کشف قدیمی‌ترین و بزرگترین هیروگلیف در مصر

گروهی از باستان‌شناسان بلژیکی، آمریکایی و مصری کتیبه‌های ناشناخته‌ای شامل هیروگلیف‌های مصری را در سایت باستان‌شناسی الخاوی نزدیک به شهر باستانی الکاب کشف کردند که قدمت آن‌ها به ۵،۲۰۰ سال می‌رسد. «جان کولمن دارنل» که استاد دانشکده‌ی زبان و تمدن شرقی در دانشگاه ییل است، می‌گوید: «منطقه‌ی سنگ‌نگاره‌ای که به تازگی کشف شده است شامل برخی از بزرگترین و قدیمی‌ترین نشانه‌ها از مراحل تکامل نسخه‌های هیروگلیف‌ است که شواهدی از نحوه‌ی اختراع سیستم نوشتاری خاص مصریان باستان در اختیار می‌گذارند.»
پروفسور دارنل و همکارانش از دانشگاه ییل، موزه‌ی سلطنتی هنر و تاریخ در بروکسل بلژیک، وزراتخانه‌ی آثار باستانی مصر و بازرسان اسوان و ادفو سنگ‌نگاره‌ای کشف کرده‌اند که نقش گله‌ای از فیل‌ها بر روی آن تصویر شده است و به ۳،۵۰۰ تا۴۰۰۰ سال پیش از میلاد برمی‌گردند. پروفسور دارنل می‌گوید: «یکی از این فیل‌ها، فیل کوچکی داخل خود دارد که روشی نادر برای نشان دادن حیوان ماده‌ی باردار است.»
باستان‌شناسان همچنین قطعه‌ای را شامل ۴ نشانه شناسایی کرده‌اند که حدود ۳،۲۵۰ سال قدمت داشته و از راست به چپ نوشته شده است. از راست به چپ نوشتن جهت غالب نوشتار در نوشته‌های جدیدتر مصریان است. این قطعه شامل تصاوی از سر یک گاو بر روی یک ستون و به دنبال آن دو لک‌لک پشت به هم همراه با دو پرنده‌ی لک‌لک گرمسیری کچل بالا و بین آن‌ها است. این ترتیب نمادگذاری در نمایش‌های بعدی مصریان از چرخه‌ی خورشیدی و مفهوم روشنایی نیز استفاده شده است.
پروفسور دارنل مدیر موسسه‌ی مصرشناسی دانشگاه ییل در مصر و همکار مدیر پروژه‌ی نقشه‌برداری بیابان الکاب می‌گوید: «این تصاویر ممکن است مفهوم مقام‌های سلطنتی را با ترتیبات آسمانی نشان دهد.» او می‌گوید: «این اکتشاف به این مفهوم که تاکنون هیروگلیف‌های این چنین دیده نشده‌اند، جدید نیست؛ بلکه این اولین باری است که با مقیاسی به این بزرگی دیده شده‌اند. این هیروگلیف‌ها هر کدام بیش از نیم‌متر ارتفاع دارند و کل تابلو ۷۰ سانتی‌متر ارتفاع دارد. علائمی که پیش از این پیدا شده بود یک یا دو سانتی‌متری بود‌ه‌اند. در دنیای امروزی دیدن متن‌هایی کوچک بر روی صفحه‌ی کامپیوترتان و دیدن همان متن بر روی بیلبورد فرقی باهم ندارند.»
محدوده‌ای که باستان‌شناسان کتیبه‌ها را در آن پیدا‌ کرده‌اند، در شمال بیابان بیرون الکاب قرار دارد. پروفسور دارنل می‌گوید: «این محدوده با هیراکونپلیس که به‌عنوان شهرهای دوقلو شناخته می‌شدند در طول رودخانه واقع شده است. این دو شهر مراکزی بسیار مهم در مصر باستان به شمار می‌رفتند و نشان می‌دهند که سیستم ارتباطی در این نواحی محدود به علائم کوچکی که تاکنون یافته‌ایم نیستند.»
وی ادامه داد: «این اکتشافات نشان می‌دهند آن‌چنان که تصور می‌شد روند تکامل نوشتار اولیه برای استفاده‌ی امور اداری روندی کند نبوده است؛ بلکه هیروگلیف‌ها از نظر جغرافیایی همه‌جا منتشر شده و زمان کوتاهی پس از تکامل آن به‌صورت محلی متنوع شده‌اند. این همچنین نشان می‌دهد سیستم نوشتاری اولیه کاربردهای گران‌قیمت‌تری نسبت به سایر مواد باستان‌شناسی بازمانده‌ داشته‌اند.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud