چگونه عوارض جانبی آسپیرین را کاهش دهیم؟

قرص سر درد

قرص

اخیراً مقاله‌ای در مجله‌ی The Lancet منتشر شده است که در آن محققین دانشگاه ناتینگهام انگلستان ادعا کرده‌اند مصرف دوره‌ی کوتاهی آنتی‌بیوتیک می‌تواند خطر خونریزی شکمی ناشی از مصرف بلند مدت آسپیرین را کاهش دهد.

معمولاً آسپیرین برای جلوگیری از حمله‌های قلبی، سکته و حتی برخی از سرطان‌ها تجویز می‌شود، ولی مصرف آن نگرانی بُروز خونریزی داخلی را نیز در پی دارد. محققین امیدوارند این مطالعه‌ی جدید کمک کند تا ایمنی استفاده از آسپیرین افزایش پیدا کند.

دوز خیلی کم آسپیرین برای کسانی که خطر بالای حمله قلبی یا سکته دارند بسیار مفید است، ولی مصرف آن در تعداد بسیار کمی از بیماران خونریزی دستگاه گوارشی را در پی داشته است. در حقیقت آسپیرین با رقیق کردن خون باعث بُروز خونریزی می‌شود. زخم ایجاد شده در دستگاه گوارش توسط نوع خاصی باکتری‌ که «هلیکوباکتر پیلوری» نام دارد، ایجاد می‌شود. محققین این نظریه را مطرح کردند که شاید مصرف آنتی‌بیوتیک بتواند با از بین بردن این باکتری، خطر خونریزی در کسانی که آسپیرین مصرف می‌کنند را کاهش دهد.

محققین برای انجام این مطالعه، از ۱۸۸،۸۷۵ نفر خواستند که در مطالعه شرکت کنند و در نهایت ۳۰،۱۶۶ نفر را تحت بررسی قرار دادند. کسانی که طی بررسی‌های انجام شده وجود هلیکوباکتر پیلوری در بدن آن‌ها مثبت بود، به عنوان افراد نمونه انتخاب کردند. به تعدادی از منتخبین دوره‌ی کوتاهی آنتی‌بیوتیک داده شد و به بقیه‌ی آن‌ها دارونما داده شد. این افراد به مدت ۷ سال تحت نظر بودند.

در دو و نیم سال اول از بین کسانی که آنتی‌بیوتیک مصرف کرده بودند، تنها ۶ نفر به خاطر خونریزی شکمی به بیمارستان فرستاده شدند؛ در صورتی که از بین کسانی که دارونما مصرف کرده بودند، ۱۷ نفر به دلیل بروز خونریزی شکمی به بیمارستان اعزام شدند. اولین نفری که دارونما مصرف کرده بود، تنها ۶ روز پس از شروع مطالعه دچار خونریزی شد؛ در صورتی که اولین نفری که آنتی‌بیوتیک مصرف کرده بود، ۵۲۵ روز پس از مصرف آنتی‌بیوتیک دچار خونریزی شد. به این معنی که تا ۵۲۵ روز از بین کسانی که آنتی‌بیوتیک مصرف کرده بودند، هیچ کس دچار خونریزی نشد.

بررسی‌ها نشان داده است که در بازه‌ی زمانی بلند مدت اثر آنتی‌بیوتیک کم می‌شود؛ ولی باز هم این افراد به نسبت دیگر افراد کمتر دچار خونریزی می‌شوند.

باید در نظر داشت که خطر بروز خونریزی برای کسانی که مداوم آسپیرین مصرف می‌کنند، به صورت معمول کم است و نیاز به نگرانی ندارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *