کاهش فشار خون با مصرف حبوبات و فرآورده‌های لبنی کم‌چرب

کاهش فشار خون

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه همدان با اشاره به نقش عنصر کلسیم در کاهش فشار خون گفت: انواع غلات سبوس‌دار، حبوبات، شیر و فرآورده‌های لبنی کم‌چرب دارای کلسیم هستند و می‌توانند باعث کاهش فشار خون شوند.

 محمد کاظم زاده با اشاره به آمار بالای مبتلایان به فشار خون بالا در ایرانی‌ها به ضرورت آگاهی از تغذیه سالم تأکید کرد و گفت: با تصمیم به کاهش مصرف نمک، مصرف اندک غذاهای شور از جمله گوشت نمک سود شده، کنسروها، همبرگر، سوسیس و کالباس، سبزی‌های کنسرو شده، خیار شور، ماهی‌های شور و دودی، ترشی‌ها و آجیل شور ضروری است.

وی به محدود کردن استفاده از نمک برای پخت غذا و همچنین برای سفره غذا اشاره کرد و افزود: تا جایی که امکان دارد از نمکدان هنگام صرف غذا و سر سفره استفاده نشود.

کاظم‌زاده با تاکید بر گنجاندن میوه‌ها، سبزی‌ها، حبوبات و غلات در برنامه غذایی روزانه اظهار کرد: با توجه به نقش پتاسیم در پیشگیری و درمان پرفشاری خون از میوه‌هایی نظیر زردآلو، گوجه فرنگی، هندوانه، موز، سیب زمینی، آب پرتقال و گریپ فروت که منابع خوبی از پتاسیم هستند، استفاده کنید و مصرف سبزی‌های حاوی سدیم بالا شامل اسفناج، کرفس، ریواس و شلغم در افراد مبتلا به فشارخون بالا کاهش یابد.

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه همدان با اشاره به نقش دو عنصر کلسیم در کاهش فشار خون و منیزیم موثر در افزایش قطر عروق گفت: انواع غلات سبوس دار، سبزی با برگ سبز تیره، حبوبات، مغزها و نان منبع منیزیم، شیر و فرآورده‌های لبنی کم چرب دارای کلسیم هستند.

کاظم‌زاده به مصرف سبزی‌ها و میوه‌ها در غذای اصلی و میان وعده‌ها توصیه کرد و افزود: مصرف روغن‌هایی با منبع حیوانی از جمله پیه، کره و روغن های جامد باید کاهش یابد و روغن‌های گیاهی مانند ذرت و آفتاب‌گردان جایگزین آنها شود.

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه با تأکید بر مصرف منظم ماهی در برنامه غذایی گفت: مصرف مواد غذایی حاوی اسید چرب اشباع و کلسترول شامل گوشت قرمز، لبنیات پر چرب، زرده تخم‌مرغ، چربی‌های حیوانی، مارگارین، روغن‌های جامد و کره کاهش دهید.

وی پرهیز از مصرف غذا در رستوران‌ها را به دلیل استفاده از نمک و روغن فراوان را ضروری برشمرد.

کاظم زاده در پایان اظهار کرد: فراموش نشود که پیاده‌روی و ورزش منظم در کاهش فشارخون و همچنین پیشگیری از ابتلا به آن بسیار موثر است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *