کرت گودل، منطق دان عجیب!

یکی از شخصیت های بسیار مهم در تاریخ ریاضی و فلسفه و منطق گودل است، او با ضریب هوشی که در سال ۱۹۵۲ به میزان ۱۹۵ اندازه گیری شد یکی از برترین ذهن های تاریخ بود، گودل در سن ۹ سالگی موفق به اتمام مدرسه شده بود و از سن ۱۲ سالگی خودش به طور خودساخته موفق به تسلط به بسیاری از مباحث ریاضی شد اما همین نابغه ی اعجوبه در زندگیش کارهایی عجیب  انجام داد که….

کرت گودل متولد اتریش بود، از هوش او داستان های بسیاری وجود دارد اما معروف ترین انها این است که گودل در سن ۱۰ سالگی برنده ی مسابقات ریاضی ۲۱ ساله های شد!

کرت گودل در سن ۱۸ سالگی بر تمام ریاضیات مسلط شد و به خاطر سوالات بسیار عجیبش او را به نام اقای چرا میشناختند، گودل در سن ۱۸ سالگی وارد دانشگاه وین شد و  در ابتدا قصد
داشت فیزیک بخواند اما به خاطر حضور در کلاس های راسل و خواندن کتاب های کانت به فلسفه علاقه مند شد در نهایت سال ۱۹۲۸ گودل با شنیدن سخنرانی هیلبرت شدیدا تحت تاثیر قرار گرفت و به ریاضی و فلسفه روی اورد، گودل شدیدا طرفدار فلسفه ی واقع گرایی بود و نظریه های بسیار مهمی در ریاضی و فلسفه دارد، اما فراتر از تمام اینها گودل نابغه ی به تمام معنای علم منطق بود، گودل را میتوان جز۳ منطق دان برتر تاریخ بشر نامید، او برنده ی بسیاری از معتبرترین جوایز ریاضی و فیزیک شده  و انیشتن او را یک نابغه ی به تمام معنا نامیده بود.(تصویر زیر عکسی است که در کتاب استاد عشق و به اشتباه به انیشتن و دکتر حسابی نسبت داده شده و لی درواقع انیشتن و گودل است)

اما در زندگی او اتفاقی وجود دارد که بسیار کم از ان سخن رفته است، گودل در دفترچه ی یادداشت خود و دقیقا درمیان نظریات سخت خود جملاتی عجیب دارد، او گفته:منطق وجودی انسان برای من مانند کاملا اجتناب ناپذیر است، اما برایم سوال است که ایا این منطق برای تکامل نیز اجتناب ناپذیر است!؟ گودل به طور واضح معتقد به وجود جهانی در پس دنیای عادی بوده، دنیایی عجیب که خود او نیز تعریف درستی از ان نداشت در سال ۱۹۵۰ اتفاقی عجیب برای او افتاد، گودل به مدت ۶روز ناپدید شد! او که در ان زمان به امریکا رفته بود پس از این مدت خودش به پرینستون برگشت اما کاملا تغییر کرده بود به طوری که انگار هیچکس حتی همسرش را نمیشناخت!  همکار او درمورش گفته::او کلا کم حرف بود اما بعداز ان اتفاق تقریبا حرف نمیزد، گودل کاملا عوض شده بود.

گودل شروع به نوشتن مطالبی عجیب و ریاضیاتی بسیار عجیب تر کرد، او در همان مدت در نظریه ی بازی ها بسیار پیشرفت کرد و موفق به حل چندین مسئله ی بسیار خاص شد، اما به همان شدت خود او نیز دچار مشکل شده بود، گودل که ازدواج کرده بود دچار این وهم شد که کسی قصد دارد در غذایش سم بریزد و او را بکشد! او تنها زمانی غذا میخورد که اول همسرش ادله غذا را امتحان میکرد ان هم به شرطی که خود او میدید! در نهایت در سال ۱۹۷۷ همسرش ادله بیمار شد و ۶ماه در بیمارستان بستری شد گودل که دیگر غذا نمیخورد حتی حاضر نمیشد که از خانه خارج شود و به علت سو تغذیه و کاهش شدید وزن تا ۳۰کیلوگرم و به علت گرسنگی از دنیا رفت!

هنوز نیز مشخص نیست چه چیزی باعث تغییر شدید رفتار یک ریاضی-منطق دان بسیار بزرگ شد و اینکه چه حادثه ای رفتارش را تا این حد تغییر داد هرچند بسیاری مشکل او را اسکیزوفرنی میدانند اما رفتار او و همین طور ارثی نبودن این موضوع در خانواده ی او امکان چنین چیزی را رد میکند.

کرت گودل یکی از بسط دهنده های اصلی نظریات منطق و خصوصا قضایای ناتمامیت است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *