چگونه با بچه ها درباره پورنوگرافی صحبت کنیم؟

حق بچه‌ها

 

چگونه با کودکان خود در مورد پورن صحبت کنیم؟

بحث در مورد پورنوگرافی با بچه‌ها به دلیل محتوای بزرگسالانه آن یک موضوع حساس است. با این حال، بسیاری از والدین و مربیان به دنبال راهکارهایی هستند تا به کودکان خود برای مواجه شدن با این محتوا آماده شوند و از آن‌ها محافظت کنند.

چگونه با فرزندان خود در مورد پورن صحبت کنیم؟

کمیسر کودکان انگلستان به والدین توصیه می کند که زودتر چنین موضوعاتی را مطرح کنند تا خطرات آینده را محدود کنند. از والدین خواسته شد که با کودکان ۹ ساله در مورد پورن آنلاین صحبت کنند.

 

هر چه زودتر بهتر است

اگر بچه شما هنوز جوان است، بهتر است با او به صورت زودهنگام درباره مسائل مربوط به جنسیت صحبت کنید. این کار به کودکشما کمک می‌کند تا او را برای مواجه شدن با مسائلی مانند پورنوگرافی آماده کنید و نیز به او درک بهتری از جنسیت و سلامت جنسی بدهید.

 

بهتر است قبل از اینکه فرزندتان یک گوشی هوشمند یا لپ تاپ دریافت کند تا برای خطرات – و مزایای – زندگی آنلاین آماده شود.

 

مناسب سن فرزند با او صحبت کنید

موسسه خیریه Childnet International می‌گوید: «به شیوه‌ای متناسب با سن، می‌توانید توضیح دهید که برخی چیزهای آنلاین وجود دارد که فقط برای بزرگسالان است و اگر آنها چیزی دیدند که آنها را نگران می‌کند، باید بیایند و به شما بگویند.

 

اجازه ندهید پورن به موضوعی تابو تبدیل شود

راهنمای کمیسر کودکان می گوید: اجازه ندهید که ناهنجاری ایجاد شود. پیام نوجوانان ۱۶ تا ۲۱ ساله: «این باید چیزی باشد که والدین درباره آن با فرزندانشان صحبت کنند».

 

معمولی باشید

سعی کنید معمولی باشید و از فرصت های روزمره برای صحبت در مورد موضوعات پیچیده استفاده کنید. احتمالاً بهتر است از «گفت‌وگوهای بزرگ» که می‌تواند برای جوانان آزاردهنده باشد، اجتناب کنید. شاید سعی کنید هنگام پیاده روی یا رانندگی، زمانی که در کنار هم هستید به جای رو در رو، صحبت کنید. اینجوری میتونه آرامش بیشتری داشته باشه.

 

به طور منظم صحبت کنید

سازمان خیریه کودکان NSPCC توصیه می کند که به طور منظم صحبت کنید. «صحبت منظم با فرزندتان بهترین ابزار برای کمک به ایمن نگه داشتن آنها در فضای آنلاین است. صحبت کردن به طور منظم و تبدیل آن به بخشی از مکالمه روزانه، مانند روزی که در مدرسه انجام می دهید، به کودک شما کمک می کند تا احساس آرامش کند. همچنین به این معنی است که وقتی آنها نگرانی دارند، به احتمال زیاد بیایند و با شما صحبت کنند.”

 

 

خنده می تواند کمک کننده باشد

راهنمای کمیسر می گوید: «جوانان ما به ما گفتند که خندیدن با والدینشان می تواند تنش را از بین ببرد و باعث شود همه احساس راحتی کنند – آنها نمی خواهند شما خیلی جدی یا ترسناک باشید.

 

فوراً دستگاه آنها را به عنوان مجازات نگیرید

اگر به فیلم های مستهجن نگاه می کنند آنها را نادیده نگیرید و فوراً دستگاه آنها را به عنوان مجازات از دست ندهید. راهنمای کمیسیون می گوید: «در مورد احساسات گیج کننده ای که ممکن است فرزندتان پس از دیدن محتوای صریح احساس کند، اطمینان حاصل کنید. به آنها اجازه دهید بدانند که کنجکاو بودن اشکالی ندارد و این یک بخش طبیعی از بزرگ شدن است. فضایی بدون قضاوت برای صحبت در مورد آن ایجاد کنید.»

 

سعی کنید بیش از حد واکنش نشان ندهید

اگر آنها به طور تصادفی یا عمدی به پورنو برخورد کردند، سعی کنید توضیح دهید که چرا تماشای محتوای بزرگسالان در سنین پایین می تواند مضر باشد. “به جای داشتن یک صحبت خوب مناسب، تنبیه نکنید.”

 

به چالش کشیدن دیدگاه‌ها

در راهنمایی کمیسر می‌گوید: برای به چالش کشیدن دیدگاه‌هایی که ممکن است از تماشای محتوای بزرگسالان ایجاد شود، آماده باشید. این پیام را تقویت کنید که جنسیت و بدن، همانطور که در بسیاری از فیلم های پورن نشان داده شده است، واقع بینانه نیستند. توضیح دهید که پورن می‌تواند چیزهایی مانند رابطه جنسی بدون توافق را «عادی» یا «خوب» جلوه دهد، اما اینطور نیست.»

 

تکالیف خود را انجام دهید

جوانان می خواهند والدینشان در مورد فناوری جدید بیاموزند. آنها همچنین می خواهند والدین در مورد خطرات دنیای آنلاین و نحوه جلوگیری از قرار گرفتن زودهنگام در معرض محتوای مضر، از جمله پورنوگرافی آنلاین، بهتر مطلع شوند.

 

در صورت نیاز به دنبال پشتیبانی از منابع دیگر باشید

والدین و مراقبان باید آماده ارائه حمایت از فرزند خود باشند، اما همچنین آماده باشند تا در صورت نیاز فرزندشان به کمک بیشتر از جمله نحوه و مکان گزارش حوادث سوء استفاده جنسی آنلاین، کمک کنند.

 

یک محیط خانه امن و قابل اعتماد ایجاد کنید

جوانانی که برای راهنمای کمیسر کودکان مورد بررسی قرار گرفتند، گفتند که می‌خواهند چیزهایی را با والدین خود در میان بگذارند، اما همیشه احساس نمی‌کنند که می‌توانند. به فرزندتان کمک کنید تا در مورد برنامه‌هایی که در آن استفاده می‌کند و آنچه آنلاین تجربه می‌کند، راحت صحبت کند.»

 

استفاده از زبان ساده و مفهومی

با بچه‌ها درباره پورنوگرافی صحبت کردن باید با استفاده از زبان ساده و مفهومی باشد. بچه‌ها باید بتوانند از گفته‌های شما درک کنند و بتوانند به سوالات خود پاسخ دهند.

 

 

بیان خطرات پورنوگرافی

باید به بچه‌ها توضیح داد که پورنوگرافی چه خطراتی دارد و چگونه زندگی آسودمند را تحت تأثیر قرار می‌دهد. خطراتی مانند افزایش خشونت، افزایش تبعیض جنسی، افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های جنسی و از بین رفتن اعتماد به نفس و خودشناسی می‌تواند به بچه‌ها توضیح داده شود.

 

توضیح دادن به بچه‌ها که پورنوگرافی واقعیت نیست

بچه‌ها باید درک کنند که پورنوگرافی دنیای واقعی نیست و به هیچ وجه با زندگی واقعی آن‌ها مرتبط نیست. باید به آن‌ها توضیح داد که فیلم‌های پورنوگرافی از فیلم‌هایی است که بازیگرها و کارگردانان حرفه‌ای ساخته شده‌اند و نمایش آن‌ها با زندگی واقعی بسیار متفاوت است.

 

توصیه به استفاده از اینترنت با احتیاط

باید به بچه‌ها توصیه داد که از اینترنت با احتیاط استفاده کنند و از ورود به سایت‌هایی که حاوی محتوای پورنوگرافی هستند، پرهیز کنند. باید آن‌ها را آموزش داد که چگونه به دنبال محتوای مناسب و امن بگردند.

 

پاسخ به سوالات بچه‌ها

باید آماده پاسخ به سوالاتی باشید که بچه‌ها ممکن است درباره پورنوگرافی بپرسند. با این کار، می‌توانید به بچه‌ها کمک کنید تا مفهوم مسائل جنسی را بهتر درک کنند و از اطلاعات اشتباه و ناقص در مورد پورنوگرافی جلوگیری کنید.

 

بودن باز و صادقانه

باید با بچه‌ها باز و صادقانه باشید و به آن‌ها نشان دهید که همیشه آماده پاسخ به سوالاتشان هستید. این کار می‌تواند به ایجاد یک رابطه خوب و اعتماد بین شما و بچه‌ها کمک کند و از اینکه آن‌ها به دنبال پاسخ به سوالاتشان در محیط‌هایی خطرناک مانند اینترنت باشند، جلوگیری کند.

 

در نهایت،بهترین راه برای صحبت با بچه‌ها درباره پورنوگرافی، آموزش آن‌ها درباره جنسیت و سلامت جنسی است. با این کار، آن‌ها بهتر خواهند توانست با مسائلی مانند پورنوگرافی مقابله کنند و از اینکه به دنبال پاسخ به سوالاتشان در محیط‌هایی خطرناک مانند اینترنت باشند، جلوگیری کنند. همچنین، باید به بچه‌ها نشان داد که همیشه آماده پاسخ به سوالاتشان هستید و با آن‌ها باز و صادقانه صحبت کنید. در نهایت، این موضوع یک مسئله حساس است و باید با احتیاط و سادگی به آن پرداخته شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *