چطور IQ یا ضریب هوشی‌مان را افزایش دهیم؟

هوش هیجانی

هوش

داشتن ضریب هوشی یا IQ بالا چیزی است که هر کسی دوست دارد داشته باشد. خوشبختانه روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید ضریب هوشی‌تان را بالا ببرید.

با انجام کارهایی چون تغییر در کارهای روزمره، مطالعه، حل معما و جستجوی تجربیات جدید، مغز خود را برای افزایش ضریب هوشی به چالش بکشید. مقدار زیادی پروتئین و ویتامین B دریافت کنید و به میزان کافی استراحت داشته باشید. همه این فعالیت‌ها باعث می‌شود مغز شما بیشتر تقویت شود. رژیم غذایی و نحوه زندگی نیز در این روند بسیار موثر است.

ایجاد برخی تغییرات در کارهای عادی و روزمره

کارهای روزمره خود را متفاوت انجام دهید

با تغییر در نحوه‌ی انجام کارهای روزمره که به طور خودکار انجام می‌دهید، مسیرهای جدید ایجاد کنید و مغز خود را به چالش بکشید.

اگر راست دست هستید با دست چپ مسواک بزنید. عقب عقب راه بروید. با یک زبان دیگر با خود حرف بزنید. هر کاری که می‌توانید به صورت برعکس انجام دهید، انجام دهید. انجام این کارها باعث می‌شود که مسیرها و اتصالات جدیدی در مغز ایجاد شود. از نظر مغز شما، کارهایی که هر روز به طور خودکار انجام می‌دهید، بسیار آسان است. با ایجاد تغییر در آن‌ها مغز مجبور می‌شود که مهارت را مجدداً به چالش بکشد.

مدیتیشن انجام دهید

مطالعات بیشماری نشان می‌دهد که مدیتیشن نه تنها برای سطح استرس و خلق و خو خوب است، بلکه برای بهبود عملکرد مغز نیز مفید است. نشان داده شده است که مدیتیشن خون‌رسانی به مغز، صبر، تمرکز و حافظه را بهبود می‌بخشد و کاملاً آرامش‌بخش است.

هر روز حدود ۳۰ دقیقه امتحان کنید. می‌توانید این کار را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه و ۲ تا ۳ بار در روز انجام بدهید. بهترین زمان برای انجام این کار، صبح‌ها هنگام بیدار شدن از خواب، بعد از ورزش و شب قبل از رفتن به رختخواب است.

مصرف مکمل‌ها را درنظر بگیرید

یک جایگزین بسیار امن به‌جای مصرف داروهای هوش، استفاده از مکمل‌های طبیعی است. فقط با پزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که مقدار مناسب را استفاده می‌کنید.

ورزش‌‌های ‌هوازی ‌را‌ آغاز کنید

برخی مطالعات نشان می‌دهد که تنفس با میزان دقت ارتباط مستقیم دارد. شنای زیر آب و دویدن را امتحان کنید. اگر قادر به این کار نیستید، تمرین‌های هوازی را انجام دهید. دو بار در روز و به مدت ۴۵ دقیقه، هنگام بیدار شدن و قبل از رفتن به رختخواب ورزش کنید. ترجیحاً بعد از ورزش این کار را با مدیتیشن ترکیب کنید.

این کار برای مشکل کمر شما نیز مناسب است. همچنین این کار به تناسب اندام کمک می‌کند که به نوبه خود به بهبود روحیه نیز کمک می‌کند. هرچه اندورفین‌های بیشتری در جلسات ورزش آزاد کنید مغز شما فعال‌تر می‌شود و احساس بهتری می‌کنید.

وقتی که احساس می‌کنید مغزتان نیاز به خواب دارد، بخوابید

برخی افراد ساعت ۹ صبح فکرشان بهتر کار می‌کند و برخی دیگر ساعت ۹ شب. حتی برخی افراد ساعت ۲ صبح یا هر زمان که سومین فنجان قهوه‌شان را تمام کردند. از آنجا که همه افراد با هم متفاوت هستند، پس هر وقت مغزتان نیاز به خواب داشت بخوابید. اگر شما کارتان را دیر موقع بهتر انجام می‌دهید، پس دیر بخوابید. این به معنی تنبل بودن شما نیست، بلکه به معنای عاقل بودن شماست. همچنین سعی کنید ۷ تا ۹ ساعت خواب یک سره داشته باشد. وقتی خسته هستید مغز شما نمی‌تواند عملکرد ۱۰۰درصد داشته باشد. خواب ناکافی می‌تواند مانع از رشد کامل مغز شما شود و می‌تواند منجر به بیماری‌های روحی و جسمی مختلفی شود

مهارت‌های‌تان را تقویت کنید

بیشتر مطالعه کنید

علاوه بر ژنتیک، آموزش عامل مهمی در بهبود ضریب هوشی شما است، سعی کنید علوم مثل ریاضیات و فیزیک را مطالعه کنید. دانستن علوم درک شما از جهان را افزایش می‌دهد که به نوبه خود باعث بهبود درک، واژگان، منطق و توانایی‌های مکانی و ریاضی شما می‌شود.

پازل کلمات و بازی‌های حل مسئله انجام دهید

برای جلوگیری از زوال عقل و مغز، به طور مرتب پازل و بازی کلمات انجام دهید که این به این معنی است که زمان زیادی را در اینترنت و گوشی خود بگذرانید. برخی برنامه‌های مخصوص وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را دانلود کنید.

اندازه‌گیری IQ به سادگی و راحتی نیست بلکه یک مجموعه‌ای از مساله‌هاست که توانایی شما برای درک، تشخیص و حل سریع آنها را بررسی می‌کند.

تست‌های IQ را بارها و بارها انجام دهید

مانند امتحان‌های دوره‌ی مدرسه که باید هر سال امتحان بدهید تا بتوانید آن‌ها را پاس کنید و به مقطع بعد بروید، آزمون‌های ضریب هوشی نیز به همین شکل هستند. ساختار و نوع سوال‌ها معمولاً به یک شکل هستند. بنابراین، هر چه بیشتر این آزمون‌ها را تمرین کنید، بهتر می‌شوید.

آزمون‌هایی که به صورت آنلاین وجود دارند، مانند تست‌های واقعی که توسط مراکز شغلی و روانپزشک‌ها گرفته می‌شوند، نیستند. اگر ضریب هوشی واقعی خود را می‌خواهید باید دز یک آزمون واقعی شرکت کنید.

تجربیات جدید کسب کنید

وقتی که شما هر روز کارهای تکراری را انجام می‌دهید، مغز شما به طور خودکار به انجام آن کار می‌پردازد. این کار باعث توقف محرک‌ها و ایجاد احساس راحتی در محیط اطرافش می‌شود. وقتی که یک کار جدید را تجربه می‌کنید، مغز از خواب بیدار می‌شود و برای تغییر همه چیز را درگیر می‌کند. بنابراین به جای کارهای تکراری یک کار جدید انجام دهید. مثلاً به جای گوش دادن به یک موسیقی تکراری، بازدید از موزه، نمایش یا یک مکان جدید را تجربه کنید. حتی بازدید از یک مکان جدید یا امتحان یک غذای جدید می‌تواند بسیار موثر واقع شود. شما با گسترش دانش‌تان، خود را برای گرفتن تصمیمات مهم در آینده آگاه‌تر می‌کنید. هرچه این تجربه‌ها و دانش‌ها متفاوت‌تر باشند، بهتر است.

به خودتان چیز جدیدی یاد دهید

یادگیری فعال چیزهای جدید، به یادگیری مغز شما و همچنین کمک به ارتباطات شما که پیش از این ممکن نبود، کمک فراوانی می‌کند. یادگیری مهارت‌هایی مثل بازی شطرنج، شعبده‌بازی یا هر چیزی که تاکنون امتحان نکرده‌اید، ممکن است طوری به بهبود ضریب هوشی شما کمک کند که در خواب هم نمی‌دیدید.

یادگیری یک زبان دیگر بهترین راه برای کارکردن مغز در یک مسیر جدید و ویژه است. این کار نه تنها باعث درگیر شدن بخش‌هایی از مغز می‌شود که کمتر مورد استفاده قرار می‌گرفت، بلکه با دانستن زبان جدید می‌توانید ارتباطات بیشتری با کشورهای دیگر داشته باشید.

تغییر رژیم غذایی

 

برای صبحانه مقدار زیادی پروتئین مصرف کنید

پروتئین این توانایی را دارد که تولید پیام رسان‌های عصبی مغز شما را افزایش ‌دهد و میزان نوراپی‌نفرین و دوپامین را نیز به نوبه خود افزایش دهد، که همه این‌ها باعث افزایش هوشیاری و مهارت‌های حل مسئله می‌شود. چه بهتر که اگر مصرف پروتئین برای صبحانه باشد که شما را برای داشتن یک روز پر کار آماده کند. مصرف شکر فقط برای چند ساعت به شما انرژی می‌دهد ولی بعد از آن کم کم انرژی شما از بین می‌رود و به شما احساس گرسنگی بیشتر می‌دهد.

به عنوان میان‌وعده شکلات تلخ بخورید

شکلات تلخ پر از آنتی‌اکسیدان و فلاونول است. همچنین بسیار سرشار از منیزیم، ویتامین‌های A ، B1 ، B2 ، D و E3 است. شکلات یک منبع آنتی‌اکسیدان است که به مبارزه با رادیکال‌های آزاد می‌پردازد، در نتیجه باعث می‌شود که بدن ما سالم و قوی بماند. البته مصرف زیاد شکلات هم خوب نیست. سعی کنید به اندازه‌ مصرف کنید.

ویتامین B بیشتری دریافت کنید

این ماده مغذی جریان خون را به مغز را افزایش می‌دهد. ویتامین B در سبزیجات سبز و برگ‌دار، گندم کامل، گوشت، تخم‌مرغ و پنیر یافت می‌شود. فولیک اسید، تیامین و نیاسین همگی بخشی از ساختار ویتامین B هستند. فقط مطمئن شوید که بیش از حد دریافت نمی‌کنید. در مورد میزان مناسب مصرف حتماً با پزشک مشورت کنید.

از خوردن غذاهای فرآوری‌شده و هله‌هوله خودداری کنید

بسیاری از مطالعات نشان داده که ضریب هوشی بالاتر با رژیم غذایی سالم، به‌ویژه در کودکان متناسب است. برای اینکه بتوانید از تمام توانایی مغزتان استفاده کنید، از خوردن هله‌هوله‌ها مثل کوکی‌ها و چیپس و مواد غذایی فرآوری‌شده خودداری کنید. در خانه آشپزی کنید که نه تنها به بودجه خانواده، بلکه به مغزتان نیز کمک کنید.

گیاه‌خواران، چه مردان و چه زنان، از ضریب هوشی بالاتری برخوردارند. برای داشتن IQ بیشتر یک روز بدون گوشت را در هفته تمرین کنید.

روزه‌ی متناوب را در نظر بگیرید

نشان داده شده است که روزه‌ی متناوب منجر به افزایش قدرت مغز و عملکرد بالای آن می‌شود. روزه‌ی متناوب به این شکل است که شما به مدت ۱۶ ساعت غذا نخورید. بسته به نحوه‌ی انجام آن، ممکن است به معنای محدود کردن کالری نیز باشد. شما می‌‌توانید از این روش برای مدیریت وزن خود نیز استفاده کنید. فقط اطمینان حاصل کنید که این کار برای شما ضرری نداشته باشد و به درستی انجام دهید. روزه برای همه به ویژه برای سالمندان، کودکان، مادران باردار و … مناسب نیست.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *