چگونه با یک تغییردر طرز فکر خود به انسانی ثروتمند و موفق تبدیل شوید؟

چگونه ثروتمند شویم؟

ثروت

بگذار یک سوال مهم ازت بپرسم: هنوز هم باور داری که شرایط بیرونی مثل جامعه ، دولت، کشوری که توش هستی و دیگران زندگی تو را می سازند؟

هنوزم بر این باوری که طرز فکر و انتخاب هایی که در زندگی خودت می کنی، هیچ تاثیری در موفقیت ها و شکست های تو ندارند؟ آن‌ها عامل تعیین کننده موفقیت یا شکست تو تو زندگیت هستند؟

 

در این که شرایط زندگی الآن تو اینجوری هست هیچ شکی نیست. اما آیا باور داری که در همین شرایط تو می توانی تصمیمات متفاوتی بگیری و این تصمیمات شرایط فعلی تو را تغییر می دهند؟ قبول داری که شرایط فعلی تو نتیجه انتخاب های گذشته خودت بوده است؟

تحقیقات خانم کارل دوک

اگر این گونه فکر می‌کنی، می‌خواهم تو را با نتیجه یک بررسی جالب آشنا کنم! خانم پروفسور کارل‎دوک استاد روانشناسی دانشگاه استنفورد، تحقیقات جالبی انجام داده است.

 

خانم کارل دوک طرز فکر افراد را به دو دسته کلی تقسیم بندی می کند. وی شرح می دهد که چگونه داشتن یکی از این دو نوع باعث موفقیت یا شکست افراد می شود.

طرز فکر ثابت (Fixed mindset)

افرادی که چنین طرز فکری دارند، زندگی و رویداد های آن را صرفا بر اساس شرایط بیرونی می دانند. آن‌ها باور دارند که فقط شرایط تعیین کننده روند زندگی آن‎ها است.

این افراد ناخودآگاه در برابر مشکلات سریعا تسلیم می شوند و هر آن چه که هست را قبول می کنند. آن ها می پذیرند که هر چه هست دست سرنوشت است و توانایی تغییر آن را ندارد. اگر به آن ها به طوری موثر بگویی: کند ذهن هستید و نمی توانید این درس را خوب یاد بگیرید؛ می پذیرند که واقعا کند ذهن هستند و هرگز نمی توانند در یاد گیری این درس موفق شوند!

طرز فکر آلفرد بینه

آن‌‌‌ها اگر هم کاری بتوانند انجام دهند بهونه های مختلفی می آورند: دیگر از ما گذشته و سن سالمان بالاست، شرایط بد است و نمی توانیم کاری انجام دهیم، شاید استعداد نداریم و…

همانطور که خانم کارل دوک در کتاب طرز فکر خود بیان می کند:

دیدگاهی که برای خود انتخاب می کنید به شدت بر روشی که زندگی خود را با آن پیش می برید موثر است. تعیین کننده است که آیا می توانید به آن فردی که آرزویش را دارید و آنچه که فکر می کنید لایق آن هستید دست یابید؟

بررسی دانشجویان در هنگ کنگ

خانم کارل دوک در دانشگاه بین المللی هنگ کنگ آزمایش جالبی انجام داد. ابتدا با بررسی یه عده از دانشجویان تازه وارد را که به زبان انگلیسی مسلط نبودند؛ آن ها در دو دسته دسته بندی کرد.

بعد از آن ها برای تمایل به رفتن به کلاس های آموزش زبان انگلیسی سوال شد. افرادی که طرز فکر ثابتی داشتند به ندرت تمایلی برای یاد گیری زبان انگلیسی داشتند و احساس می کردند؛ نمی توانند در این دانشگاه زیاد موفق شوند. اما افرادی که طرز فکر رشد داشتند به شدت تمایل زیادی برای شرکت در کلاس های آموزش زبان نشان دادند.

این افراد اگر توانایی نداشته باشند می پذیرند که ندارند و شکست خورده خواهند بود. این افراد به سختی باور می کنند که با آموزش توانایی های بسیاری می توانند به دست آورند.

طرز فکر رشد (Growth mindset)

این افراد در مواجعه با مشکلات می‌گویند: ما هنوز راه حل آن را نمی‌دانیم اما می‌توانیم بعد از یاد گرفتن، آن را حل کنیم. آن ها ممکن است ضعیف باشند و مشکلات زیادی داشته باشند. اما می‌دانند که برای حل آن ها باید آموزش ببیند و تلاش کنند. به نظرت شخصی که باور ندارد می توان با یادگیری و تلاش مشکلات را حل کرد؛ چطور ممکن است این فرد موفق بشود؟

طرز فکر بیل گیتس: نمی دانم را به هنوز نمی دانم تغییر دهید

” نمی دانم” را به “هنوز نمی دانم” تغییر دهید

تو جز کدام یک هستی؟

اگر در روابط عاطفیت شکست خوردی و فکر می کنی نمی توانی موفقی بشی؛ تو در این زمینه تفکری ثابت داری! در صورتی که مهارت های ارتباطی با جنس مخالف به راحتی قابل آموختن و یادگیری است. اگر اوضاع مالی خوبی نداری و دلیل آن را شرایط جامعه و اقتصاد کشور می دانی و هیچ تلاشی برای بهتر شدن وضع مالی خودت انجام ندادی؛ تو در این زمینه طرز فکر ثابت داری!

بدهی است که کسی برای بهتر شدن زندگی خودش تلاشی نمی کند؛ قطعا شکست خواهد خورد. حتی خداوند هم به او کمکی نخواهد کرد. کجا دیدی خدا به آدمی تنبل کمک کرده باشه؟ اگر تلاش کنی احتمالا موفق خواهی شد و اگر تلاش نکنی، قطعا شکست خواهی خورد!

آلبرت انشتین: مشکلاتی را که با همان طرز فکر ایجاد شده اند؛ نمی توان با همان طرز فکر تغییر داد.

امیدوارم جز دسته اول نباشی. این افراد اگر در تربیت فرزند خود موفق نیستند، فکر می کنند وضعیت همین است و همینطور پیش خواهد رفت. اگر در زندگی با همسر خود مشکل دارند؛ به جای تلاش برای یادگیری و حل این مشکل، برای همیشه با او می جنگند و این کشمکش ادامه خواهد داشت. این گروه در بهترین حالت افرادی قربانی و بی تاثیر در جامعه هستند.

طرز فکر خودت را تغییر بده، آن هم زندگی تو را تغییر خواهد داد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *