کشفی جدید در هرم بزرگ فرعون خوفو

هرم بزرگ

هرم بزرگ

سال‌هاست که دانشمندان می‌دانند بالای ورودی باستانی هرم بزرگ مصر، چیزی مخفی شده و نمی‌دانند آن چیز چیست؛ اکنون آن‌ها به کمک تصاویر آندوسکوپی و همچنین با استفاده از تشعشعات کیهانی دریافته‌اند که بالای ورودی هرم یک راهرو قرار دارد.

 

هرم بزرگ مصر به دستور فرعون مصر «خوفو» که بین سال‌های ۲۵۵۱ تا ۲۵۲۸ قبل از میلاد فرمانروایی مصر را بر عهده داشته، ساخته شده است. ارتفاع این هرم در حال حاضر ۱۳۹ متر است. این هرم تا سال ۱۳۱۱ میلادی بزرگ‌ترین ساختمان روی زمین بوده است. در سال ۱۳۱۱ کلیسای لینکلن انگلیس با ارتفاع برج مرکزی برابر با ۱۶۰ متر ساخته شد.

 

محققین اکنون دریافته‌اند که بالای ورودی هرم بزرگ مصر یک راهرو به طول ۹ متر و عرض و ارتفاع ۲ متر قرار دارد. جزئیات این راهروی جدید طی مقاله‌ای در مجله‌ی Nature Communications منتشر شده است.

 

دانشمندان برای اینکه اطلاعات بیشتری در مورد این راهرو کسب کنند، یک دوربین آندوسکوپ را به درون راهرو فرستادند، ولی تا کنون هیچ چیز خاصی مانند دست‌سازه‌های باستانی درون این راهرو پیدا نکرده‌اند. البته آن‌ها اذعان دارند که هنوز نتوانسته‌اند همه‌ی زوایای راهرو را با دقت بررسی کنند و ممکن است در آینده بتوانند درون آن اشیای باستانی پیدا کنند.

 

دانشمندان زمانی توانستند این راهرو را کشف کنند که اسکن‌های میون این هرم را آنالیز کردند. میون‌ها ذرات بنیادی با بار منفی هستند که در اثر برخورد تشعشعات کیهانی با اتم‌های موجود در اتمسفر زمین شکل می‌گیرند. این ذرات پُرانرژی به صورت مداوم بر روی زمین می‌بارند و برهمکنش آن‌ها با سنگ متفاوت از برهمکنش آن‌ها با هوا است. در سال‌های گذشته دانشمندان همیشه از شناساگرهای میون برای جستجو به دنبال راهروهای مخفی درون اهرام مصر استفاده کرده‌اند.

 

دانشمندان در سال ۲۰۱۷ نیز یک راهروی ۳۰ متری را در هرم بزرگ مصر کشف کرده بودند، ولی هنوز اطلاعات زیادی در مورد آن راهرو به‌دست نیامده است.

 

برخی از محققین حدس می‌زنند که این راهرو در حقیقت برای کمک به ساخت هرم بزرگ ساخته شده و کاربرد دیگری نداشته است. برخی دیگر از محققین نیز اعتقاد دارند که با کشف این راهرو می‌توان امید داشت کشفیات بیشتری در هرم بزرگ مصر صورت گیرد.

 

محققین در نظر دارند از شناساگرهای میون حساس‌تری استفاده کنند؛ شاید بتوانند وجود دست‌سازه درون این راهروها را نیز تشخیص دهند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *