کره شی، روغنی مناسب برای پوست و مو

کره شی، روغنی است که معمولا در محصولات آرایشی و مراقبت از پوست طبیعی به کار گرفته می شود. کره شی خام غنی از ویتامین A ، صد درصد خالص و رقیق شده می تواند برای عارضه های مختلف پوستی متعدد مانند لک و پیس و چین و چروک ها، پیشگیری از ترک افتادن پوست در دوران بارداری، خستگی عضلانی و درماتیت مفید بوده و در پرتو درمانی برای درمان برخی از بیماری های خاص مورد استفاده قرار گیرد.

و اما سوالی که پیش می آید این است که چرا کره شی برای پوست شما مناسب است؟ کره شی که به عنوان بوتیروسپرموم پارکیای نیز شناخته شده، یک مرطوب کننده و نرم کننده بسیار قوی است لذا هنگامی که این روغن بر روی پوست مالیده می شود، نرمی و طراوت خاصی به آن خواهد بخشید. البته فواید اثبات شده ی کره شی بسیار گسترده تر از این موضوع هستند. مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی، مطالعه ای را انجام داده که نشان می دهد روغن شی (کره شی) منبع مهم ترکیبات ضد التهابی و ضد توموری به حساب می آید. مطالعه ی دیگری که در مجله علوم انسانی آمریکا منتشر شد نشان می دهد که کره شی باعث افزایش تولید کلاژن در زیر پوست می شود و لذا از پتانسیل لازم برای بر طرف نمودن علائم پیری برخوردار است.

کره شی چیست؟ و این کره از کجا می آید؟

این کره یا روغن از درخت شی، بوتیروسپرموم پارکیای ، که ویتلاریا پارادوکسا نامیده می شود استخراج می گردد. این درخت که به عنوان یکی از درختان مقدس در نظر گرفته می شود، درخت بومی آفریقای مرکزی به حساب می آید.

سوال بعدی این است که کره شی چگونه تولید می شود؟ کره شی از دانه هایی که بر روی درخت شی می رویند و پس از کندن پوست دانه به دست می آید. پوست این دانه با دست کنده شده و سپس آماده روغن گیری می شود. هنگامی که این کار انجام شد، کره به دست آمده با دست در یک حوضه آب بزرگ ریخته می شود تا روغن هایی که به عنوان اسید های چرب نیز شناخته می شوند به خوبی جدا شوند. این اسید های چرب خواص ترمیمی عالی ای را به کره شی می بخشند و باعث می شوند این کره به یکی از بهترین گزینه ها برای مراقبت از پوست و مو تبدیل شود.

برای به دست آوردن محصول نهایی، کره شی از آب بیرون آورده شده و تا زمانی که به حالت جامد در آید، در جای خنک نگهداری می شود. قرن هاست که کره شی برای درمان مشکلات پوستی موضعی مورد استفاده قرار گرفته و بعضی ها معتقدند که نوع تصفیه نشده ی این کره توسط کلئوپاترا و ملکه شبا به کار گرفته می شده است.

امروزه استفاده از کره شی برای پوست و مو محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده و به همین دلیل است که بسیاری از تولیدکنندگان از این ماده در محصولات آرایشی و بهداشتی خود استفاده می کنند.

آیا کره شی خوراکی است؟

نوع تصفیه شده ی این کره خوراکی است و معمولا در کشورهای آفریقایی، در تهیه غذا به همراه روغن های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. گاهی اوقات کره شی خام در آفریقا به جای کره کاکائو مورد استفاده قرار می گیرد، اما اگر بخواهید طعم کره شی و کره کاکائو را با هم مقایسه کنید، در خواهید یافت که طعم آنها کاملا متفاوت است.

ترکیبات کره شی

کره شی خام دارای اسیدهای استئاریک، اولئیک و غنی از ویتامین E و ویتامین A می باشد. روغن دانه ی شی حاوی حدود ۴۵-۵۰ درصد اسید اولئیک، ۳۰-۴۱ درصد اسید استئاریک ، ۵-۹ درصد اسید پالمتیک و ۴-۵ درصد اسید لینولئیک است. بهترین و خالص ترین کره شی با استفاده از روش های فشار و سرما و بدون افزودن هیچگونه مواد شیمیایی یا نگهدارنده ای به دست می آید.

کره ی شی دارای بافت صافی است و لذا در دمای اتاق هرگز به حالت مایع در نمی آید؛ با این حال، این کره در دست به راحتی ذوب شده، و می توان به آسانی آن را بر روی پوست و مو مالید. این کره حاوی ویتامین A و E و مقدار نسبتا زیادی از اسیدهای چرب اشباع شده (مانند روغن MCT) در مقایسه با سایر روغن های گیاهی مانند روغن انگور، روغن زیتون و روغن کانولا می باشد.

اداره غذا و داروی آمریکا در مورد مواد مغذی موجود در این ماده ی گیاهی بررسی هایی را انجام داده و به طور کلی این ماده را به عنوان ماده ی مطمئنی (GRAS) تأیید نموده است. اگرچه این کره بیشتر در محصولات زیبایی به کار گرفته می شود، اما جدیدا در انواع شیرینی ها و شکلات ها به عنوان جایگزینی برای کره کاکائو مورد استفاده قرار می گیرد.

  1. نرم کننده ی ضد التهابی پوست

کره شی برای مرطوب کردن صورت و بدن بسیار عالی است و لذا به همین دلیل به کرات در محصولات ارایشی مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از محصولات پوستی ارزان قیمت حاوی مواد شیمیایی مضری هستند در حالی که کره شی یک ماده ی طبیعی است که می تواند تاثیر شگفت انگیزی بر روی پوستتان داشته باشد. به علاوه، این کره دارای خاصیت ضد التهابی نیز هست!

یکی از مطالعات منتشر شده در مجله Oleo Sciencereports نشان می دهد که چربی و روغن موجود در کره شی (کره شیا) دارای خاصیت ضد التهابی هستند و به کاهش التهاب پوست کمک می کنند. علاوه بر این، هم دانه و هم روغن شی دارای ترکیبات ضد توموری به نام سینامیک اسید متیل استر (که در دارچین نیز یافت می شوند) هستند.

  1. ارائه ی خواص منحصر به فرد ضد پیری

اگر شما می خواهید علائم قابل رویت پیری، دیرتر بر روی پوستتان ظاهر شوند حفظ رطوبت طبیعی پوست باید برایتان در اولویت باشد و کره شی نیز یک مرطوب کننده ی عالی است. کره شی خام می تواند سبب بازسازی سلول های بافت پوست و نرم شدن پوستتان شود و لذا به کاهش خطوط و چین و چروک های پوست کمک می کند.

اخیرا مجله علوم زیستی آمریکا یک مطالعه ی بالینی را انجام داده که هر ۳۰ داوطلب حاضر شده در آن اظهار داشتند که روغن شی، چین و چروک و علائم پیری را در آنها کاهش داده است. در یکی دیگر از مطالعات بالینی که بر روی پوست های خشک، حساس و پیر انجام شد، ۴۹ داوطلب حاضر در مطالعه، کره شی را دو بار در روز استفاده کرده و دریافتند که این کره اثر بازدارنده ای بر روی علائم سالخوردگی دارد. جای تعجب نیست که شما می توانید کره شیا را در بسیاری از محصولات طبیعی ضد پیری پیدا کنید.

  1. مرطوب کننده ی مو

علاوه بر این، شما می توانید کره شی را برای مرطوب نمودن مو و پوست سر خود نیز استفاده کنید. هنگامی که این کرم به طور موضعی استفاده شود، می تواند باعث افزایش رطوبت پوست سر شده، شوره ی سر را کاهش داده و طراوت کلی مو و پوست را حفظ نماید. نحوه ی استفاده از آن برای مو نیز درست مانند استفاده از روغن نارگیل است.

سوالی که پیش می آید این است که آیا کره شی برای موهایتان بهتر است یا روغن نارگیل؟ پاسخ این است که هر دوی این روغن ها، مرطوب کننده های عالی و طبیعی ای هستند و شما می توانید از هر یک از آنها که بخواهید بر روی پوست، پوست سر یا موهای خود استفاده کنید و هر کدام به نحوی سلامت و ظاهر شما را بهبود خواهند بخشید.

کره شی را به آرامی گرم کنید تا نرم و لطیف شود و سپس کاملا آن را به نواحی دچار ریزش مو شده و پوست سرتان مالش دهید. برای کسب بهترین نتایج، این کار را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ادامه دهید. سپس موهایتان را به صورت طبیعی با شامپو شست و شو دهید. علاوه بر مرطوب نمودن مو و پوست سر، اگر فقط کره شی را بر روی ریشه ی موهایتان ماساژ دهید می توانید با استفاده از آن موهایتان را پر پشت تر نشان دهید.

  1. درمان پوست هایی که به دلیل سرمای زمستان، آفتاب و یا بادزدگی سوخته و آسیب دیده اند

کره شی خام برای درمان سوختگی حاصل از سرمای زمستان مناسب است. ویژگی های مرطوب کننده ی آن عمیقا به پوست نفوذ می کنند و از قرمز شدن پوست به دلیل سوختگی جلوگیری نموده و باعث افزایش رطوبت ان می گردند. بنابراین می توانید این کرم را بر روی پاشنه ی پا، دست، آرنج و زانو ماساژ دهید.

علاوه بر این، استفاده از کرم های ضد آفتاب حاوی کره شی برای در امان ماندن از آفتاب سوختگی نیز مناسب است.

  1. این کره می تواند ترک های ناشی از کش آمدگی پوست را کاهش دهد

چگونه ترک های ناشی از کش آمدگی پوست را کاهش دهیم؟ در حالی که بسیاری معتقدند که رتین-آ و درمان با لیزر تنها راه های موجود برای کاهش این ترک های پوستی هستند، کره شی خام به دلیل برخورداری از ویتامین A می تواند به کم رنگ شدن این خطوط و ترک ها کمک کند.

از آنجا که کره شی، خواص شاداب کننده و ویژگی های آب رسانی شگفت انگیزی دارد، ممکن است بتواند ترک های پوستی و اثر دیگر زخم های به جای مانده بر روی پوست را از بین ببرد. علاوه بر این، بعضی از مردم برای از بین بردن سلولیت و بخشیدن ظاهری طبیعی و صاف به پوست از آن استفاده می کنند.

  1. جلوگیری از بروز بثورات قنداق در نوزادان با استفاده از کره شی

کره شی یک پماد مرطوب کننده ی مناسب برای نوزاد شماست زیرا خواص ضد التهابی و ضد قارچی آن می تواند به مبارزه با بثورات پوستی کمک کند.

کره شی خام می تواند به بهبود سلول های پوست و گردش خون کمک نموده و روند کلاژن سازی را بهبود بخشد. بنابراین بازسازی سلولی و تولید کلاژن به بهبود بثورات ناشی از قنداق کمک خواهند کرد. از آنجایی که اکثر کودکان در معرض مواد شیمیایی بسیاری که در محصولات مخصوص نوزادان به کار گرفته می شوند قرار دارند، این کره می تواند به اجتناب از بروز بثورات پوستی ناشی از این مواد شیمیایی کمک نموده و آسایش و راحتی فرزند شما را تضمین نماید.

سوالاتی در مورد محصولات تولید شده از کره شی

انواع کره شی

تنها چیزی که اهمیت دارد این است که کره شی با کیفیتی را خریداری کنید تا بتوانید از بیشترین مزایای ان بهره مند شوید. موسسه کره شی آمریکایی بدین امر اشاره نموده که کره شی حاوی عصاره سینامیک اسید است که، یک عامل ضد التهابی بوده و علاوه بر کره شی، در دارچین موجود در کابینت آشپزخانه شما نیز یافت می شود.

در کره شی ناخالص، اسید سینامیک بسیار کمتری موجود است. لذا، مزایای کره شی شما تا حد زیادی کاهش خواهد یافت. به نظر می رسد که کره شی تصفیه نشده ای که دارای رنگ بژ و عطر و بوی فندق مانندی باشد بهترین نوع کره شی است. کره شی تصفیه شده از لحاظ شیمیایی تغییر کرده و لذا بیشتر خواص ذاتی آن از بین رفته و همچنین رنگ آن رو به سفیدی می رود. علاوه بر این بسیاری از روغن های شی حاوی مواد افزودنی ای، مانند رایحه های مصنوعی هستند، و این افزودنی های ناسالم می توانند مزایای این نوع کره را تقلیل دهند

نحوه ی نگهداری از کره شی

همیشه کره شی را دور از گرما و نور خورشید نگه دارید. اگر درب شیشه ی کره شی را باز کردید، توصیه می شود که آن را در یک ظرف در بسته و در یک مکان سرد و خشک نگهداری نمایید. توصیه می شود که کره شی طی ۱۸ ماه پس از باز کردن درب شیشه ی آن استفاده شده و تمام شود، زیرا ممکن است که خواص مفید آن پس از این بازه ی زمانی کاهش یابد. در ماه های سردتر، متوجه خواهید شد که کره سفت تر خواهد بود و در ماه های گرم تر، نرم تر می شود، که هر دو طبیعی هستند.

هشدارها و عوارض جانبی بالقوه استفاده از کره شی

به طور کلی کره شی یک مرطوب کننده طبیعی و موثر است. بعضی از افراد به دانه های درختان حساس هستند و این امر می تواند شامل دانه ی درخت شی نیز باشد. با این حال، تا کنون هیچگونه واکنش آلرژیکی که مستقیما از دانه درخت شی به وجود آمده باشد گزارش نشده است. این محصول به طور کلی توسط موسسه غذا و دارو، به عنوان محصول بی خطری در نظر گرفته شده است

سخن نهایی

کره شی( بوتیروسپرموم پارکیای) از درخت شی به دست می آید که بومی آفریقای مرکزی است. این کره، یک مرطوب کننده طبیعی بسیار محبوب است که معمولا در محصولات آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این می توان از کره شی خالص در غذا نیز استفاده کرد و این کره می تواند در دستورالعمل های مختلف غذایی، جایگزین روغن های دیگر یا کره شود. شما می توانید کره شی بی نظیر و آلی را در فروشگاه لوازم آرایشی محله ی خود بیابید یا آن را به صورت آنلاین سفارش دهید و از آن در دستور العمل های مراقبت از پوست خود مانند مواردی که در اینجا بدان ها اشاره شد استفاده نمایید. کره شی به دلیل توانایی بی نظیر خود در مرطوب نمودن پوست و حتی تولید کلاژن، شناخته شده ، و لذا به انتخاب خوبی برای جلوگیری از روند پیری پوست تبدیل شده است. شما می توانید محصولات طبیعی زیبایی حاوی کره شی را خریداری کرده یا خودتان انها را درست کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *