردهای گذشته خود فکر کنید.

• برای مثال، می‌توانید عکس‌های ۳ دستاورد برتر خود را در آلبوم تلفن همراه خود نگه دارید. وقتی به یک مهمانی رسیدید یا درست قبل از رفتن به یک جلسه بزرگ، آنها را نگاه کنید.

هنگام تعامل با دیگران از وسایل الکترونیکی خود دوری کنید

استفاده از وسایل الکترونیکی خود در حالی که مردم با شما صحبت می‌کنند باعث می‌شود احساس اهمیت کمتری داشته باشند. تلفن همراه خود را در حالت بی‌صدا قرار دهید و آن را در جیب یا کیف خود نگه دارید. علاوه بر این، از بازی با ساعت هوشمند یا دستگاه‌های دیگر خودداری کنید. تمام توجه خود را به اطرافیان خود معطوف کنید.

• زمانی را برای بررسی گوشی خود تعیین کنید. به عنوان مثال، ممکن است گاهی اوقات به دستشویی بروید و در آنجا تلفن خود را چک کنید.

به صحبت‌های دیگران در مورد خودشان گوش دهید

روی آنچه که طرف مقابل می‌گوید تمرکز کنید. در حین صحبت با سر تکان دهید و گفتن جملات مثبتی مانند «اوهوم»، «جالب است» یا «وای» نشان دهید که دارید گوش می‌دهید.

• برای ادامه مکالمه از افراد سؤالات باز بپرسید. با علاقه واقعی به پاسخ آنها گوش دهید.

• آنچه را که به شما می‌گویند را تفسیر کنید تا به آنها نشان دهید که دارید گوش می‌دهید.

از دیگران تعریف واقعی کنید

گفتن آنچه در مورد آنها دوست دارید یا از آنها قدردانی می‌کنید، به آنها احساس خوبی می‌دهد. در مورد آنچه تعریف می‌کنید دقیق باشید تا تعریف شما معنادارتر شود. به عنوان مثال، به جای گفتن «ارائه‌ی خوبی داشتید» بگویید: «امروز در ارائه خود خیلی خوب صحبت کردید».

• تعریف و تمجید از ظاهر یک نفر می‌تواند باعث شود مردم احساس خوبی نسبت به خودشان داشته باشند و باعث شود که آنها شما را بیشتر دوست داشته باشند. با این حال، برای هر موقعیتی، به خصوص در محل کار، صحیح نیست.

• تعریف و تمجید از کار، دستاوردها و استعدادهای افراد می‌تواند برای دیگران مشوق و انگیزه باشد.

نام افراد را به خاطر بسپارید

وقتی با افراد ملاقات می‌کنید، نام آنها را برای آنها تکرار کنید تا به شما کمک کند آن را به خاطر بسپارید. سپس هر زمان که با آنها صحبت می‌کنید از نام آنها استفاده کنید. نشان دادن به آنها که به خاطر می‌آورید باعث می‌شود آنها احساس خاصی داشته باشند و نشان دهند که شما علاقه‌مند به شناختن آنها هستید.

• چندین بار تکرار نام یک شخص در حین صحبت کردن با او بهترین راه برای تثبیت آن در ذهن شماست.

با دیگران همدل باشید

به این فکر کنید که افراد دیگر ممکن است از کجا آمده باشند. سعی کنید مسائل را از دید آنها ببینید. خودتان را جای آنها بگذارید تا بتوانید احساس آنها را درک کنید. با تصدیق احساسات آنها و گوش دادن به آنچه که می‌گویند، به دیگران نشان دهید که به احساس آنها اهمیت می‌دهید.

• از دیگران بپرسید که چه احساسی دارند، سپس واقعاً گوش دهید.

• دیگران را به خاطر عکس‌العمل متفاوت با شما نسبت به یک موقعیت مشابه، قضاوت نکنید. هر کس تجربیات مختلفی دارد که آنها را به شکلی که هستند شکل می‌دهد.

• به دیگران در مورد مواقعی بگویید که همان حسی را داشته‌اید که آنها دارند.

مبارزات خود و چگونگی غلبه بر آنها را به اشتراک بگذارید

از داستان‌های زندگی خود برای الهام بخشیدن به دیگران استفاده کنید. این باعث می‌شود که شما موفق و چشمگیر به نظر برسید، اما همچنین نشان می‌دهد که برای رسیدن به جایی که هستید سخت تلاش کرده‌اید.

مراقب باشید در مورد مشکلات خود شکایت نکنید و همه مسائل زندگی خود را توضیح ندهید. اشتراک‌گذاری خود را به داستان‌هایی در مورد اینکه چگونه بر مصیبت پیروز شده‌اید، محدود کنید.

صحبت‌های کوچک را تمرین کنید

این طبیعی است که با صحبت‌های کوچک مشکل داشته باشید، اما افراد کاریزماتیک می‌دانند که چگونه با هر کسی صحبت کنند. چند نکته صحبت ایجاد کنید که بتوانید برای صحبت‌های کوچک از آنها استفاده کنید. از یک آینه یا دوربین فیلمبرداری برای تماشای خود در حال ارائه این نکات صحبت استفاده کنید تا بتوانید نحوه ارائه خود را بهبود بخشید.

• برای مثال، ممکن است در مورد آب و هوا، شهرتان، تیم‌های ورزشی محبوبتان، موسیقی مورد علاقه‌تان، تعطیلات یا فصل‌ها نکاتی را برای صحبت ایجاد کنید.

از طنز برای ارتباط با دیگران استفاده کنید

می‌توانید جوک‌های خنده‌دار بگویید، داستان خنده‌داری که شنیده‌اید یا در مورد خودتان است را انتخاب کنید و تعریف کنید. این به دیگران کمک می‌کند در کنار شما احساس راحتی کنند و از بودن با شما لذت ببرند.

• هنگام استفاده از طنز زیاده‌روی نکنید. در عوض، در طول مکالمه یا سخنرانی خود، طنز را پر کنید.

• به عنوان مثال، می‌توانید یک سخنرانی را با یک شوخی باز کنید یا در یک مهمانی یک داستان خنده‌دار بگویید.

قصه گو باشید

داستان گفتن افراد را جذب می‌کند و باعث می‌شود جذاب‌تر به نظر برسید. وقتی درباره خودتان صحبت می‌کنید، این کار را از طریق داستان انجام دهید. تاریخچه شخصی خود را به اشتراک بگذارید از لحن هیجان‌انگیز، حرکات متحرک و حالات چهره جذاب برای سرگرم کردن دیگران استفاده کنید.

• شرکت در کلاس بازیگری می‌تواند به شما در بهبود توانایی‌های داستان‌سرایی کمک کند. بازیگران و افراد کاریزماتیک از همین تکنیک‌ها برای جذب مخاطب و برانگیختن احساسات استفاده می‌کنند.

می‌توانید یاد بگیرید که چگونه از انحراف صدا، لحن، حرکات، و حالات چهره برای بهبود داستان‌های خود استفاده کنید.

به جای تزلزل، پشت ایده‌های خود بایستید

به انتخاب‌های خود و آنچه برای گفتن دارید ایمان داشته باشید. به دیگران بگویید که پاسخ آن را دارید، حتی اگر کاملاً اعتماد به نفس ندارید. اگر متوجه شدید که اشتباه کرده‌اید، همیشه می‌توانید دوباره ارزیابی کنید و مسیر دیگری را در پیش بگیرید.

• حتی اگر نامطمئن باشید، اگر در مورد انتخاب‌های خود مطمئن باشید، مردم شما را کاریزماتیک‌تر می‌بینند. با استفاده از اطلاعاتی که در حال حاضر دارید بهترین تصمیم را بگیرید. اگر بعداً به این نتیجه رسیدید که اشتباه کرده‌اید، همیشه می‌توانید کار دیگری انجام دهید.

• به عنوان مثال، بگویید: «من به این طرح اعتقاد دارم» نه اینکه بگویید «این طرح می‌تواند کار کند». عبارت اول نشان می‌دهد که شما به ایده اطمینان دارید. با این حال، بیانیه دوم نشان می‌دهد که شما کاملاً مطمئن نیستید که آیا این طرح کار می‌کند یا خیر.

نسبت به چیزی که در مورد آن صحبت می‌کنید اشتیاق نشان دهید

مردم جذب افرادی می‌شوند که پرشور به نظر می‌رسند. بی خیال حرف نزنید؛ فقط ایده‌هایی را به اشتراک بگذارید که واقعاً به آنها اعتقاد دارید. از آنچه می‌گویید و انجام می‌دهید هیجان زده باشید و دیگران را دعوت کنید تا هیجان شما را به اشتراک بگذارند.

• زندگی خود را بر اساس علایق خود بسازید. این به شما کمک می‌کند که برای دیگران جذاب‌تر به نظر برسید. اگر چیزی شما را هیجان زده نمی‌کند، آن را در جمع مطرح نکنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *