کشف فسیل ِ گونه ای ناشناخته از انسان

مطالعه روی فسیل‌های تازه کشف شده نشان می‌دهد یک گونه ناشناخته از انسان حدود ۶۰ تا ۱۲۰ هزار سال پیش در قسمت‌های شمالی چین زندگی می‌کرده است؛ دانشمندان احتمال می‌دهند این‌گونه جدید حاصل آمیزش دو گونه ی شناخته شده باشد.

index1 (1)

به گزارش بیگ بنگ به نقل از جام جم، زمانی که گونه انسان امروزی فقط به آفریقا محدود می شد، حداقل چهار گونه دیگر از انسان های اولیه هنوز روی زمین وجود داشتند؛ نئاندرتال ها (Neanderthals) که در اروپا زندگی می کردند، دنیسووان ها (Denisovans) که در آسیا ساکن بودند، هابیت ها یا انسان های فلورسی (Homo floresiensis) که فسیل آنها در اندونزی کشف شد و یک گونه ناشناخته چهارم از منطقه اوراسیا که با دنیسووان ها آمیزش کردند.

بقایای این گونه ناشناخته در غاری در چین یافت شده است، این فسیل ها شامل قطعات جمجمه و ۹ دندان میباشد. مطالعات جامعی روی دندان ها که متعلق به چهار نفر بودند، انجام گرفت. دانشمندان اندازه و شکل تاج، ریشه، شیارها، برآمدگی ها و محل قرارگیری دندان ها نسبت به یکدیگر را به دقت بررسی کردند. نتایج به دست آمده سپس با نمونه های بیش از ۵۰۰۰ دندان دیگر که هرکدام نشانگر گونه های تقریبا مشخص بود مقایسه و به وضوح مشاهده شد دندان های مذکور هیچ شباهتی به دندان های انسان امروزی ندارد. این در حالی است که دانشمندان توانستند چند ویژگی مربوط به انسان های اولیه را در ساختارهای دندانی فوق ردیابی کنند. بعضی از این ویژگی ها به گونه انسان های راست قامت (Homo erectus) برمی گردد و بعضی دیگر بیشتر به مشخصات نئاندرتال ها نزدیک است. مطالعه دیگر اندام های یافت شده در محل نیز شباهت چندانی با گونه های شناخته شده ندارد.

TOP-teeth

دانشمندان تأکید می کنند که یافته های اخیر فقط حاکی از وجود یک گونه ناشناخته است، اما برای این که بدانیم با یک گونه جدید مواجه هستیم باید مطالعات بیشتری در این زمینه انجام شود. آنها احتمال می دهند شاید این فسیل ها به یکی از گونه های شناخته شده مثل دنیسووان ها تعلق داشته باشد. دنیسووان ها همان طور که پیشتر گفته شد همزمان با انسان های امروزی وجود داشتند و حتی با اجداد ما آمیزش کردند، اما اطلاعات زیادی درباره آنها در دست نیست. تنها فسیلی که از دنیسووان ها وجود دارد در غاری در سیبری کشف شده که شامل دو دندان و یک استخوان کوچک انگشت است. تجزیه و تحلیل اطلاعات ژنتیکی آنها نشان داد به طور کلی با نئاندرتال ها و انسان های امروزی تفاوت دارند، اگرچه شباهت هایی نیز میان آنها دیده می شود.

index (1)

عده ای از دانشمندان ادعا می کنند که فسیل دندان های یافت شده در چین از الگوی مشابهی پیروی می کند. آنها معتقدند: علی رغم اندازه کوچک نمونه مورد بررسی، رد پای گونه های ناشناخته پیشین با قاطعیت مشاهده می شود و از این رو هیچ شکی در ذهن باقی نمی ماند که این دندان ها متعلق به یک گونه جدید است. با این حال، بسیاری بر این باورند که به علت شواهد ناکافی باید منتظر قطعات تکمیلی فسیل ها در حفاری های بعدی بود.

با توجه به وسعت قاره آسیا، دور از انتظار نیست که چند گونه انسان اولیه در این محل زندگی می کرده اند. پیش از این تصور می شد آفریقا محل اصلی پیدایش انسان امروزی است، اما پژوهش های اخیر نشان می دهد که بعضی از این جمعیت های آسیایی با اروپاییان امروزی ارتباط نزدیک دارند و ممکن است اجداد آنها محسوب شوند.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: BBC ,dailymail – مترجم: صدف دژآلود

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *