کابل های هوشمند قبل از وقوع نقص در خود، می توانند آن را پیش بینی کنند

در حین نمایشگاه هانوفر ۲۰۱۶ دو شرکت آلمانی Leuze Electronic و Murrelektronik از پروژه مشترکی پرده برداشتند که با همکاری شرکت فرانسوی Nexans توسعه داده شده است. شرکت Leuze Electronic یک تولید کننده سنسور است و Murrelektronik در زمینه تولید کانکتور و اینترفیس های صنعتی فعالیت دارد و ترکیب این دو کمپانی با شرکت معتبر تولید کننده کابل یعنی Nexans می تواند منجر به عرضه محصولی انقلابی در آینده نزدیک گردد. پروژه مشترک این سه کمپانی SmartCore نام گذاری شده است و درحقیقت یک کابل هوشمند است که میتواند وضعیت نامناسب کابل را به سرعت تشخیص داده و به کاربران هشداری مبنی بر تعویض کابل قبل از وقوع مشکل بدهد.

کابل های SmartCore شامل یک رشته سیم اضافی هستند که در هنگام قریب الوقوع بودن مشکلات احتمالی همچون loose contact یا core break می توانند یک سیگنال را تریگر کنند. این سیگنال زمانی تولید میشود که کابل به ۸۰ الی ۸۵ درصد حداکثر طول عمر خود رسیده باشد. چنین امکانی کاربر را قادر می سازد که در برنامه دوره ای تعمیرات نگهداری خود، زمانی را برای تعویض کابل مشکل دار در نظر بگیرد و در نتیجه در حین کار دچار غافلگیری نشود و از توقف خط تولید در طی ساعات کار جلوگیری کند.

کابل های هوشمند

بر اساس تکنیک اندازه گیری استفاده شده در کابل، سیستم میتواند سایر خطرات احتمالی مثل افزایش دمای کابل (over-heating) ، بیش از تحت فشار قرار گرفتن (over-tightening) کشیده شدن بیش از حد (over-expansion)، پیچش بیش از حد (over-rotation) ، گره خوردگی و یا له شدگی کابل مطلع گردد.
انتظار میرود از این فناوری برای حل مشکلات نقص کابل در فرآیندهای حرکت و خمش پیوسته مثل فرآیندهای استفاده شده در سیستم های رباتیک و یا کریر های زنجیره ای (Energy Chain Cable Carriers) بهره برداری شود.
همچنین فناوری SmartCable را می توان جهت هشدار مشکلات قریب الوقوع در کابل سنسور ها استفاده کرد. شرکت Murrelectronic در بسیاری از تجهیزات جمع آوری سیگنال تولیدی خود (I/O modules) یک ورودی عیب یابی (diagnostics input) در نظر گرفته است که قابلیت دریافت سیگنال های هشدار تولید شده توسط کابل های اسمارت را دارند.

منبع : murrelektronik.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *