کشف دنیایی ناشناخته در زیر قطب جنوب

محققین اخیراً توانسته‌اند دنیایی ناشناخته را در زیر لایه‌های یخی قطب جنوب یا بهتر بگوییم سرزمین جنوبگان کشف کنند. در این دنیا موجوداتی ریز مشابه کرم و میگو وجود دارد.

دانشمندان این دنیای ناشناخته را در زیر لایه‌ی یخی لارسن در سرزمین جنوبگان کشف کرده‌اند. لارسن لایه‌ی یخی عظیمی است که به ساحل شرقی سرزمین جنوبگان چسبیده است و در سال ۲۰۲۱ به‌صورت رسمی به عنوان بزرگ‌ترین کوه یخ رو زمین نامگذاری شد. تصاویر ماهواره‌ای شیار عجیبی را در لایه‌ی یخی لارسن نشان می‌دادند و به همین خاطر محققین بررسی‌های جد‌ی‌تری روی آن انجام دادند و دریافتند که این شیار نشان دهنده‌ی وجود یک رودخانه‌ی زیرسطحی است. این محققین لایه‌ی یخ را با استفاده از آب داغ تا ۵۰۰ متر سوراخ کردند و به دنیای زیرسطحی سرزمین جنوبگان رسیدند.

محققین با فرستادن دوربین از درون سوراخ ایجاد شده در یخ توانستند موجودات زنده‌ی متعددی را در این دنیای پنهان مشاهده کنند. این موجودات به دسته‌ای از جانوران به نام «دوپایان» تعلق دارند. کشف این موجودات زنده در اعماق ۵۰۰ متری زیر یخ‌های جنوبگان نشان از وجود اکوسیستم مهمی در این مکان است.

محققین در گذشته این شک را داشتند که مجموعه‌ای از رودخانه‌ها و دریاچه‌ها در زیر سرزمین جنوبگان وجود دارد، ولی تا کنون مطالعات گسترده‌ای در این زمینه انجام نشده بود. در گذشته این تصور وجود نداشت که ممکن است حیات در اعماق سرزمین جنوبگان وجود داشته باشد. به گفته‌ی محققین کشف‌کننده‌ی این دنیای پنهان، دیدن و نمونه‌برداری از این دنیای مانند این است که به عنوان اولین نفر وارد یک دنیای جدید شوید.

کاوش در این دنیای جدید محققین را با شگفتی‌های دیگری نیز مواجه کرده است. به‌عنوان مثال آن‌ها تصور می‌کردند یخ بالای این رودخانه‌ی زیرسطحی باید سطحی صاف داشته باشد، در صورتی که دوربین‌های فرستاده شده به درون این رودخانه نشان دادند که سقف آن ناهموار است و شیب‌های تند زیادی دارد.

بررسی‌های بیشتر نشان داده است که دنیای زیر لایه‌های یخ از چهار یا پنج جریان آب تشکیل شده است که هر کدام در جهت‌های مختلفی حرکت می‌کنند. به‌دست آوردن اطلاعات بیشتر از این دنیای پنهان باعث می‌شود بتوان با دقت بالایی آن‌را مدلسازی کرد.

موضوعی که دانشمندان باید مطالعات بیشتری در مورد آن انجام دهند، چرخه‌ی غذایی در این دنیای پنهان است. آن‌ها نگران‌اند که حتی این دنیاهای پنهان نیز از اثرات مخرب تغییرات اقلیمی در امان نباشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *