چطور یک خانه‌دار خوب باشیم؟

وقتی شیشه‌ها تمیز می‌شوند آسمان قشنگ‌تر است

تمیز کردن خانه مکان بسیار شادتری را برای زندگی به شما می‌دهد و اگر همیشه خانه‌تان تمیز باشد از دعوت دوستان هراسی نخواهید داشت که این یک مزیت است! نگران نباشید: تمیز کردن خانه از هرج و مرج می‌تواند کار بزرگی باشد، اما تمیز نگه داشتن آن پس از آن کار بزرگی نخواهد بود.

پانزده دقیقه در روز را برای تمیز کردن خانه اختصاص دهید

ابتدا با قدم زدن در مناطق اصلی مثل ورودی‌ها، اتاق نشیمن، اتاق غذاخوری و آشپزخانه و جمع آوری تمام زباله‌ها شروع کنید. ظروف کثیف را به سینک ببرید تا بعداً شسته شوند. حتماً به زیر میزها و زیر لبه‌های مبلمان دیگر نگاه کنید تا مطمئن شوید که زباله‌ای باقی نمانده است.

همه «نقاط شلوغ» دارند

این نقاط، مکان‌هایی است که به نظر می‌رسد کاغذ و به هم ریختگی روی هم انباشته شده‌ است. داشتن یک سبد جذاب، یکی از راه‌های سازماندهی آن‌ها تا زمانی است که زمان لازم برای تشکیل پرونده را داشته باشید. اما مطمئن شوید که هر روز چند دقیقه برای مقابله با این نقاط وقت بگذارید!

به اطراف اتاق نشیمن نگاه کنید

نقاط شلوغ را مرتب کنید، بالش‌ها را مرتب کنید و در صورتی که پف‌شان خوابیده آنها را درست کنید، مجلات و روزنامه‌ها را کنار بگذارید یا بازیافت کنید. بعداً برای تمیز کردن زمین برمی‌گردیم!

از آنجایی که همه ما باید غذا بخوریم، منطقه بعدی که باید به آن رسیدگی کنیم باید آشپزخانه باشد

با پیشخوان شروع کنید. همه چیز را از روی پیشخوان پاک کنید و هر چیز را در جای خود مثل روی میز ناهار خوری یا در کابینت‌ها یا کشوهای مربوطه قرار دهید.

اگر دستان شما حساس است، یک جفت دستکش لاستیکی پیدا کنید. سپس گرد و غبار و هرگونه زباله‌ای را که روی پیشخوان وجود دارد با یک اسفنج مرطوب تمیز کنید. اگر لکه‌ای از محصولات غذایی وجود دارد، از شیشه پاک کن برای کمک به این امر استفاده کنید.

اگر از پیشخوان خود به عنوان تخته برش استفاده می‌کنید (که هرگز توصیه نمی‌شود) با شوینده یا شیشه‌پاک‌کن بریدگی‌های کوچک روی پیشخوان را تمیز می‌کند تا میکروب‌ها و تجمع مواد غذایی را از بین ببرد. وقتی کارتان تمام شد به دستمال دست‌تان نگاه کنید، خواهید دید که چقدر کثیف است.

اگر تخته برش ندارید، حتما یادداشت کنید که برای دفعه بعد یک تخته برش ارزان خریداری کنید. هرگز به طور مستقیم بر روی پیشخوان خود چیزی را برش ندهید! مطمئن باشید هزینه‌ی خرید یک تخته برش بسیار کمتر از ترمیم و تعمیر پیشخوان خواهد بود.

بعد به سراغ فر، صفحه اجاق گاز بروید

هر روز به ویژه بعد از آشپزی سعی کنید گاز و به ویژه صفحه گاز را حتما تمیز کنید. حتی اگر وقت ندارید در حد کشیدن یک دستمال نم‌دار این کار را انجام دهید. با این کار از تجمع کثیفی‌ها و مواد غذایی روی گاز جلوگیری می‌کنید.

مرحله‌ی بعدی در لیست یخچال است

این می‌تواند یک مرحله اضافی باشد و می‌تواند برای زمان دیگری ذخیره شود. با این حال، اکثر مردم یخچال خود را به طور منظم تمیز نمی‌کنند. این می‌تواند باعث گیرکردن تکه‌های غذایی که به سختی تمیز می‌شوند، خرده‌های پشت یخچال و زیر کشوها شود و اگر برای مدت طولانی مرتب نشوند، باعث جذب حشرات می‌شود. مواد غذایی کهنه را از یخچال بیرون بیاورید، تاریخ انقضا را بررسی کنید، قفسه‌ها را با دستمال پاک کن تمیز کنید، کشوها را بیرون بیاورید و تکه‌ها را از زیر آنها تمیز کنید. هر بار که یخچال خود را باز می‌کنید تفاوت زیادی را متوجه خواهید شد.

آنچه که واقعا لازم است را روی پیشخوان قرار دهید

وقتی که پیشخوان را تمیز و خشک کردید، ببینید که چیزهایی که قبلا روی آن بود آیا واقعا لازم اسن که روی پیشخوان باشد. بیشتر آن را در مکانی مناسب قرار دهید تا زمانی که واقعاً لازم باشد، بقیه را دوباره روی پیشخوان‌های براق قرار دهید. به جای آن یک کاسه میوه یا یک گیاه تزئینی زیبا قرار دهید.

اگر وقت دارید، گردگیری کنید

بیشتر سعی کنید ظاهر وسایل مثل صفحه‌ی تلوزیون و آینه‌ها را تمیز کنید. در کابینت‌ها را زمانی دیگر انجام دهید، اما اگر اطراف دستگیره‌ها یا محل باز و بسته کردن کابینت بد به نظر می‌رسند، همین الان آنها را تمیز کنید.

کف آشپزخانه را جارو و تمیز کنید

ما در این مرحله به دنبال کمال تمیز کردن اساسی و خیلی تمیز نیستیم. کافی است با یک جاروی دسته‌دار زباله‌هایی را که کف آشپزخانه ریخته را تمیز کنیم تا در فرصت مناسب کف آشپزخانه را با تی و دستمال نم‌دار تمیز و براق کنیم.

مرحله بعدی توالت و حمام است

یک توالت تمیز باعث می‌شود مردم در خانه شما احساس راحتی بیشتری کنند. ابتدا روشویی و جلوی آینه را تمیز کنید. چیزهایی را که مدام استفاده نمی‌کنید کنار بگذارید. حمام‌ و دستشویی‌ها معمولا بسیار کوچک هستند، حتی کمی به هم ریختگی هم جذاب نیست. با پارچه یا حوله کاغذی و با مقداری شیشه پاک کن آینه، سایر سطوح و وسایل را نیز تمیز می‌کند. این تأثیر خوبی در مهمانان ایجاد می‌کند. سپس سنگ توالت را با برس مخصوص بشویید و کف دستشویی و حمام را آب بگیرید.

به اتاق نشیمن و غذاخوری برگردید

گرد و غبار هر میز، قفسه و اقلام روی آنها را پاک کنید. این به دیگران تصور بهتری از خانه شما می‌دهد و به جلوگیری از آلرژی کمک می‌کند. اگر وسایل قابل شستشو هستند (مانند تزیینات شیشه‌ای) مدتی بعد آنها را کنار بگذارید تا آنها را بشویید و قبل از تعویض آنها اجازه دهید کاملا خشک شوند.

کشیدن جارو و تی

یکی از آخرین مراحل، جارو کردن و تمیز کردن سرامیک و جاهایی که فرش نشده است می‌باشد. اول جارو بکشید و سپس با یک تی قسمت‌های فرش نشده خانه را تمیز کنید. باز هم اگر وقت کافی ندارید می توانید کشیدن تی را برای زمانی دیگر بگذارید.

آخرین مرحله شستن لباس‌ها با لباسشویی است!

از خانه تمیزتان لذت ببرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *