چگونه خود را دوست داشته باشیم؟

چگونه خود را دوست داشته باشیم؟

بسیاری از انسان ها حس خوبی نسبت به خود ندارند در صورتی که یکی از شروط اساسی موفقیت و خوشبختی این است که به خودمان عشق بورزیم، احترام بگذاریم و خودمان را دوست داشته باشیم. آیا وقتی در آینه نگاه می کنید چه احساسی نسبت به خود دارید؟ و سوال اساسی این است که چگونه می توان این حس را نسبت به عشق و احساسی سرشار از عزت و احترام تبدیل کرد؟ این معنای عزت نفس است.
به نکات و تکنیک های زیر توجه کنید:
۱ـ به ویژگی های مثبت خود بها دهید. همه انسان ها هم دارای ویژگی های منفی هستند و هم مثبت. اما لازم است که ویژگی های مثبت و منفی خود را شناسایی کنید و آنها را کنار هم بگذارید. اینگونه خواهید دید تا کنون تنها ویژگی های منفی خود را می دیدید و این ویژگی ها برای شما پر رنگ شده بود اما الان با دیدن ویژگی های مثبت خود احساس بهتری نسبت به خود پیدا خواهید کرد.
۲ـ وقتی به ویژگی های منفی خود فکر می کنید به این موضوع فکر کنید که همه افراد دارای ویژگی های منفی هستند و هیچ انسانی وجود ندارد که بدون عیب و ایراد باشد.
۳ـ خودگویی مثبت داشته باشید. به خود مثبت حرف بزنید. ذهن خود را سرشار از افکار مثبت کنید.
۴ـ به انسان بودن خود توجه کنید. چه دلیلی برای دوست داشتن خودتان بهتر از اینکه شما «انسان» هستید و انسان منحصر به فردی هستید؟
۵ـ خود را به هیچ وجه با دیگران مقایسه نکنید. دیگران همیشه سعی می کنند ظاهر خود را در مقابل شما حفظ کنند و عیوب خود را پنهان کنند.
۶ـ با افرادی معاشرت کنید که باعث می شوند حس خوبی نسبت به خود داشته باشید.
۷ـ سعی کنید دوست داشتن خود را وابسته به شغل، دوستان و حتی توانایی خود ندانید و خود را بدون قید و شرط دوست بدارید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *