چگونه از رشد ناخن‌ در گوشت پا جلوگیری کنیم؟

ناخن‌های فرورفته در گوشت یک بیماری دردناک و تحریک کننده است که در آن کناره ناخن در پوست نرم انگشت پا رشد می‌کند.

فرورفتن ناخن‌های پا می‌تواند باعث ناراحتی زیادی شود، بنابراین بهتر است قبل از شروع به رشد آنها، از بروز آنها پیشگیری کنید. اطمینان حاصل کنید که ناخن‌های‌تان را درست کوتاه کنید، از پاهایتان در حین ورزش محافظت کنید و کفش‌هایی بپوشید که مناسب شما باشد. اگر ناخنی دارید که در گوشت دای‌تان رشد کرده است و باید آن را درمان کنید، سعی کنید آن را در نمک و آب اپسوم خیس کنید، خودتان آن را برش دهید و از کرم آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت استفاده کنید.

ناخن‌های خود را به درستی کوتاه کنید

ناخن‌های خود را مستقیماً کوتاه کنید

هنگامی که ناخن‌های خود را به صورت زاویه‌دار کوتاه می‌کنید، شانس بیشتری را برای فرو بردن لبه تیز در گوشت پای‌تان ایجاد می‌کنید. از ناخن‌گیری استفاده کنید که به صورت یکنواخت و مستقیم برش می‌دهد. ناخن‌گیر را به صورت عمودی نگه دارید و در حین برش آنها را موازی با انگشت پا نگه دارید. به گوشه‌های انگشتان پا توجه ویژه‌ای داشته باشید تا آنها را به صورت زاویه‌دار نبرید.

از کوتاه کردن بیش از حد ناخن‌ها خودداری کنید

شایع‌ترین علت رشد ناخن‌ها کوتاه کردن بیش از حد ناخن‌هاست. سعی کنید زیر نوک سفید ناخن خود را کوتاه نکنید. اگر پوست نرم و صورتی زیر ناخن‌های خود را در معرض دید قرار دهید، این یعنی بیش از حد کوتاه کرده‌اید.

• اگر مانیکور یا پدیکور می‌کنید، مطمئن شوید که تکنسین می‌داند که ناخن‌های شما را خیلی کوتاه نکند.

اگر ناخن‌هایتان به طور طبیعی خمیده شوند، بیشتر کوتاه کنید

اگر تعداد زیادی ناخن فرورفته روی پا دارید، ممکن است به این دلیل باشد که ناخن‌های شما به طور طبیعی به شکل خمیده رشد می‌کنند. مراقب ناخن‌های خود باشید و مطمئن شوید که بعد از کوتاه کردن ناخن‌ها در یک خط مستقیم رشد می‌کنند. اگر نیاز به اصلاح این منحنی دارید، آنها را بیشتر برش دهید.

• اگر فردی در خانواده شما سابقه رشد ناخن در داخل پا را داشته باشد، ممکن است ناخن‌های خمیده در خانواده شما وجود داشته باشد.

محافظت از انگشتان پا

کفش‌هایی بپوشید که انگشتان پای شما فشرده نشود

اگر کفش‌های شما طوری است که انگشتان پای‌تان را در جلو فشرده می‌کند، ممکن است باعث شود ناخن‌های شما با زاویه‌ رشد کنند که درنتیجه می‌تواند باعث رشد ناخن‌ها در گوشت پا شود.

اطمینان حاصل کنید که کفشی که به صورت روزانه می‌پوشید به خوبی مناسب پای شما است و پاهایتان را فشرده یا اذیت نمی‌کند. قبل از خرید یک جفت کفش جدید، پاهای خود را اندازه بگیرید، به خصوص اگر تمام روز در محل کار خود روی پا هستید.

هنگام ورزش کفش مناسب بپوشید

ورزش‌هایی مانند فوتبال که در آنها به توپ ضربه می‌زنید و رقص‌هایی مانند باله که در آن‌ها باید روی انگشتان پا بایستید، می‌تواند شانس شما را برای رشد ناخن در داخل گوشت پا افزایش دهد. هنگام ورزش کفش و جوراب مناسب بپوشید، ناخن‌های پا را مرتباً کوتاه کنید و اجازه دهید پاهایتان چند ساعت پس از انجام ورزشی که نیاز به استفاده از انگشتان پا دارد، بدون کفش استراحت کنند.

در حین کار سنگین از پاهای خود با کفش مناسب محافظت کنید

اگر هر روز برای کار روی پا هستید، انگشتان پای خود را در معرض خطر آسیب قرار می‌دهید. افتادن تجهیزات سنگین روی انگشتان پا می‌تواند به ناخن‌ها آسیب برساند و باعث رشد زاویه‌دار آنها شود و احتمال رشد ناخن در داخل پا را افزایش دهد. در طول روز چکمه‌های کاری بپوشید که پوششی سخت و محافظ برای انگشتان پا داشته باشد.

• اگر در ساختمان سازی یا نزدیک حیوانات بزرگ کار می‌کنید، ممکن است بخواهید چکمه‌های پنجه فولادی بپوشید.

از راه رفتن با پای برهنه برای جلوگیری از خمیدگی انگشتان پا خودداری کنید

خم کردن انگشتان پا می‌تواند باعث رشد ناخن‌های پا در گوشت پا شود، زیرا باعث تورم پا می‌شود. سعی کنید تا جایی که می‌توانید کفش بپوشید، حتی در داخل خانه، تا از برخورد انگشتان پا به صندلی‌ها یا پایه‌های میز خودداری کنید.

• اگر نمی‌خواهید کفش‌های کثیف خود را داخل خانه بپوشید، یک جفت دمپایی خانگی بخرید.

هر روز پاهای خود را برای وجود ناخن فرورفته چک کنید

افرادی که به دلیل دیابت گردش خون ضعیفی دارند، ممکن است نتوانند فرو رفت ناخن در پای‌شان را احساس کنند، زیرا حساسیت پای آنها پایین است. اگر مشکل گردش خون یا حساسیت در پاهای خود دارید، روزی یک بار آن‌ها را بررسی کنید تا ناخن‌های زیر گوشت پا را جستجو کنید. گرفتن زودهنگام آنها می‌تواند از درد و تحریک بیشتر جلوگیری کند.

• شما می‌توانید با جستجوی قرمزی یا سوزش در گوشه‌های ناخن، ناخن‌های روییده شده در گوشت پا را تشخیص دهید.

درمان ناخن‌های رشد شده در زیر گوشت پا

انگشتان پا را در آب گرم و نمک اپسوم خیس کنید

نمک اپسوم می‌تواند به کاهش تورم و حساسیت در اطراف ناخن پای در حال رشد کمک کند. یک سطل را با آب گرم و ۲ قاشق غذاخوری (۱۰ گرم) نمک اپسوم پر کنید. حدود ۱۰ دقیقه یا تا زمانی که پاهایتان گرم شده و پوست نرم شود، پاهایتان را در آب و نمک خیس کنید.

• نمک اپسوم را می‌توانید از اکثر فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی یا لوازم آرایشی خریداری کنید.

• نمک اپسوم برای حمام‌های تسکین دهنده نیز عالی است.

ناخن در حال رشد را به عقب ببرید

از ناخن گیر استفاده کنید تا به آرامی ناخن پا را از پوست خود جدا کنید. گوشه‌ای را که در پوست شما فرو می‌رود با قیچی‌تان برش دهید. سعی کنید آن را به صورت مستقیم برش دهید تا با رویش دوباره در داخل گوشت رشد نکند.

برای جلوگیری از عفونت از کرم آنتی بیوتیک استفاده کنید

یک کرم آنتی بیوتیک به اندازه نخود را روی ناحیه‌ای که برش داده‌اید قرار دهید. روی کرم را با باند بپوشانید و بگذارید حدود ۱ روز بماند. ناخن‌های فرو رفته به راحتی می‌توانند عفونی شوند، بنابراین مهم است که هر گونه تهدید میکروب را از بین ببرید.

• اگر گردش خون در پاهایتان ضعیف است، جلوگیری از عفونت با کرم آنتی بیوتیک بسیار مهم است.

• برای جایگزینی طبیعی برای کرم‌های آنتی بیوتیک، روغن درخت چای، روغن اکالیپتوس یا روغن نارگیل را امتحان کنید.

برای ناخن‌های فرورفته شدید یا عود کننده به متخصص پا مراجعه کنید

اگر ناخن فرورفته شما واقعا قرمز به نظر می‌رسد یا از آن چرک نشت می‌کند، ممکن است عفونی شده باشد. اگر در یک ماه بیش از ۲ ناخن فرورفته داشته‌اید، ممکن است ناخن‌های فرورفته مزمن داشته باشید. به یک متخصص پا مراجعه کنید تا ببینید چگونه می‌توانید به بهترین وجه از رشد ناخن‌های پای خود پیشگیری و آن را درمان کنید.

• در برخی موارد شدید، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید تا ناخن‌های فرو رفته خود را اصلاح کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *