چگونه خود واقعی مان باشیم؟

یادگیری اینکه چگونه خود واقعیمان باشیم، بخش مهمی از ایجاد یک زندگی معنادار و روابط واقعی است. اصالت زمانی اتفاق می افتد که کلمات، اعمال و رفتار ما به طور مداوم با هویت اصلی‌مان مطابقت داشته باشد.

اما بسیاری از مردم با ابراز صریح خود، نشان دادن اینکه چه کسی هستند و دانستن آنچه از زندگی می‌خواهند، مشکل دارند.

راه‌های مشخص و قابل اجرا برای شروع پیدا کردن و بیان کامل‌تر خود واقعی‌تان وجود دارد.

در مورد مزایای شگفت‌انگیزی که با پذیرش اصالت خود می‌توانید کسب کنید هم صحبت خواهیم کرد. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

اصیل بودن به چه معناست؟

اصالت یعنی داشتن آگاهی دقیق از اینکه چه کسی هستید و از چه چیزی دفاع می کنید و بعد از شناخت خود صادقانه و به طور مداوم خود را به جهان ابراز کنید.

اصالت یعنی:

نظرات خود را صادقانه و به روشی سالم بیان کنید
تصمیماتی بگیرید که با ارزش ها و باورهای شما همسو باشد
به دنبال علایقتان بروید
گوش دادن به صدای درونی که شما را به جلو هدایت می کند
انتقادپذیر باشید
حد و مرز تعیین کنید و از موقعیت های سمی دور شوید
در سطحی عمیق تر، اصالت مسیر رو به جلو را برای زندگی مورد نظر شما روشن می کند.

 

هنگامی که آنچه برای شما اهمیت دارد را می شناسید، تصمیماتی می گیرید که با هویت و ارزش های اصلی شما همسو باشد. سپس شروع به ساختن زندگی می کنید که برای شما معنا و شادی به ارمغان می آورد. با این کار، اطرافیان خود را تشویق می کنید که آنها هم همین کار را انجام دهند.

به طرز متناقضی، ترس از طرد شدن اغلب افراد را از بیان خود واقعی خود باز می دارد. آنها یک “نقاب” می گذارند و رفتار خود را تغییر می دهند تا با دیگران سازگار شوند. وقتی نقاب به چهره می زنید و چیزی را نشان می دهید که نیستید، احساس انزوا و تنهایی می‌کنید. احساس گناه، شرمساری و عزت نفس پایین نتیجه زمانی است که با خودتان صادق نیستید.

آن وقت است که باید به درون خود نگاه کنید و از خود بپرسید: “اصیل بودن برای من چه معنایی دارد؟”

۷ راهکار موثر برای پیدا کردن و نشان دادن خود واقعی مان

مسیر ایجاد زندگی‌ای که می خواهید، با دانستن اینکه چه کسی هستید شروع می شود. اگر این نکات را دنبال کنید تا خود واقعی خود را پیدا کنید، مسیر روشنی در پیش خواهید داشت.

از خودتان بپرسید که چه زمانی احساس اصالت واقعی می کنید؟

پرسیدن چند سوال مستقیم از خود می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که چه کسی هستید. وقتی در مورد ارزش ها و باورهایتان با خودتان روراست باشید، تصمیم گیری در راستای خود واقعی‌تان آسان تر خواهد شد.

کدام نوع از افراد، فعالیت‌ها یا موقعیت‌ها بیشتر به شما احساس زنده بودن می‌دهند؟

آیا افراد یا بخش هایی از زندگی شما وجود دارند که باعث می شوند احساس ناراحتی یا عصبانیت کنید؟

سپس یک قدم بیشتر بردارید. در موقعیت‌هایی که احساس بدی نسبت به آن دارید، چه اتفاقی می‌افتد؟ بنویس:

در این موقعیت با چه کسی هستید؟
در این موقعیت چه احساساتی به وجود می آید؟
این تجربیات چه از نظر احساسی یا جسمی برای شما چه هزینه‌ای دارد؟
در موقعیت هایی که احساس می کنید واقعی هستید، چه اتفاقی می افتد؟

در این موقعیت با چه کسی هستید؟
در این موقعیت چه فعالیت هایی دخیل است؟
احساسات مثبت یا پیامدهای این تجربیات چیست؟
از این فعالیت به تنهایی، به خوبی متوجه خواهید شد که چه چیزی باید تغییر کند.

شما باید آن دسته از افراد و فعالیت هایی را که برای شما شادی می آورند، اولویت بندی کنید. متناوبا، اگر می خواهید زندگی واقعی تری داشته باشید، ممکن است لازم باشد از آن روابط ناسالم و موقعیت های سمی دور شوید.

حضور داشته باشید

توانایی حضور در کنار خود، بدون توجه به آنچه در اطراف شما می گذرد، برای احساس واقعی بودن و اصالت ضروری است. اگر همیشه حواس‌تان به حرف‌های ذهنی یا واکنش به موقعیت‌های بیرونی پرت است، یعنی اینکه از وضعیت خود آگاه نیستید.

به درون خودتان تمرکز کنید. وقتی متوجه شدید که چگونه ظاهر می‌شوید، آیا مورد تأیید قرار می‌گیرید یا در مرحله بعد چه کاری باید انجام دهید، به درون خود تمرکز کنید. به ارزش های خود فکر کنید.

تمرین مکثی برای نفس کشیدن و استراحت کردن داشته باشید. این امر ذهن آگاهی شما را تقویت می کند و به شما کمک می کند متوجه شوید که چه زمانی از خود واقعی تان دور می شوید.

با آگاهی، فرصت‌هایی برای ابراز کامل‌تر خود و انجام اقداماتی که احساس می‌کنید با نسخه واقعی‌تر شما مطابقت دارند، پیدا می‌کنید.

سیستم حمایت اجتماعی خود را بسازید

باربارا دی آنجلیس می گوید: “اگر می‌خواهیم خودمان را کشف کنیم و خود واقعی مان باشیم، باید شجاعت نه گفتن به موقع را پیدا کنیم.”

اگر می خواهید زندگی واقعی داشته باشید، باید اطراف خود را با افراد معتبر احاطه کنید. این بدان معناست که عمدا وقت و توجه خود را به افرادی اختصاص دهید که نه تنها با شما صادق هستند، بلکه از شما در این مسیر حمایت می کنند.

هر از چندگاهی از حلقه اجتماعی خود فهرستی تهیه کنید و اطرافتان را با افراد حامی که باعث پیشرفت شما هستند، احاطه کنید.

نحوه ایجاد یک سیستم حمایت اجتماعی:

جوامع، گروه ها یا افرادی را در زندگی خود پیدا کنید که ارزش های همسو با شما داشته باشند. با آنها وقت بگذرانید و در کنار آنها باشید.
اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که رویاهای بزرگ شما را تشویق می کنند.
از مخالفان همیشگی دور شوید
با یک مربی یا مشاور، که می تواند به شما کمک کند تا در مسیر خودیابی خود حرکت کنید، ارتباط برقرار کنید.
هر از گاهی به روابط خود رسیدگی کنید.
حقیقت خود را با قاطعیت بگویید

بهبود نحوه برقراری ارتباط می تواند تأثیر زیادی در زندگی واقعی شما داشته باشد. همیشه آنچه ما می خواهیم بگوییم اغلب در نحوه بیان آن گم می شود.

طبق تحقیقات انجام شده، از هر ۱۰ مکالمه، ۹ مکالمه نتیجه ای که می خواهیم را ندارند. طرف مقابل نیت ما را درک نمی کند و در نتیجه باعث ایجاد ارتباط نادرست، درگیری و سردرگمی می شود.

برخی افراد تمایل دارند که ارتباط منفعل داشته باشند و از به اشتراک گذاشتن نظرات خودداری کنند. برخی دیگر به شدت بر مکالمات تسلط دارند و نمی توانند به خوبی گوش بدهند.

ابزار لازم برای برقراری ارتباط قاطعانه:

بیان صادقانه نیازهای خود
گوش دادن به دیگران هنگام صحبت کردن
حفظ ارتباط چشمی در طول مکالمه
توانایی نه گفتن

تمرین یک سبک ارتباطی قاطعانه، گفتگوی باز و صادقانه را تضمین می کند و در عین حال نیازهای دیگران را نیز در نظر می گیرد. این مکالمات تعادل برقرار می شود به گونه ای که در آن هر دو نفر فرصت صحبت کردن دارند.

هر روز در جهت رسیدن به اصالت و رسیدن به خود واقعی گام های بیشتری بردارید

اصالت می تواند مانند یک مفهوم بزرگ و انتزاعی به نظر برسد. اما وقتی واقعاً به آن نگاه می کنید، به کارهای روزمره شما برمی گردد. زیرا این لحظه های به ظاهر کوچک، چیزهایی که می گویید، تصمیماتتان و اعمالتان هستند که به شخصیت شما تبدیل می شوند. تحقق یک زندگی اصیل با برنامه ریزی روزانه شروع می شود.

برنامه ریزی روزانه

اگر زمان شما تحت سلطه اولویت های دیگران باشید، مطمئناً احساس خواهید کرد که خود واقعی تان نیستید. زمانی را برای تصمیم گیری در مورد اولویت های روز بعد خود اختصاص دهید: فعالیت هایی که باید انجام بدهید، ورزش، خواب کافی.

هر روز زمانی را برای برداشتن یک قدم کوچک رو به جلو در راستای اهداف شخصی خود در نظر بگیرید. این می تواند به سادگی ِ صرف چند دقیقه برای تحقیق در مورد تغییر شغل یا انجام یک هنر یا ورزشی باشد که شما را شاد می کند.

به این کارهای کوچک متعهد شوید. با دیدن تغییرات شگفت زده خواهید شد.

برای به دست آوردن چشم انداز یک قدم به عقب بردارید

وقتی خود را در تنگنا می‌بینید، منطقی است که تمام نیروی مغز خود را برای ارائه راه‌حل به کار ببرید. اما گاهی اوقات این رویکرد نمی تواند شما را به جایی برساند، و فقط به چرخه ای از تفکر بیش از حد منجر می شود.

وقتی بیش از حد بر روی یک مشکل تمرکز می کنید، کنترل اوضاع از دستتان خارج خواهد شد. گاهی اوقات لازم است یک قدم به عقب برگردید تا چشم انداز بزرگ‌تری را ببینید. ممکن است لازم باشد برای انجام یک کار سرگرم کننده، یک روز یا یک هفته استراحت کنید.

تأثیرات درونی را در مقابل تاثیرات خارجی بشناسید

شناخت چگونگی خود واقعی بودن، به شما کمک می کند تا تفاوت انگیزه های درونی و تأثیرات بیرونی را درک کنید.

محرک های درونی: محرک های درونی انگیزه ها و خواسته هایی هستند که از اعماق درون می آیند. من در مورد رویاهای قلبی صحبت می کنم که شما را وادار می کنند تا انسان بهتری شوید و اهداف خود را دنبال کنید.

محرک های بیرونی: انگیزه‌های بیرونی به تصمیماتی اشاره دارند که بر اساس عوامل بیرونی می‌گیرید، مانند پول، موقعیت، شناخت یا انتظارات از افراد دیگر.

وقتی برای تمایز بین محرک های داخلی و خارجی وقت بگذارید، می توانید با وضوح بیشتری تصمیم بگیرید. از خودتان بپرسید:

آیا از سوی افراد دیگر برای برداشتن این گام تحت فشار هستم؟ اگر چنین است، توسط چه کسی؟
با این هدف می خواهم چه کاری انجام دهم؟
آیا حاضرم با وجود موانع دشوار بجنگم تا این اتفاق بیفتد؟
آیا این واقعاً همان چیزی است که من می خواهم؟
به پاسخ قلبی تان در جواب هر کدام از این سوالات دقت کنید. اطلاعات جالبی کسب خواهید کرد.

آیا خود واقعی بودن، شما را شادتر می کند؟

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۸ در مجله روان‌شناسی مشاوره منتشر شد، نشان داد که افرادی که خود واقعی شان هستند، احساس شادی بیشتری می‌کنند و عزت نفس بالاتری دارند.

یک مطالعه در سال ۱۹۹۷ از مجله شخصیت و روانشناسی اجتماعی نشان داد که نشان دادن خود واقعی باعث رضایت بیشتر و سطوح استرس پایین تر در یک نقش خاص، به عنوان یک دوست، کارمند یا دانش آموز می شود.

تحقیقات سال ۲۰۰۶ از مجله روانشناسی مشاوره نشان می دهد که اصالت باعث افزایش رضایت در روابط عاشقانه می شود.

وقتی کشف کنید که چگونه خود واقعی‌تان باشید، در جریان درست زندگی خواهید کرد. پایبندی مداوم به ارزش های اصلی خود به اعتماد به نفس منجر می شود. در این شرایط به خودتان اعتماد دارید و می دانید که می توانید هنگام دنبال کردن اهدافتان بر موانع غلبه کنید.

وقتی یاد می گیرید که خود واقعی‌تان باشید، روابط واقعی نیز ایجاد می کنید. شما خود را صادقانه بیان می کنید، و بنابراین، افراد همفکری را جذب می کنید که از شما حمایت می کنند، همان چیزی است که واقعاً هستید.

مردم اغلب تمایلی به نشان دادن خود واقعی شان ندارند. زیرا معتقدند این نقاب، همان چیزی است که دیگران می خواهند ببینند. آنها رفتار خود را برای مطابقت با یک موقعیت خاص تغییر می دهند. روانشناسان به این رفتار خود نظارتی می گویند.

و اما سخن پایانی…
وقتی خود واقعی تان باشید، در نهایت از قلب خود پیروی می کنید و خود را در مکان ها و موقعیت ها و گفتگوهایی قرار می دهید که دوست دارید و از آنها لذت می برید. با افرادی ملاقات می کنید که دوست دارید با آنها صحبت کنید. به جاهایی می روید که رویاهایشان را دیده اید. در یک کلام، احساس رضایت می کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *