کشف راز سیاه و سفید بودن پانداها

دانشمندان می گویند حالا می توانند بگویند که چرا پانداها دارای پوستی سیاه و سفید هستند. پانداها همواره مورد توجه دانشمندان بوده اند. این جانوران گونه ای از خرسها هستند اما ظاهر سیاه و سفیدشان آنها را از این جانوران به طرز چشمگیری متمایز کرده است. اکنون دانشمندان فکر می کنند راز این تفاوت را یافته اند.

به طور کلی پوست رنگی جانوران تأثیر مهمی در جفت یابی، فراری دادن شکارچیان و هماهنگ شدن با محیط اطراف دارد.

دانشمندانی از دانشگاه کالیفرنیا در دیویس و دانشگاه دولتی کالیفرنیا در لانگ بیچ آمریکا پس از بررسی های دقیق به این نتیجه رسیده اند که هر بخش از بدن پانداها از حیث ساختار رنگی منطقه ای مستقل و منحصر بفرد محسوب می شود.

این دانشمندان هزاران تصویر متعلق به پانداهای مختلف را مورد مطالعه قرار داده و به این نتیجه رسیده اند که سیاه و سفید بودن بدن این گونه از خرسها به این دلیل است که با دو نوع محیط مختلف در کوهستانهای چین که محل اصلی زندگی آنها محسوب می شود هماهنگ شوند. در عین حال این ساختار رنگی به جانور این امکان را می دهد تا ارتباط و تعامل بهتری با دوستان و دشمنانشان برقرار کنند.
اینکه پانداها از بامبو تغذیه کرده و رژیم غذایی گیاهی را دنبال می کنند برای دانشمندان جالب توجه بوده است حال آنکه سایر انواع خرسها گوشت خوار هستند.دانشمندان امیدوارند که در آینده دلایل دیگری نیز برای ساختار سیاه و سفید پانداها کشف کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *